Arınç’tan YouTube söyleşisi hakkında 10 maddelik açıklama

Arınç, Kemal Öztürk'e verdiği söyleşinin ardından gelen eleştirilere yanıt verdi: Adalet ve vicdanı önemseyen tavrımdan vazgeçmeyeceğim, birilerinin gözüne girmek için bana karşı yapılan açıklamaları acıyarak izliyorum

Fotoğraf: Twitter

Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu üyesi ve eski Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Bülent Arınç, eski danışmanı Kemal Öztürk’e verdiği söyleşi ile ilgili yazılı bir açıklama yaptı.

Üç bölüm halinde YouTube üzerinden yayınlanan söyleşinin ardından Arınç, özellikle hükümete yakın bazı medya kuruluşlarının tepkisi ile karşılaştı.

Yazılı açıklamasında söyleşi amacının toplumda yara oluşturan konular için çaba göstermek olduğunu söyleyen Arınç, 10 maddelik açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

Bu ülkenin başına gelmiş en büyük felaketlerden biri olan hain FETÖ örgütünün ülkeye, millete ve devlete verdiği zararların tartışılmaz boyutta olduğu açıktır. Bu ülkede, bu ahlaksız örgüt nedeniyle nice aileler büyük dramlar yaşadı. Bunlardan biri de benim ailemdir. Bu zararları telafi ederken hukuk, ahlak ve vicdan konusunda daha dikkatli olmamız, masum insanların hayatlarını da düşünmemiz gerektiğini anlatmaya çalıştım.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın FETÖ’yü “Başı ihanet, ortası ticaret, tabanı ibadetle meşgul” olarak tanımladığını hatırlatan Arınç, “İbadetle meşgul olan ve kandırılan insanların mağduriyetleri en süt düzeydedir. İşte bu insanları örgütün azılı militanlarından ayırmanın ve mağduriyetleri gidermenin gerekliliğini vurguluyorum” dedi.

“FETÖ'nün en yakınında olanlar rahatça dolaşıyor”

FETÖ ile iltisak ve irtibatın adil bir zemine oturtulmadığı sürece vatandaşların yargıya ve adalete olan güveninin sarsılmaya devam edeceğini vurgulayan Arınç, şunları söyledi:

Zira bir zamanlar FETÖ’nün en yakınında olan, övgüler yağdıran, yazılar yazan, fotoğraflar çektiren insanların rahatça dışarıda dolaştığı ama küçük bir iltisakı nedeniyle hayatları kararan insanların varlığı, üstü örtülemez bir çelişkidir.

“Gerçek FETÖ üyelerinin varlığı gözler önüne serildi”

Söyleşi yüzünden şahsına, ailesine ve AK Parti’ye sayısız hakaret geldiğini söyleyen Arınç, bu mesaj sahiplerinin profillerine bakıldığında “gerçek FETÖ üyelerinin varlığının gözler önüne serildiğini” söyledi:

Bu mesajlar, intikam, nefret ve öç alma duygusuyla hareket eden FETÖ terör örgütünün halen kamuoyunu etkileme çabasının bir parçasıdır. Asıl mücadele edilmesi gerekenler, işte bu ülke düşmanlarıdır.

“Hesap vermeye hazırım”

“Yaşan haksızlıklar, uygulamalar ve idari işlemlerde benim de suçlu olduğumu, benim de hesap vereceğimi iddia eden insanların tepkilerini yaşadıkları psikolojinin etkisi olarak yorumluyorum” diyen Arınç, görev yaptığı süre boyunca altında imzası olan her idari uygulamanın ve kararın hesabını vermeye hazır olduğunu vurguladı.

Arınç, “FETÖ üyesi olmayı” evrensel hukuk ve hukuk mantığı çerçevesinde açıklamaya çalıştığını söylerken “Yapılan yanlışları düzeltmek, hem masum insanların hayatını kurtaracak hem de gerçek FETÖ’cülerin yargılanmalarını daha da güçlendirecektir, buna inanıyorum” dedi.

Arınç, kendisine yönelik kanun hükmünde kararname (KHK) eleştirilerine tepki gösterirken şöyle devam etti:

KHK mağdurlarının uğradığı haksızlığı dile getirmenin FETÖ’yü aklamak olduğunu iddia edenlerin akıl ve izandan yoksun olduğunu söylerim. Ne hazindir ki, savcıları göreve çağıranların geçmiş yıllarda FETÖ övgüleri halen elden ele dolaşmaktadır.

KHK mağdurları için gösterdiğim duyarlılığın şehit yakınları ve gazileri rencide ettiğini söyleyenleri insafa davet ederim. Zira 15 Temmuz şehitleri ve gazileri için gösterdiğim saygı, hürmet ve minnettarlık açıklamaları istenildiğinde rahatlıkla internetten bulunabilir. Bir insanın uğradığı haksızlığı dile getirmeyi, şehit ve gazilerle bağdaştırmayı ilkeli bir tavır olarak görmüyorum.

Arınç, “Son olarak” diye not düştüğü kısımda da dünyadan artık bir makam beklemediğimi söylerken açıklamasını şöyle sonlandırdı:

Çocuklarıma, torunlarıma ve çok sevdiğim milletime daha güzel bir ülke bırakmanın derdindeyim. Bütün çabam bunun içindir. Bu çabamı da kurucusu olduğum AK Parti içinde sürdürmeye devam edeceğim.

Ayrıca hesap vereceğim ahiret günü için, bugün gördüğüm yanlışları, hataları ve haksızlıkları dile getirmenin inancımın bir gereği olarak görüyorum.

Adalet ve vicdanı önemseyen tavrımdan vazgeçmeyeceğimin bilinmesini isterim.

Bir hesap, bir beklenti ve birilerinin gözüne girmek için bana karşı yapılan açıklamaları acıyarak izliyorum.

Bunun haricinde tepki gösterenleri, eleştirisi olanları anlayışla karşılıyorum. Ancak röportajımın tamamını izlediklerinde ve duygularına kapılmadan değerlendirildiğinde bana hak vereceklerine inanıyorum.

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU