Prof. Şenol: Ankara’daki ishal ile ilgili konuşmamı isteyen kanalların bir ricası var, sularla ilişkili olduğunu söylemem

Prof. Şenol: Ne yapsak illa ki söyleyecek dolu yalanları vardır

Fotoğraf: Twitter

Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Esin Davutoğlu Şenol, Ankara’daki ishal vakaları hakkında kanalların kendisinden görüş almak istediğini ancak söz konusu vakalara sebep olarak şehirdeki içme suyunu göstermelerini ‘rica ettiklerini’ söyledi.

Prof. Şenol, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda "Biz ishallerde her yıl bu vakitler sıklık artışı görürüz. Önceki akışta yazdım sebeplerini  Ama bazı ‘film' adamlarının neden sık ekrana çıktığını anlayın diye yazıyorum. İshal ile ilişkili konuşmamı isteyen haber kanallarının bir ricası var:  Sularla ilişkili olduğunu söylemem” iddiasında bulundu.

Şenol, bir başka paylaşımında da TRT’yi işaret ederek şu yorumu paylaştı:

Aslında bu teklifi açıkça yapan, yani “İshallerin sebebi sulardır” dememi isteyen ana haber kanalının adını da yazıp sildim sonradan. Zira, bizim vergilerimizden beslenir, amir sözü dinlenir.  Ve ne yapsak illa ki söyleyecek dolu yalanları vardır, siz bilin istedim.

Ankara’da artan ishal vakalarının sularla bir ilgisi olmadığını vurgulayan Şenol, okulların açıldığı dönemlerde bu vakalarda artış gözlendiğini belirtirken “Viral enterit en sık sebep. İnsandan insana bulaşma ve çevre kaynakları önemlidir” diye yazdı.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

TRT'den yalanlama

Prof. Şenol’un iddialarının ardından TRT, bir açıklama yaptı. Kurum, açıklamada öne sürülenlerin yalan olduğu ve Şenol’un ifadeleri için hukuk yoluna başvuracaklarını belirtti.

Ankara'daki ishal vakaları

Ankara'da, 'sudan kaynaklı salgın hastalık' olduğu iddialarının ardından Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş açıklamada bulunmuştu. Yavaş, "Ankara'da, sudan kaynaklı salgın hastalık olduğuna yönelik asılsız haberler yayılmıştır. Bu haberler gerçeği yansıtmamaktadır. Gerekli açıklamayı ASKİ Genel Müdürlüğümüz yapmış bulunmaktadır" ifadelerini kullanmıştı. ASKİ'nin sosyal medya hesabından yapılan açıklamada da su numunelerindeki klor konsantrasyonunun 0,2 mg/L'nin üzerinde olduğu belirtilmişti.

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU