Hülya Koçyiğit: Müslümanız diyorsak kadına çok büyük saygı duymamız gerekiyor

Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Politikaları Kurulu Üyesi: Sinemaya kadına şiddet konusunu aktarmak demek durum tespiti yapmak yerine insanları düşündürmektir

Fotoğraf: AA

Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Politikaları Kurulu Üyesi Sinema Sanatçısı Hülya Koçyiğit, kadına şiddet konusunda açıklamalarda bulundu.

Kurul üyeleriyle Edirne'de temaslarda bulunan Hülya Koçyiğit, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Kadına şiddet ile ilgili soru üzerine Hülya Koçyiğit, şöyle konuştu:

Toplumda kadına, çocuğa ve hayvanlara şiddet var. Dolayısıyla sinema buna tanıklık ediyor. Gerçek hayatta bu varsa sinemanın da konusu oluyor. Sinemaya bunu aktarmak demek durum tespiti yapmak yerine insanları düşündürmektir. Bu alanda yapılan birçok film bizi düşündürüyor. Örneğin çocuk gelinlerle ilgili film unutulmayacak bir filmdi. Kadına şiddet ne yazık ki var ama 'tüm dünyada kadına şiddet var' sözüne sığınmamamız lazım. Bunun bir boyutu da çok şükür Müslümanız. Müslümanız diyorsak kadına çok büyük saygı duymamız gerekiyor çünkü öyle emredildi bize. Tabii bunların filme aktarılıyor olması da özendirici değil, düşündürücüdür.

Edirne'nin son dönemde düzensiz göçmenlerle anıldığını aktaran Koçyiğit, ayrıca şu ifadeleri kullandı:

Yunanistan'da darbedilip gönderilen göçmenlerin haberleri yer alıyor. Biz burada onlara vicdanımızla bakıyoruz. Bütün millet olarak, kültürümüze has misafirperverliğimizle, komşumuz açken uyuyamayışımızla bakıyoruz. Vicdanlı insanlarız. Bize sığınan insanlara her zaman yardımcı oluyoruz. Avrupa dediğimiz bize insan hakları dersi vermeye kalkan güya ileri medeniyetler... Ne yazık ki insan haklarına hiç hassasiyet göstermiyorlar. Tam tersi işkence ediyorlar insanoğluna. Dolayısıyla Edirne deyince, sınır kapısı deyince, Meriç Nehri deyince bunlar söz ediliyor. Halbuki biz istiyoruz ki Edirne sahip olduğu değerlerle öne çıksın, var olsun.

Ayrıca sinema sanatçılarına gelen 10 yıllık afla birçok oyuncunun emekli olduğunu aktaran Koçyiğit, "Kültür Sanat Politikaları Kurulu olarak bu hassasiyetin de üzerinde duruyor ve başaracağımıza inanıyoruz." dedi. 

 

AA

DAHA FAZLA HABER OKU