9 yaşındaki Vail'in ölümünde yeni iddia: Oynarken yanlışlıkla kendini mi astı?

Kocaeli’nde dışlandığı gerekçesiyle intihar ettiği öne sürülen Vail Es Suud adlı Suriyeli çocuğun soruşturmasında şu ana kadar 14 kişinin ifadesi alındı. Vail’in kemeriyle oynarken bayılma sonucu boğulmuş olabileceği ihtimali de gözardı edilmiyor

Kocaeli’nin Kartepe ilçesine bağlı Acısu Mahallesi’nde geçtiğimiz Cuma günü Vail Es Suud adlı dokuz yaşındaki Suriyeli bir çocuk mezarlık kapısında asılı halde ölü bulunmuştu.

Olayın ardından yapılan ilk açıklamada Vail’in intihar ederek yaşamına son verdiği iddia edilmişti.

Babası oğlunun Suriyeli olduğu için dışlandığını söylemişti

Independent Türkçe’ye konuşan Suriye’de yaşadığı yıllarda polis yüzbaşısı olan babası Mustafa Es Suud, oğlunun okulda arkadaşlarınca Suriyeli olduğu gerekçesiyle dışlanmaktan şikayetçi olduğunu ve olay günü de sınıfta arkadaşlarıyla yer kavgası nedeniyle girdiği kavgada hırpalandığını öne sürmüştü.

Büyük üzüntüye neden olan Vail’in ölümüyle alakalı Kocaeli Cumhuriyet Savcılığı’nca başlatılan adli soruşturma sürüyor.

vail3.jpg
Vail babası Mustafa Es Suud'la birlikte / Fotoğraf: Independent Türkçe

 

Şu ana kadar 14 kişinin ifadesi alındı, sayı artabilir

Cumhuriyet Savcısı Ali Mesut Kavak tarafından yürütülen soruşturma kapsamında şu ana kadar aynı okulda eğitim gören iki Suriyeli çocuk, bazı öğretmenler ve Vail’in sınıf arkadaşlarından oluşan toplam 14 kişinin ifadesine başvuruldu. Bu sayının ihtiyaç hissedilmesi halinde artabileceği belirtildi.

Independent Türkçe’nin ulaştığı savcılık kaynağı ilk ifadelere göre Vail’in Suriyeli olduğu için bilinçli olarak dışlandığına dair somut bir delile ulaşılamadığını sadece olayın olduğu gün bazı arkadaşlarıyla tartıştığını belirtti. Vail’in ağabeyinin de aynı okulda okuduğu ve mehteran bölüğünde olduğunu söyleyen savcılık kaynağı sözlerinin devamında şöyle konuştu:

Ailesi de ilgili bir aile. İntihar etmesi için aslında gözle görünür bir neden de görünmüyor ortada. Suriyeli çocuklara da sorduğumuzda açık bir şekilde dışlandıklarını söylemiyorlar. Vail’in tartıştığı arkadaşlarının sarfetmiş olduğu bazı sözler her çocuk kavgasında söylenebilir. Sonuçta onlar da çocuk

Cinayet ihtimali de araştırıldı ancak delile ulaşılamadı

Savcılık kaynağı ilk bulgulara göre olayın intihar olduğunun görüldüğünü kaydederek, öldürülmüş olma ihtimalini de araştırdıklarını ancak bu ihtimali destekleyecek bir bulguya rastlamadıklarını şöyle anlattı.

Olaydan önce Vail’in elinde kemeriyle göründüğü bir kamera kaydı var. Ölü bulunduğunda da boynunda o kemer vardı. Vail’in göründüğü görüntü ile ölü bulunması arasında çok kısa bir süre var. O kısa zaman aralığında öldürülmüş olma ihtimali çok zayıf. Ölü bulunduğu alan her yerden görülebilen bir yer ve olay gün ortası yaşanıyor. Ayrıca yapılan otopside herhangi bir dış etkenden kaynaklı olarak vücudunda zorlama ya da iz de bulunamadı. O nedenle öldürülmüş olabileceği ihtimalini görmüyoruz.

vail1.jpg
Fotoğraf: Independent Türkçe

 

Cinsel tacize uğrayıp uğramadığı araştırılıyor

Savcılık kaynakları Vail’in intihar etmesine neden olabilecek bir cinsel taciz olayının yaşanıp yaşanmadığını incelemek amacıyla tırnak aralarından ve vücudundan alınan kimi örneklerin de kimyasal incelemesini yapmak üzere İstanbul Adli Tıp Kurumu’na gönderdi. Buradan  iki aylık zaman dilimi içerisinde çıkacak rapor ile bu sorunun da cevabı alınmış olacak.

Ölü bulunduğu yer Vail’in boyundan kısa

Bu arada soruşturmayı yürüten savcılığın gözardı etmediği bir ayrıntı  daha var. Çocukların zaman zaman oyun amacıyla bilinçsiz olarak ip veya kemer gibi nesneleri boğazlarına doladıklarını belirten savcılık kaynağı “Acaba” dedirten bir ihtimali şöyle anlatıyor:

Vail’in asılı bulunduğu yer çok alçak. Vail kendini asmış olsa bile normalde ayağa kalksa ayağı yere geliyor. Otopsi raporuna göre boynu kırılmış değil boğulmadan kaynaklı ölmüş. Evet insanların boylarından daha kısa yerlerde bile intihar ettiği vakalar var. Ama Vail’in yaşının küçük olması ve çocukların zaman zaman bilinçsizce oynadıkları oyunları hesaba kattığımızda acaba kendince kemeri boynuna dolayıp oyun oynuyordu da o sırada bayılıp bilincini yitirdi ve nefessiz mi kaldı diye de düşünmeden edemiyoruz.

© The Independentturkish

DAHA FAZLA HABER OKU