#10yearchallenge paylaşımlarında sosyal mesajlar

Sosyal medyaya damgasını vuran #10yearchallenge akımında son altı günde milyonlarca fotoğraf paylaşıldı. Kişisel fotoğrafların yanı sıra sosyal mesaj içerikli olanlar dikkat çekti. İç savaştan küresel ısınmaya çok konuşulan o paylaşımlar...

Sosyal mesaj içerikli #10yearchallenge paylaşımları gündemin ilk sıralarına oturdu.

Siyasilerden oyunculara ünlü-ünsüz pek çok isim, #10yearchallenge etiketiyle fotoğraf paylaşarak yıllar içerisindeki değişimlerini gözler önüne serdi. Bazı paylaşımlarda ise sosyal içerikli mesajlar dikkat çekti. Toplumun farklı kesimleri #10yearchallenge akımına tepkisiz kalmadı.  

Cumhurbaşkanı Erdoğan
AK Parti, Instagram hesabından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın fotoğrafıyla yapılan paylaşımla #10YearChallenge akımına katıldı.

 

MHP lideri Bahçeli de akıma kapıldı

10 yıllık değişim hareketi akımına MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli de Özel Kalem Müdürü Murat Çeliker'in 10 yıl öncesi ve sonrasına ait fotoğrafları paylaşmasıyla katıldı.
 

 

CHP Milletvekili Muharrem İnce'den "8 month challenge" 

Muharrem İnce 10 yıllık değişim hareketini 8 ay olarak tercih etti. Fotoğrafa da şu notu düştü: "8 ay önce çiftçi kardeşim Mustafa Kokulu ile Çukurova’nın bereketli topraklarında omuz omuza yürümüştük. Bugün Adana’da yine birlikteyiz."

 

Selçuk Bayraktar

#10yearchallenge akımına İnsansız Hava Aracı (İHA) üreten Baykar Makina Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar da katıldı. Cumhurbaşkanı'nın damadı Bayraktar, 2009'daki fotoğrafla bu yıla ait fotoğrafı #10yearchallenge etiketiyle sosyal medya hesabından paylaştı.
 

 

Tartışmalı Münevver Karabulut paylaşımı

Kadın Cinayetleri Platformu, 10 year challenge akımına Münevver Karabulut'un fotoğrafını kullanarak katıldı. İletide, "2009'da öldürüldüğü için 2019'da çektirdiği fotoğrafı yok" notu düşüldü. Fotoğraf, biz haberi yayına hazırlarken altı bin kez paylaşılmıştı. Sosyal medyadaki akımda kadın cinayetlerine de vurgu yapılması nedeniyle bu fotoğrafı 16 bin kişi beğendi. Ancak kimileri bu paylaşım nedeniyle platformu, 'kara mizaha cinayeti karıştırmakla' suçladı.

 

Ülkelerde #10yearchallenge 

Sosyal medyada, iç savaşın harabeye çevirdiği ülkelere de kayıtsız kalınmadı. Bazı kullanıcılar, #10yearchallenge etiketiyle Suriye, Irak, Yemen gibi ülkelerin fotoğraflarını paylaşarak yaşanan insanlık dramına dikkat çekti.


Çevre unutulmadı 

Kuraklık, yeşil alanların azalması, kirlilik ve küresel ısınma gibi sosyal mesajlar içeren paylaşım dikkat çekti.

 

Kutup ayılarında #10yearchallenge

Kuzey Buz Denizi’nin giderek yok olan buzulları kutup ayılarının yiyecek bulmasını da zorlaştırıyor. #10yearchallenge etiketiyle paylaşılan bu durum sosyal medyada çok paylaşım aldı.

DAHA FAZLA HABER OKU