Van Gogh’un solan ‘Ayçiçekleri’ tablosu restorasyona alındı

Amsterdam müzesindeki duvardan kaldırılan dünyaca ünlü sanat eserinin altı hafta içinde tekrar sergilenmesi bekleniyor.

Andy Gregory - The Independent 

Bir asırdır dünyanın en önemli tabloları arasındaki yerini koruyan Vincent Van Gogh’un Ayçiçekleri eseri solmaya başladı.

Amsterdam’daki Van Gogh Müzesi, sanatçının ünlü tablosunun araştırma ve restorasyon için duvardan kaldırıldığını duyurdu.

Müzenin basın sorumlusu Ingrid Looijmans, “Şu an, Ayçiçekleri tablosunun durumuna ilişkin yürütülen kapsamlı araştırmanın son aşamasındayız. Ondan sonra da tablonun restorasyon işlemi başlayacak” dedi.

Looijmans, ziyaretçilerin Ayçiçekleri’ni duvarda göremeyince hayal kırıklığına uğramamaları için önceden duyuru yaptıklarını söyledi.

Tabloda kullanılan boya maddelerinin solma nedenini araştırdıklarını belirten Looijmans, elde edecekleri bulguları önümüzdeki haftalarda paylaşacaklarını söyledi.

Müze adına konuşan başka bir yetkili ise “Tablo, gelecek nesillere en iyi şekilde aktarılabilsin diye restore edilecek” ifadelerini kullandı.

Restorasyon için duvardan kaldırılan eserin onarımı 22 Şubat'a kadar sürecek.

Tablonun değerinin, Ayçiçekleri serisinin Londra'daki kopyasıyla birlikte 100 milyon sterlinden daha fazla olduğu tahmin ediliyor. Bu eser, Van Gogh’un kesik kulağının karanlık mirasıyla da yakından bağlantılı görülüyor.

Van Gogh’un 1889 yılına ait tablosu, sarının üç tonu dışında “başka hiçbir şey” kullanmadığı Ayçiçekleri serisine ait.

Bilim insanları ışığa duyarlı sarı renklerden oluşan tablodaki çiçeğin taç yaprakları ile gövdesinin kahverengiye dönüştüğünü aylar önce tespit etmişti.  

Yeni geliştirilen tarama tekniğiyle geçen yıl yapılan çalışma, Van Gogh’un kullandığı hassas krom sarısı bir pigmentin, Ayçiçekleri’nin renklerinde değişikliğe neden olduğunu ortaya çıkarmıştı.

Söz konusu değişiklikler şu anda insan gözünün tespit edemeyeceği kadar küçük olsa da zaman içinde bu pigmenti içeren kısımlar canlılıklarını yitirebilir.

Van Gogh, hayranı olduğu avangard sanatçı Paul Gauguin ile Arles'ta yaşarken, “Sarı Ev” olarak adlandırdığı yaşam alanlarını ayçiçeği resimleriyle dekore etmeyi planladı. Ancak daha sonra aynı binada meşhur intihar eylemini gerçekleştirdi.

Van Gogh, Arles'ta bulunduğu süre zarfında çizdiği Ayçiçekleri, Yıldızlı Gece, Orakçı ve Sarı Ev gibi eserlerinde ağırlıklı olarak sarı rengi tercih etti.

Sanatçının renk tutkusunun, pelin otuna ya da yüksükotuna olan düşkünlüğünün belirlediği çarpık renk algısıyla ilgisi vardı. Yüksükotu özü, Van Gogh’un yaşadığı dönemde epilepsi tedavisi için kullanılıyordu.

Hatta bir keresinde, doktoru Paul Gachet'i bu faydalı bitkinin yanındaki masada otururken resmetti.

Londra, Amsterdam, Philadelphia, Münih ve Tokyo’daki galerilerde sergilenen Van Gogh’un Ayçiçekleri isimli ünlü serisi, tarihte bir ilk olan organizasyonla 2017 yılında Facebook'taki "Sunflowers 360" adlı “sanal sergi”de bir araya getirilmişti.

 

 

*İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Independent Türkçe’nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.

https://www.independent.co.uk/arts-entertainment/art

Independent Türkçe için çeviren: Büşra Kırkpınar

© The Independent

DAHA FAZLA HABER OKU