Alex de Souza: Ben Alex olarak kendimi Fenerbahçe’ye ya da başka bir takıma transfer edemiyorum

Fenerbahçe’nin eski futbolcusu Alex de Souza, özel bir kliniğin davetlisi olarak geldiği İstanbul'da açıklamalarda bulundu. Alex, Fenerbahçe’ye ne zaman döneceğiyle ilgili soruya, "Bu kararı ben veremem" dedi

Alex de Souza / Fotoğraf: İHA

Fenerbahçe tarihine geçen isimlerden eski Brezilyalı futbolcu Alex de Souza, özel bir kliniğin daveti üzere İstanbul'a geldi. 

Katıldığı tanıtımda basın mensuplarına açıklama yapan Alex de Souza, daha önce formasını giydiği Cruzeiro’nun küme düşmesiyle ilgili üzüntüsünü dile getirerek sözlerine başladı. 

Benim desteğim her zaman, daha önceden oynadığım takımlara var. Cruzeiro, benim yaşadığım şehirden bin 500 km uzaklıkta ama yine de üzüntümü sunuyorum. Dün gece desteğim onlarla birlikteydi ama futbolda bu durum var. Cruzeiro alt lige düştü ama Coritiba tekrar birinci lige çıktı.

Fenerbahçe’yle ilgili olarak söyleyeceklerinin çok kısıtlı olduğunu ifade eden Alex, “Brezilya’da sadece skorları takip ediyorum. Antrenmanları, haberleri ve maçları gün gün takip edemiyorum. Ama Fenerbahçe büyüklüğündeki bir kulübün hedefi her zaman şampiyonluk olur. Planlarımda bir değişiklik olmazsa, 2021’in ortasına doğru teknik direktörlükle ilgili bütün belgelerimi tamamlamış olacağım ve bu konuda hazır olacağım" açıklamasında bulundu. 

"Bunun kararını ben değil, yetkililer verir"

Fenerbahçe’ye teknik direktör olarak dönüp dönmeyeceği yönündeki soruyu yanıtlayan Alex, şu ifadeleri kullandı: 

Aslında biraz komik buluyorum bu soruları, çünkü Fenerbahçe’nin şu anda bir teknik direktörü ve başkanı var. Ben Alex olarak kendimi Fenerbahçe’ye ya da başka bir takıma transfer edemiyorum. Bunları karar veren kişilerin bu kararları alması lazım. Futbol kariyerimi bitirdikten sonra, sahalardan kaynaklı yıpranmışlığı gidermek adına ailemle vakit geçirmek istemiştim. Teknik direktörlük de zamanla bakacağım bir olaydı. Bu da şu anda benim için sıcak bir fikir olarak ortaya çıkıyor. Bunun için bir süreç var ve bunu işletiyorum. Ben 'geliyorum' dediğim zaman tabii ki Fenerbahçe’ye gelemeyeceğim. Bu takdir edilirse, o zaman konuşulur.

Alex, eski takım arkadaşları Emre Belözoğlu'nun aktif futbol hayatına devam ettiğini, Volkan Demirel'in de teknik ekiple çalıştığını belirterek, "Ben kurslarıma devam edeceğim ve belgelerimi alacağım. Sonrasına bakacağız. Şu anda 2021’e kadar diplomamı alıp, kurslarımı tamamlayıp ve yapmam gerekenleri yapıp sonrasına bakmak istiyorum. Benim kendimle ilgili planlarım bu iken, sizler benden daha aceleci davranıp benim yerime planları yapıyorsunuz. Kurslarımı tamamlayıp, benim için zamanın ne göstereceğine bakmak istiyorum” değerlendirmesinde bulundu. 

Fenerbahçe ile bu gelişinde bir temasının olmayacağını da sözlerine ekleyen Alex, “Bu gelişimde Dr. Emrah beyi ziyarete geldim. Fenerbahçe ile ilgili fazla ziyaretim olmayacak, çok uzun süre de kalmayacağım. Daha sonra da Brezilya’ya döneceğim. Benim Fenerbahçe’yle, başkan Ali Koç’la olan ilişkim sabit. Fırsat buldukça mutlaka fikir alışverişinde bulunuyoruz, Almanya’daki turnuvaya da gittim. Fikirlerimi hiçbir zaman esirgemedim ancak Fenerbahçe’nin transfer ekibiyle hiçbir bağlantım yok. Fenerbahçe’nin bu konuyla ilgilenen profesyonelleri var” şeklinde görüş belirtti.

"Futbolculara haksızlık yapılıyor"

Alex, yaz transfer döneminin son günlerinde Galatasaray kadrosuna katılan Kolombiyalı futbolcu Radamel Falcao’yla ilgili gelen soruyu şöyle yanıtladı: 

Falcao’yu tanımıyorum. Sadece başarılarını ve saha içinde gördüğüm kadarıyla tanıyorum. Ama Fransa’da İspanya’da başarılı olan bir isim. Ancak Galatasaray’a gelen bir oyuncunun Hagi’yle, Fenerbahçe’ye gelen bir oyuncunun da Alex’le karşılaştırılması haksızlık. Biz uzun süre takımlarımızda oynadık ve hikayemiz bitti. Hikayesi yeni başlayan insanları böyle karşılaştırmak çok büyük haksızlık diye düşünüyorum. Karşılaştırma yapmak yanlış olur. 

 

Alex De Souza-İHA.jpg
Alex de Souza / Fotoğraf: İHA

 

Alex, kendisine hediye edilen A Milli Takım formasını giyerek basın mensuplarına poz verdikten sonra sevenleriyle fotoğraf çektirdi.

 

İHA

DAHA FAZLA HABER OKU