Yeni animasyon üç günde tarih yazdı: Rekor hasılat

Epik bilimkurguyu da geride bıraktı

Ters Yüz 2, 14 Haziran'da gösterime girdi (Pixar)

Disney ve Pixar'ın animasyon türündeki etkileyici devam filmi Ters Yüz 2 (Inside Out 2), gösterime girdiği ilk hafta sonunda ABD'de 155 milyon dolar gibi muazzam bir hasılat elde ederek Dune: Çöl Gezegeni Bölüm İki'yi (Dune: Part Two) ) ve Godzilla ve Kong: Yeni İmparatorluk'u (Godzilla x Kong: The New Empire) geride bıraktı. 

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Dune 2, ilk üç gününde 82,5 milyon dolar kazanmış, Yeni İmparatorluk ise 80 milyon dolar hasılat yapmıştı. 

ABD gişelerindeki 155 milyon dolarlık hasılatıyla Ters Tüz 2, yılın en büyük açılışını yapmış oldu. Animasyon, dünya çapında da 295 milyon dolar kazanmayı başardı.

Ters Yüz 2 ayrıca, geçen temmuzda gösterime giren gişe rekortmeni Barbie'den bu yana 100 milyon doların üzerinde açılış yapan ilk film oldu. 

Başrollerini Margot Robbie ve Ryan Gosling'in paylaştığı Greta Gerwig imzalı Barbie, ilk hafta sonunda 162 milyon dolar kazanmayı başarmıştı.

Beklentileri de alt üst etti

2015 yapımı hit film Ters Yüz'ün devam filminin 80 milyon ila 90 milyon dolar arasında hasılat elde edeceği tahmin ediliyordu. 

Ters Yüz 2, yaz sezonunun başlamasını gergin bir şekilde bekleyen sinemalar için büyük bir kazanıma işaret ediyor.
 


Geçen yaz Elemental: Doğanın Güçleri (Elemental), 29,6 milyon dolarla Pixar'ın modern tarihindeki en kötü başlangıcı yapmıştı. 

Oyuncak Hikayesi'nin (Toy Story) spinoff'u Işıkyılı (Lightyear) da 2022'de gişede tökezleyerek umduğunu bulamamıştı. Işıkyılı, 200 milyon dolarlık yapım bütçesine karşılık sadece 226 milyon dolar kazanabilmişti.

İlk film de gişeyi kasıp kavurmuştu

Ters Yüz, 2015'te Kuzey Amerika'da 356 milyon dolar, dünya genelindeyse 858,8 milyon dolar hasılat elde ederek büyük bir başarıya imza atmıştı. 

Animasyon imparatorluğu Pixar, daha önce Oyuncak Hikayesi, Kayıp Balık Nemo (Finding Nemo), İnanılmaz Aile (The Incredibles), Yukarı Bak (Up) ve VOL-İ (Wall-E) gibi başarılı filmlere imza atmıştı.

Kelsey Mann'ın yönettiği rekortmen Ters Yüz 2'nin seslendirme kadrosunda Amy Poehler, Phyllis Smith, Lewis Black, Tony Hale, Ayo Edebiri ve Maya Hawke gibi isimler rol alıyor.


Independent Türkçe, Variety, Hollywood Reporter

DAHA FAZLA HABER OKU