HDP'li dört belediyeye daha kayyum atandı

HDP'li Yenişehir, Hazro, İdil ve Akpazar belediye başkanlarının yerine görevlendirme yapıldı

Fotoğraf: Twitter

Haklarında yürütülen ‘terör’ soruşturması kapsamında HDP'li Diyarbakır merkez Yenişehir ve Hazro, Şırnak İdil ve Tunceli’nin Akpazar belde belediyelerine görevlendirme yapıldı

Valilikten yapılan açıklamada, Yenişehir Belediye Başkanı Belgin Diken hakkında "silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığınca başlatılan iki ayrı soruşturma dosyası bulunduğu bildirildi.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Diken'in hakkında devam eden adli işlem süreçleri göz önünde bulundurularak, Anayasanın 127. maddesi ile 5393 sayılı Belediye Kanunu'nun 47. maddelerine istinaden İçişleri Bakanlığının onayı ile geçici bir tedbir olarak görevinden uzaklaştırıldığı, Belediye Kanununun 45. ve 46. maddeleri uyarınca yerine Yenişehir Kaymakamı Murat Beşikçi'nin Belediye Başkan Vekili olarak görevlendirildiği belirtildi.

Hazro Belediye Başkanı Ahmet Çevik'in hakkında da Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığının "silahlı terör örgütüne üye olmak" ile "silahlı terör örgütüne üye olmak" ve "terör örgütü propagandası yapmak” suçlarından başlattığı iki ayrı soruşturmanın devam ettiği aktarılan açıklamada, şunlar kaydedildi:

Hazro Belediye Başkanı Çevik, hakkında devam eden adli işlem süreçleri göz önünde bulundurularak Anayasanın 127. maddesi ile 5393 sayılı Belediye Kanununun 47. maddelerine istinaden İçişleri Bakanlığının onayı ile geçici bir tedbir olarak görevinden uzaklaştırılmış, Belediye Kanununun 45 ve 46. maddeleri uyarınca Hazro Kaymakamı Ali Öner, 'Belediye Başkan Vekili' olarak görevlendirilmiştir.

İdil Belediye Başkanı görevden uzaklaştırıldı

Şırnak’ın HDP’li İdil Belediyesi Eşbaşkanı Songül Erden, İçişleri Bakanlığı tarafından görevden uzaklaştırıldı.

Çok sayıda polisin sabah saatlerinde Eşbaşkan Erden’in evine gelerek, görevden uzaklaştırıldığına dair tebligatı getirdiği ancak, Erden’in bu tebligatı imzalamadığı belirtildi.

Erden'in yerine Kaymakam Zafer Sağ, belediye başkan vekili olarak görevlendirildi.

Akpazar Belde Belediye Başkanı görevden uzaklaştırıldı

Tunceli'nin Mazgirt ilçesine bağlı Akpazar Belde Belediye Başkanı Orhan Çelebi, "terör örgütü propagandası yapmak" suçundan 3 yıl 4 ay hapse çarptırılması ve aynı suçtan hakkında başka bir soruşturma yürütülmesi nedeniyle görevden uzaklaştırılıp yerine Mazgirt Kaymakamı Menderes Topçuoğlu, belediye başkan vekili olarak görevlendirildi.

Üçü büyükşehir 16 belediyeye kayyum

31 Mart seçimlerinin ardından ilk olarak 19 Ağustos’ta Diyarbakır, Mardin ve Van büyükşehir belediyelerine kayyum atanmıştı.

Daha sonra ise yapılan kayyum atamaları ve tarihleri şöyleydi:

  • 17 Eylül’de Diyarbakır’ın Kulp,
  • 18 Eylül’de Erzurum’un Karıyazı,
  • 18 Ekim’de Hakkari, Yüksekova ve Nusaybin,
  • 22 Ekim’de Diyarbakır’ın Kayapınar, Bismil, Kocaköy ile Van’ın Erciş,
  • 29 Ekim’de Şırnak’ın Cizre,
  • 2 Kasım’da Van’ın Saray,
  • 4 Kasım’da Mardin’in Kızıltepe,
  • 9 Kasım’da Van’ın İpekyolu Belediyesi.

Son kayyum atamaları ile beraber HDP’nin üçü büyükşehir olmak üzere toplam 20 belediyesine kayyum atanmış oldu.

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU