Eski askeri hâkimden Erdoğan'a: Arınç'ı üyelikten atın

Ahmet Zeki Üçok, KHK'lar ile ilgili açıklamasından dolayı Arınç'ın Cumhurbaşkanlığı bünyesinde olmaması gerektiğini söyledi

Fotoğraf: AA

Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu üyesi Bülent Arınç'ın 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında çıkartılan kanun hükmünde kararnameler (KHK) hakkında yaptığı "Bu bir faciadır" açıklaması tartışılıyor.

Arınç'ın açıklamasına tepki gösteren isimlerden birisi de eski askeri hâkim Ahmet Zeki Üçok oldu.

Üçok, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda Arınç'ın Cumhurbaşkanlığı bünyesinde bulundurulmaması gerektiği görüşünü dile getirdi:

Sayın Cumhurbaşkanım, Damadı FETÖ’den yargılanan,

Yayınladığınız KHK için facia diyen,

FETÖ Firarisinin pastanesini ziyaret eden,

FETÖ'cülere Yargıtay sizi kurtaracak diyen,

Terörist Gülen’in arabulucusu olan, Bülent Arınç’ı Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu üyeliğinden atın.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Arınç, eski danışmanı Kemal Öztürk'e verdiği söyleşide KHK'lar ile ilgili olarak şunları söylemişti:

Faciadır. KHK bir faciadır. Allah biliyor ki en az 7-8 televizyondaki mülakatımda en sonda sadece buna dikkat çekmek için “Biz bir maaş alacaksak Yüksek İstişare Kurumu’ndan, bunun yarısını zaten öğrencilere burs olarak veriyordum, gene vereceğim, yarısını da KHK mağdurlarına vereceğim demiştim. Çok eleştirildim ama ben sadece KHK faciasına dikkat çekmek için bunu yaptım. Bu zaten yaptığım bir şey benim. Çevremde o kadar çok bu felaketi yaşayan insan var ki. Ben onlara acıyorum, merhamet ediyorum. Aslında onlardan da özür diliyorum. Evime temizlik yapmaya gelen, daire başkanlığından ihraç edilmiş bir kadını gördükçe, eşi polis, ihraç edilmiş bir başka kadını gördükçe ben yerin dibine geçiyorum. Ve onlara birkaç kuruş daha fazla vereyim de bir katkım olsun diyorum. Kırıkkale’den yumurta getirip de kapı kapı satmaya çalışan bir genel müdür yardımcısı görünce felaket görüyorum. Bir benzinliğe gittiğim zaman bir Danıştay üyesinin pompa tuttuğunu gördüğüm zaman acı duyuyorum. Bir lokantada, restoranda bulaşıkçı olarak çalışan bir genel müdür gördüğüm zaman perişan oluyorum. Tüm bunları yaşıyor Türkiye. Kimse savunamaz bunu.

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU