ABD'den "şiddet yanlısı ve aşırılıkçı" İsrail örgütüne yaptırım

İnsani kriz sürerken grup, yağmalamak ve kamyonları ateşe vermek de dahil Gazze'ye giden yardım konvoylarını tekrar tekrar hedef alıyor

Gazze'ye kamyonlarla insani yardım götürülüyor (AP)

Birleşik Devletler, Gazze'deki koşulları hafifletmeyi amaçlayan insani yardım sevkiyatlarını engelleyen ve tahrip eden İsrailli aşırılık yanlısı bir gruba yaptırım uyguladı.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Matthew Miller yaptığı açıklamada, "Gazze'deki Filistinli sivillere hayat kurtaran insani yardım taşıyan konvoyları engelleyen, taciz eden ve zarar veren şiddet yanlısı aşırılıkçı İsrailli bir grup" diye tanımladığı Tzav 9 adlı bir örgüte ABD'nin yaptırım uyguladığını söyledi.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Miller, grup üyelerinin aylardır Ürdün ve Gazze arasındaki yolları kapatarak ihtiyaç duyulan yardımın Gazze'ye ulaşmasını engellemeye çalıştığını ve bunu yaparken zaman zaman şiddet kullandığını açıkladı.

Sözcü ayrıca grup üyelerinin yardım kamyonlarına zarar verdiğini ve geçen ay "Batı Şeria'da El Halil yakınlarında Gazze'deki erkek, kadın ve çocuklara insani yardım götüren iki kamyonu yağmalayıp ateşe verdiği" olay da dahil yardımları yollara döktüğünü söyledi. Miller, pek çok kişinin kıtlık diye nitelediği koşullarda Gazze'ye "hayati" yardım götüren insani yardım konvoylarının korunmasından hâlâ İsrail hükümetinin sorumlu olduğunu vurguladı.

"Bu temel insani yardımı hedef alan sabotaj ve şiddet eylemlerine müsamaha göstermeyeceğiz. Bu tür iğrenç eylemlere girişen ya da onları üstlenenlerin hesap verebilirliğini teşvik etmek için elimizdeki tüm araçları kullanmayı sürdüreceğiz ve İsrailli yetkililerin de aynısını yapmasını bekliyor ve onları aynısını yapmaya çağırıyoruz" dedi.

Tzav 9'a yönelik yaptırımlar, ABD Başkan Joe Biden'ın imzaladığı ve Dışişleri Bakanlığı'na "Batı Şeria'da barış, güvenlik ya da istikrarı tehdit eden politikaların yönlendirilmesi, yürürlüğe konması, uygulanması ya da uygulanmaması da dahil, doğrudan ya da dolaylı eylemlerde bulunan, bulunmaya teşebbüs eden, bu eylemlerden sorumlu olan ya da suç ortaklığı yapan" kuruluşları hedef alma yetkisi veren bir kararname kapsamında uygulanıyor.

Bakanlık geçen ay, merkezi Nablus'un Eski Şehir bölgesinde bulunan ve Aslanlar Yuvası diye bilinen Filistinli bir gruba yaptırım uygulamıştı. Miller grubun Ekim 2022'de bir taksi şoförüne ve Har Berakha adlı bir yerleşim yerine ateş açılması dahil 2022 sonbaharında gerçekleşen iki silahlı saldırının sorumluluğunu üstlendiğini kaydetmişti.

ABD ayrıca Yinon Levi ve David Chai Chasdai adlı iki İsrailli yerleşimcinin yanı sıra yerleşimciler için fon toplayan bir çift gruba da yaptırım uygulamıştı. Dışişleri Bakanlığı'na göre Levi ve Chasdai'nin Batı Şeria'da yaşayan Filistinlilere karşı şiddet uyguladıkları biliniyor. *İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Independent Türkçe'nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.

https://www.independent.co.uk/news

Independent Türkçe için çeviren: Çağatay Koparal

© The Independent

DAHA FAZLA HABER OKU