Eski şampiyon, Ricciardo'yu yerden yere vurdu: "Neden hâlâ F1'de?"

1997'nin F1 dünya şampiyonuna, Avustralyalının bu sporda harcadığı zaman sorulduğunda sözünü esirgemedi

Daniel Ricciardo bugünkü yarışa 5. sırada başlayacak (AFP)

Jacques Villeneuve, cuma günkü Kanada Grand Prix'si programı sırasında Daniel Ricciardo'nun kariyerini acımasızca analiz etti ve Avustralyalıyı Formula 1'de tutan şeyin onun "imajı" olduğunu öne sürdü.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

1997'nin F1 dünya şampiyonu olan Kanadalı eski sürücü Villeneuve, Sky Sports'un bu hafta sonu Montreal'de düzenlenen yarışla ilgili programında yer alıyor.

34 yaşındaki Ricciardo, 2024 sezonuna RB'yle sıkıntılı bir başlangıç yaptı ve 8 yarış sonunda takım arkadaşı Yuki Tsunoda'nın 14 puan gerisinde.

Kariyerinin başlarında Red Bull'da gördüğü zirveye ulaşamayan ve 2022'de McLaren tarafından serbest bırakılan Ricciardo, geçen yıl Red Bull'un kardeş takımıyla spora geri dönmenin bir yolunu buldu. Ancak popüler Avustralyalıdan etkilenmemeyi sürdüren Villeneuve sözünü sakınmadı.

Villeneuve, Sky F1'de şunları söyledi:

Neden hâlâ F1'de? Son 5 yıldır aynı şeyi duyuyoruz. 'Arabayı onun için daha iyi hale getirmeliyiz, zavallı adam' diyorlar, hayır. F1'desin.

Belki bu çabayı birden fazla şampiyonluk kazanan Lewis Hamilton için gösterirsiniz. Bunu karşılayamayan bir sürücü için bu çabayı göstermezsiniz.

Eğer beklentileri karşılayamıyorsan eve git. Senin yerini alacak başka biri olacak.

Yarışlarda hep böyle olmuştur. Bu sporun zirvesi burası. Devam etmek ve mazeret bulmak için hiçbir neden yok.

Hepiniz o ilk iki sezondan bahsediyorsunuz, tükenmiş ve yeni şeyler oluşturmaya çalışan [Sebastian] Vettel'i yeniyordu. Sonra yarım sezon boyunca 18 yaşındaki Verstappen'i geçmişti. Ondan sonra herhangi birini yenmeyi bıraktı.

Ricciardo'nun abartılıp abartılmadığı sorulduğunda Villeneuve şu yanıtı verdi:

Bence onu F1'de tutan gerçek sonuçlarından ziyade imajı.

Şimdiye kadar Formula 1'deki 9 yarışta birinci olan Ricciardo, zaferlerinden ilkini 10 yıl önce Montreal'de almıştı. 2025'te yarışıp yarışmayacağına dair bir doğrulama henüz gelmedi. 

 

*İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Independent Türkçe'nin editöryal politikasını yansıtmayabilir. 

https://www.independent.co.uk/f1

Independent Türkçe için çeviren: Eren Umurbilir

© The Independent

DAHA FAZLA HABER OKU