Irak Dışişleri Bakanı, Güney Lübnan'a ‘olası saldırı’ konusunda uyardı

Hüseyin, “İranlı mevkidaşımla Güney Lübnan'a saldırma ve savaşın kapsamını genişletme olasılığına ilişkin tehlikeli sinyalleri görüştüm. Zira bu tüm bölgeyi etkileyecek. Savaşın genişlemesi sadece Lübnan için değil tüm bölge için bir tehlike” dedi

Irak Dışişleri Bakanı Fuad Hüseyin / Fotoğraf: AP

Irak Dışişleri Bakanı Fuad Hüseyin, İranlı mevkidaşı Ali Bakıri Kani ile yaptığı görüşmenin ardından Güney Lübnan'a yönelik ‘olası bir saldırı’ konusunda uyarıda bulundu.

Şarku’l Avsat’ın Arap Dünyası Haber Ajansı'ndan (AWP) aktardığına göre, bugün (Perşembe) Bağdat'ta Bakıri Kani ile ortak bir basın toplantısı düzenleyen Hüseyin, “İranlı mevkidaşımla Güney Lübnan'a saldırma ve savaşın kapsamını genişletme olasılığına ilişkin tehlikeli sinyalleri görüştüm. Zira bu tüm bölgeyi etkileyecek. Savaşın genişlemesi sadece Lübnan için değil tüm bölge için bir tehlike” ifadelerini kullandı.

İsrail ile Hizbullah arasındaki karşılıklı sınır bombardımanının yoğunluğu son günlerde artarken, bu durum daha geniş bir çatışmanın habercisi oldu.

İsrail gazetesi Haaretz dün (çarşamba) Başbakan Binyamin Netanyahu'nun kuzeydeki gelişmelerin ardından durum değerlendirmesi yaptığını bildirdi.

Bugün erken saatlerde İran Dışişleri Bakanı, üst düzey Iraklı yetkililerle görüşmek üzere Bağdat'a iki günlük bir ziyarete başladı. Şarku’l Avsat’ın İran resmi haber ajansı IRNA'dan aktardığına göre bu ziyaret sırasında ‘iki halk arasındaki ortak çıkarlar ile güvenlik zorlukları ve tehditleriyle yüzleşme’ konuları ele alınacak.

Görüşmelerde ayrıca, ‘bölgesel güvenlik ve uluslararası konularda istişare’ konularının da ele alınacağı belirtildi.

Kani geçtiğimiz günlerde, merhum İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan'dan görevi devraldıktan sonraki ilk yurt dışı gezisinde Lübnan ve Suriye'yi ziyaret etti.

 

*İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Independent Türkçe’nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.

 

Şarku'l Avsat'ın haberlerine ulaşmak için tıklayın

DAHA FAZLA HABER OKU