Mülteci konusuna değinen Merkel: Türkiye'nin büyük bir yük aldığını biliyoruz

Merkel, Barış Pınarı Harekatı'nın sona ermesi gerektiğini savunarak, bu operasyonun IŞİD'in yeniden ortaya çıkmasını sağlayabileceğini ifade etti

Fotoğraf: AFP

Almanya Başbakanı Angela Merkel, "Türkiye'nin 3,6 milyon mülteciye ev sahipliği yapmasını ciddiye alıyoruz. Bu sorunun çok önemli olduğunu ve Türkiye'nin büyük bir yük aldığını biliyoruz" açıklamasında bulundu.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve Merkel, Fransa'nın Toulouse kentinde düzenlenen Fransa-Almanya ortak bakanlar kurulu toplantısının ardından basın toplantısı düzenledi.

Merkel, Avrupa Birliği (AB) Göç, İçişleri ve Vatandaşlık Komiseri Dimitris Avramopoulos, Almanya İçişleri Bakanı Horst Seehofer ve Fransa'nın Ankara Büyükelçisi Charles Fries'in, Ankara'da İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile yaklaşık 10 gün önce göç konusunda düzenlediği toplantıyı önemli bulduğunu söyledi. 

Merkel, Barış Pınarı Harekatı'nın sona ermesi gerektiğini savunarak, bu operasyonun IŞİD'in yeniden ortaya çıkmasını sağlayabileceğini ifade etti.

Macron: PKK ile SDG'yi birbirinden ayırt etmek gerekiyor

Macron, harekata değinerek, "Almanya ile AB ülkelerinin Türkiye'ye yaptığı silah ihracatlarını durdurmasını sağladık" ifadesini kullandı. 

Gelecek haftalarda Ukrayna meselesine ilişkin Normandiya formatında bir zirve düzenleyeceklerini aktaran Macron, "Kuzey Atlantik Anlaşması çerçevesinde Türkiye konusunda yaşanan krizin ve kabul edilemez durumun çözümü için baskı, diyalog ve anlaşma için bazı inisiyatifler almak istiyoruz" şeklinde konuştu. 

Fransa'nın Suudi Arabistan'a sattığı silahların sivillere karşı kullanılmadığına ilişkin garanti istediğini aktaran Macron, bu ülkeye silah ihracatının durdurulmasının olumlu sonuç getirmeyeceğini dile getirdi.

Macron, "Bir tarafta PKK'ya yakın milisler var ve bunlar teröristler, diğer tarafta savaşçılar var (SDG), bunlar PKK'ya bağlı olmayan ve Suriye'de (IŞİD'e karşı) mücadelede bize yardım etti. Bu ikisini birbirinden ayırt etmek gerekiyor" dedi. 

Macron, Fransa'dan Suriye'ye savaşmaya giden IŞİD mensuplarının tekrar ülkeye gelmesinin söz konusunu olmadığının altını çizdi.

 

AA

DAHA FAZLA HABER OKU