Rusya’da kutup ayılarının ablukasındaki köyün taşınması gündemde

Rusya'nın kuzeyinde aç kalan kutup ayıları Rikarpi köyünün etrafından ayrılmıyor. 50'den fazla ayının adeta abluka altına aldığı köyde etkinlikler iptal edildi, okullara koruma verildi. Köyün terk edilmesi gündeme geldi

Fotoğraf: AFP

Rusya'nın kuzeyindeki Rikarpi köyüne 50'den fazla kutup ayısının yaklaşması nedeniyle kamusal alanlardaki tüm etkinlikler iptal edildi, okullara koruma verildi.

BBC’nin haberine göre, uzmanlar Çukotka Özerk Okrugu'ndaki köyün kutup ayılarının istilasına uğramasının arkasında iklim değişikliği olabileceğini söyledi. 

Bölgedeki incelen buzullar yüzünden ayıların denizde avlanamadığı, bu yüzden karada yiyecek aradıkları belirtildi.

7441752561561198.jpg
Fotoğraf: AFP

 

Taşınma için referandum yapılabilir

Bazı uzmanlar ise köyde son yıllarda çok sayıda benzer vaka yaşanması nedeniyle köyün terk edilmesi gerektiğini iddia etti.

Kuzeydeki Biyolojik Problemler Enstitüsü Kutup Ayısı Uzmanı Anatoli Koçnev, köyün tamamen terk edilerek 700 köylünün başka bir bölgeye yerleştirilmesi çağrısında bulundu.

Bölgenin hayvan koruma yetkilisi Yegor Vereşçagin ise, köylülerin bölgeyi terk etmek istemesi durumunda bir referandum yapabileceğini söyledi.

9712080557285361.jpg
Fotoğraf: AFP​​​​​​​

 

Ayılar çok zayıf görünüyor

Ria Novosti'ye konuşan Rikarpi Ayı Denetleme Programı Başkanı Tatyana Minenko, 56 ayı tespit ettiklerini söyledi ve "Aralarında hem yetişkinler hem yavrular var. Dişi ayıların her yaştan yavrusu var" dedi. Minenko, neredeyse tüm ayıların çok zayıf göründüğünü belirtti.

Kutup ayıları normalde Rikarpi'nin 2,2 kilometre uzağındaki Schmidt burnunda yaşıyor.

Bölgenin mevsim normallerinin üzerinde bir sıcaklıkla karşı karşıya olduğunu belirten Doğal Hayatı Koruma Vakfı (WWF) Uzmanı Mikhail Stişov, "Buz tabakası ayıların ağırlığını taşıyabilecek seviyede olsaydı en azından bir kısmı denize giderek orada avlanırdı" dedi.

Stişov, ayıların buz tabakasının kalınlaşmasını beklerken bölgedeki köylerde avlandığını söyledi.

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU