Irak Adalet Bakanlığı bayram sabahı iki hükümlünün infaz edildiği haberini yalanladı

"Yalan haber" yayınlayan medya kuruluşlarına dava açılacağı vurgulandı

Irak Adalet Bakanı Halid Şevani'nin Bağdat'ta bir cezaevini ziyaret ederken / Fotoğraf: Adalet Bakanlığı Facebook sayfası

Irak Adalet Bakanlığı yaptığı açıklamada, Kurban Bayramı tatili sırasında çok sayıda infaz gerçekleştirildiğini yalanladı ve bu tür sahte haberlerin medya kuruluşları ya da internet siteleri aracılığıyla yayılmasına karışanlar hakkında dava açılacağını belirtti.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Yerel medyada "bayramın ilk günü sabahı Selahaddin, Ninova, Anbar ve Bağdat vilayetlerinden yaklaşık 36 hükümlünün infaz edildiği" yönünde haberler yer almıştı.

Adalet Bakanlığı dün yaptığı basın açıklamasında, "bu tür yanlış ve yanıltıcı haberler yayınlayan tüm sitelere dava açma hakkına sahip olduğunu" belirtti.

Bakanlık, "toplumu, güvenliğini ve istikrarını etkileyen söylentilerden ve yalan haberlerden korumaya kararlı olduklarını" açıkladı.

Bakanlık açıklamasında, "uluslararası insan hakları standartlarını uygulamaya, reform programını ve yasaları şeffaf ve tarafsız bir şekilde uygulamaya kararlı olduğunu" vurgulayarak, medya kuruluşlarını haberleri resmi ve güvenilir kaynaklardan doğrulamaya, söylentilere ve yanlış bilgilere itibar etmemeye çağırdı.

Şarku’l Avsat’ın edindiği bilgiye göre Irak mahkemeleri, geçtiğimiz birkaç yılda IŞİD üyesi olmaktan suçlu bulunanlar için yüzlerce idam ve ömür boyu hapis cezaları verdi.

Irak yasalarına göre terör ve cinayet suçları idamla cezalandırılmakta, bu cezaların infaz edilebilmesi için ise cumhurbaşkanının onayı gerekmektedir.

 

*İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Independent Türkçe’nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.

 

Şarku'l Avsat'ın haberlerine ulaşmak için tıklayın

DAHA FAZLA HABER OKU