Pentagon “Gazze iskelesi” üzerinden yardım sevkiyatının yeniden başladığını duyurdu

Pentagon Sözcüsü Ryder, Gazze Şeridi'ne iskele üzerinden ulaştırılan yardım miktarının toplam 4.100 tonu aştığını söyledi

İnsani yardım taşıyan bir kamyon Gazze Şeridi açıklarındaki geçici bir iskeleden geçiyor / Fotoğraf: Reuters

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), Filistin topraklarına insani yardım ulaştırılmasını kolaylaştırmak amacıyla ABD tarafından Gazze'de kurulan geçici iskeleden yardım sevkiyatının yeniden başladığını duyurdu.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

ABD ordusu geçen hafta Gazze Şeridi açıklarında inşa ettiği yüzer iskeleyi güçlü dalgalardan korumak için geçici olarak başka bir yere taşıyacağını duyurmuştu.

Pentagon Sözcüsü Tuğgeneral Patrick Ryder basına yaptığı açıklamada, ABD askerlerinin "Gazze kıyı şeridine bağlı geçici iskeleyi yeniden kurduğunu" söyledi. Ryder, Filistin topraklarında ABD askeri bulunmaması için İsrail güçlerinin de operasyona destek verdiğini kaydetti.

Ryder, sevkiyatların gece boyunca yeniden başladığını ve Gazze Şeridi'ne iskele üzerinden ulaştırılan yardım miktarının toplam 4.100 tonu aştığını söyledi.

Şarku’l Avsat’ın ulaştığı bilgiye göre ABD ordusu yüzer iskelenin inşasını mayıs ayı ortasında tamamlamış, ancak fırtınadan zarar görmesi üzerine, iskeleyi onarım için Aşdod limanına taşımak zorunda kalmıştı. İskele, onarımın ardından Filistin şeridi açıklarına yeniden yerleştirildi.

ABD Başkanı Joe Biden mart ayında, savaştan zarar gören ve kuşatma altındaki Gazze Şeridi'ne çok ihtiyaç duyulan yardımların ulaştırılmasını arttırmak için iskele inşa edilmesi talimatı verdiğini açıklamıştı.

İsrail Gazze'ye yardım ulaştırılmasını kısıtlayarak 2,4 milyon Filistinliyi temiz su, gıda, ilaç ve yakıttan mahrum bırakıyor.

 

*İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Independent Türkçe’nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.

 

Şarku'l Avsat'ın haberlerine ulaşmak için tıklayın

DAHA FAZLA HABER OKU