Saudi Aramco hisseleri yüzde 10 yükselişle “borsa sahnesine” çıktı

Yirmi günlük talep toplama sürecinde halka arz tarihinin rekorunu kıran Suudi Arabistan’ın milli petrol şirketi Saudi Aramco hisseleri borsada işlem görmeye başladı

Başkent Riyad'da borsa açılışı, Saudi Aramco için çalan gongla başladı/ Fotoğraf: Reuters

Tarihin en yüksek değerli halka arzını gerçekleştiren Suudi enerji devi Saudi Aramco, bugün ülke borsası Tadawul'da işlem görmeye başladı.

32 riyalden (8,53 dolar) işlem görmeye başlayan Aramco hisseleri, Riyad'daki işlemlerde yüzde 10 yükselerek günlük limitine ulaştı.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

17 Kasım’da başlayıp, 4 Aralık’a kadar devam eden talep toplama sürecinde 25,59 milyar dolar gelir elden Saudi Aramco'nun tek başına Tadawul’u dünyanın en büyük dokuzuncu borsası yapması bekleniyor. 

Türkiye saati ile sabah 10’da açılan borsanın hisseleri 09:30’da 32 riyalden (8,53 dolar) işlem görmeye başladı. Açılıştan sonra ise 35,2 riyale (9,39 dolar) kadar ulaştı. 

Böylelikle talep toplama döneminde 1, 7 trilyon dolarlık piyasa değerine ulaşarak teknoloji devi Apple’ı dâhi geçen Saudi Aramco, Tadawul sahnesine çıktıktan sonra 1,88 trilyon dolara kadar yükseldi. 

Tarihin en büyük halka arzı 

İlk kez 2016’da duyurulan Saudi Aramco'nun halka arzı geçen hafta tamamlanmıştı. 

Üç yıl önce yüzde 5’inden fazlasını halka arz edeceğini duyuran Saudi Aramco, geçen zaman içerisinde bu fikrinden geçerek yüzde 1,5’ini halka arz etmişti. 

Bu kısım için kurumsal yatırımcılardan 106 milyar dolar ve bireysel yatırımcılardan 119 milyar dolar değerinde teklif gelmişti.

Saudi Aramco’nun yapılan açıklamada 25,59 milyar dolar gelir elde edildiği belirtildi. Bu, online alışveriş imparatorluğu AliBaba’nın halka arzının bile üzerine çıkarak en yüksek değerli halka arz olarak tarihe geçti.

Çinli e-ticaret devinin 2014'te New York borsasında düzenlenen halka arzında 21,8 milyar dolara ulaşılmıştı.

2018’de 111,1 milyar dolar seviyesinde açıklanan Suudi Aramco net kârı, dokuz petrol devinin toplam net kârının üzerinde.

Bu şirketler arasında ABD'li ExxonMobil, Chevron, ConocoPhillips, İngiliz BP, Hollandalı Royal Dutch Shell, Fransız Total, İtalyan Eni, Norveçli Equinor ve Rus Rosneft bulunuyor.


Independent Türkçe, Ajanslar

DAHA FAZLA HABER OKU