Dev yumurtalar taşıyan kalamar şaşkınlık yarattı

Kuluçka süresinin bazı kalamarların ömründen uzun olduğu düşünülüyor

Devasa yumurtalar taşıyan bir kalamarı görüntüleyen bilim insanları, yeni bir tür keşfetmiş olabilir. 

ABD'deki Monterey Körfezi Akvaryumu Araştırma Enstitüsü'nden (MBARI) araştırmacılar, dişi kalamarı Kaliforniya Körfezi'nin yaklaşık 2 bin 500 derininde 2015'te kaydetmişti. 

Gonatidae familyasından olduğu düşünülen hayvanın yeni bir tür olabileceğiyse ancak yakın zamandaki incelemelerle fark edildi.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Bu familyadaki kalamarların yumurtaları genellikle 6 milimetre çapında olmasına karşın bu hayvanın 11,6 milimetrelik yumurtaları şaşkınlık yarattı. Ayrıca akrabaları yaklaşık 3 bin yumurta üreten bu kalamarın 30-40 tane yumurtası vardı. 

MBARI'dan Steven Haddock, "Dev yumurtalarını kuluçkaya yatıran kalamarla beklenmedik bir şekilde karşılaşmamız, geminin kontrol odasındaki herkesin dikkatini çekti" diyor.

Çok sayıda yumurta üretmek hayatta kalma şansını artırırsa da denizin daha derin kesimlerinde böyle bir şeye ihtiyaç kalmayabiliyor. Ecology adlı bilimsel dergide yayımlanan çalışmada bu durum şöyle açıklanıyor:

Derin su sütunlarındaki (1000 ila 4 bin metre) istikrarlı ve öngörülebilir çevresel koşullar, daha az yavruya nispeten yüksek yatırım yapılmasına olanak tanıyarak daha az sayıdaki daha büyük yumurtalarla daha çok gelişim gösteren yavruların dünyaya gelmesine neden olabilir.

Kaliforniya Körfezi'ndeki kalamarın yumurtaları taşıması da bir başka ilginç özelliği. Kalamarlar genellikle kuluçkaya yatmak yerine yumurtalarını deniz tabanına bırakıyor. 

Kuluçkaya yatmak bu hayvanlar için ciddi sonuçlar doğururken, araştırmanın başyazarı Henk-Jan Hoving, 11 Haziran'da yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullanıyor:

Kuluçkaya yatmak anne kalamardan çok şey götürüyor. Yumurtalarını taşırken yemek yemiyor ve nihayetinde yumurtaları çatladıktan sonra ölüyor.

Denizin derinlerinde hayatta kalma şansını artıran kuluçka süreci, bazı kalamarlarda 52 ay kadar uzun bir zamana yayılıyor. MBARI ekibi yeni bir tür olabilecek hayvan için bu sürenin 1 ila 4 yıl olduğunu tahmin ediyor. Bazı kalamarlar bundan daha kısa süre yaşıyor.

Hayvanın yeni bir tür olduğu henüz kanıtlanmasa da Kaliforniya Körfezi'ndeki diğer kalamarları inceleyen bilim insanları bunun muhtemelen Gonatidae familyasının yeni bir üyesi olduğunu düşünüyor.Independent Türkçe, Popular Science, IFL ScienceMBARI, Ecology

Derleyen: Büşra Ağaç

DAHA FAZLA HABER OKU