İran’da benzin zammını protesto edenler akaryakıt istasyonlarını yaktı

İran'ın benzin zammını protesto etmek için sokağa inen eylemciler İsfahan ve Sircan’da akaryakıt istasyonlarını ateşe verdi

Fotoğraf: AFP / Arşiv

Büyük bir ekonomik krizle boğuşan İran’da akaryakıta getirilen yüzde 50’lik zam sokakları karıştırdı.

İran’ın bazı şehirlerinde benzin fiyatlarına yapılan zam protesto edildi.  

Gösterilerin yapıldığı şehirler arasında Ahvaz, Hürremşehr, Bircend, Meşhed, Geçsaran, Sircan, Bender Abbas, İsfahan ve Şiraz da vardı.

Olaylar İsfahan ve Sircan'da büyüdü

Göstericiler araç sahiplerini kontak kapatmaya çağırırken, İsfahan ve Kirman eyaletine bağlı Sircan kentinde benzin istasyonu ateşe verildi.

Bunun üzerine Tahran başta olmak üzere bazı şehirlerde güvenlik güçleri benzin istasyonlarının önünde önlem aldı.

Meşhed kentinde ise güvenlik güçleri göstericileri müdahale ederek dağıttı.

Ruhani'den zamla ilgili açıklama

Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, 4 yıldır benzine zam yapmadıklarını belirterek, artışın halkın menfaatleri doğrultusunda ve dar gelirli vatandaşlara yardım amacıyla yapıldığını ifade etti. 

Ruhani, ekonomik krize rağmen hükümetin artıştan kazanç elde etmeyi amaçlamadığını ve tüm gelirin 60 milyon kişiye dağıtılacağını vurguladı.

İran Ulusal Petrol Ürünleri Dağıtım Şirketinin daha önce yaptığı açıklamaya göre, devlet tarafından sübvanse edilen benzinin litresi, aylık 60 litreye kadar bin tümenden (50 kuruş) bin 500 tümene (75 kuruş) yükseltilmişti.  Araç başına bir ay içinde 60 litreden fazla benzin alınması halinde benzinin litre fiyatı 3 bin tümene (1,5 TL) çıkartılmıştı.

Dünyanın en büyük petrol rezervlerine sahip ülkelerinden İran'da araç başına ayda 60 litre benzin devlet tarafından sübvanse ediliyor. 

 

AA

DAHA FAZLA HABER OKU