Kısa haberler

Independent Türkçe, Türkiye ve dünyadan güncel haberleri okurları için derledi

Fotoğraf: Independent Türkçe

Özgür Özel'den Büyük Emekli Mitingi'ne çağrı

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, X hesabından yaptığı paylaşımla emeklileri, partisinin Pazar günü saat 14.00'te Ankara Tandoğan Meydanı'nda yapacağı Büyük Emekli Mitingi'ne davet etti. Özel; "Onurlu yaşam, hakça paylaşım için bütün emeklileri, ailelerini, emeklilere sahip çıkmak isteyen herkesi Büyük Emekli Mitingimize bekliyoruz" sözleriyle çağrı yaptı.


AFAD ve Meteoroloji'den 16 kent için sarı kodlu sel uyarısı

Meteoroloji Genel Müdürlüğü (MGM) ve AFAD sel uyarısı yaptı.  Ankara, Bilecik, Bolu, Bursa, Çankırı, Çorum, Eskişehir, Kastamonu, Kocaeli, Sakarya, Zonguldak, Kırıkkale, Bartın, Karabük ve Düzce için Meteoroloji'den Sarı Kodlu uyarı verildi. Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirme şöyle:

Ülkemiz genelinin parçalı, yer yer çok bulutlu, Marmara, (Muğla hariç) Ege, Akdeniz’in iç kesimleri, İç Anadolu, Batı Karadeniz, Orta Karadeniz'in iç kesimleri, Doğu Anadolu’nun güney ve batısı ile Güneydoğu Anadolu'nun kuzey ve doğusunun sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; İç Anadolu’nun kuzeybatısı, Batı ve orta Karadeniz’in iç kesimleri ile Zonguldak, Kocaeli, Sakarya, Bilecik, Kütahya, Afyonkarahisar ve Isparta çevrelerinde yerel kuvvetli olması bekleniyor. Batı kesimlerde toz taşınımı bekleniyor.

AFAD da sosyal medya hesabından sel uyarısında bulundu. AFAD'ın paylaşımı şöyle:

Kısa süreli yoğun yağışlar ani sellere, uzun süreli yağışlar ise akarsuların taşmasına neden olabilir. Sellerin yıkıcı etkilerinden korunabilmek için, bölgenizin sel riskini öğrenin. Sel durumunda sakin kalın. Sel yatağı ve çukur bölgeleri terk edin. Sel sularının içine girmeyin. Elektrik kaynaklarından uzak durun. Alacağımız önlemlerle sel kaynaklı can ve mal kayıplarının önüne geçebiliriz. Afet risklerine karşı, hep birlikte!


Netanyahu'dan Norveç, İrlanda ve İspanya'ya tepki: Terörü ödüllendiriyorlar

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Norveç, İrlanda ve İspanya'nın bağımsız Filistin devletini tanıyacaklarını açıklamasına tepki gösterdi. Netanyahu, X platformundan yaptığı görüntülü paylaşımda, "Birkaç Avrupa devletinin Filistin devletini tanımaya kararlı olmaları terörü ödüllendirmektir." ifadelerini kullandı. Atılan bu adımın "barışı sağlamayacağını ülkesinin buna kesinlikle onay vermeyeceğini" kaydeden Netanyahu, Filistin devletinin bir "terör devleti" olacağını savunarak, İsrail'in Gazze'de savaşı sürdüreceği konusunda meydan okudu. Norveç, İrlanda ve İspanya, Filistin'i, uluslararası hukuka ve ilgili Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) kararlarına uygun şekilde 1967 sınırlarıyla 28 Mayıs'ta tanıyacağını duyurmuştu.


Çekmeköy'de öğrencilerini istismar eden öğretmene tutuklama kararı

Çekmeköy'de, özel bir okulda öğrencilere cinsel istismarda bulunduğu iddia edilen yabancı uyruklu öğretmen tutuklandı. İl Emniyet Müdürlüğü ekipleri, Çekmeköy'deki özel bir okulda yabancı uyruklu öğretmen tarafından öğrencilerin cinsel istismara uğradığına yönelik sosyal medya paylaşımları üzerine çalışma başlattı. Ekipler, müştekilerin beyanlarıyla şüpheli B.G'yi yakaladı. Zanlının, 3 Kasım 2024'e kadar aktif oturum izninin olduğu ancak çalışma izninin bulunmadığı tespit edildi. Emniyetteki işlemlerinin ardından "çocuğun cinsel istismarı" suçundan adli makamlara sevk edilen B.G. tutuklandı. Okul hakkında da "suçu bildirmeme" ve "kaçak işçi çalıştırma" suçlarından adli ve idari işlem başlatıldı.


Başbakan Sunak açıkladı: Ülkede genel seçimler 4 Temmuz'da yapılacak

Birleşik Krallık Başbakanı Rishi Sunak, ülkede genel seçimlerin 4 Temmuz'da yapılacağını bildirdi. Sunak, haftalık kabine toplantısının ardından Başbakanlık Ofisi 10 Numara'nın önünde açıklama yaptı. Konuşmasına, son 5 yılda ülkenin İkinci Dünya Savaşı'ndan bu yana en zorlu dönemlerden geçtiğini söyleyerek başlayan Sunak, Birleşik Krallığın bu zorluklarla mücadele ettiğini dile getirdi. Sunak, ekonomik istikrarın her türlü başarının temeli olduğuna işaret ederek, Birleşik Krallık ekonomisinin büyümeye devam ettiğini ve enflasyonun normale döndüğünü belirtti. Ülkede faiz oranlarının düştüğünü, hükümetin planının işe yaradığını aktaran Sunak, buna karşın, halihazırda birçok insan için işlerin kolay olmadığının da farkında olduğunu ifade etti. Sunak, şimdi ulusa sorulması gerekenin "Kime güveniyorsunuz?" sorusu olduğunu vurgulayarak, şöyle devam etti:

Şimdi Birleşik Krallık için geleceğini seçme zamanıdır. Kaydettiğimiz ilerlemenin üzerine inşa etmek mi yoksa plansız ve kesinlikten yoksun bir şekilde başa dönmek mi istediğimize karar verme zamanıdır. Bugün erken saatlerde kral ile görüşerek parlamentonun feshedilmesini talep ettim. Kral, bu talebi kabul etti ve 4 Temmuz'da genel seçimlere gideceğiz.


Sahipsiz hayvanlara ilişkin 4 bakanlığın yaptığı çalışma tamamlandı

Sahipsiz hayvanlara" ilişkin düzenleme kapsamında 4 bakanlığın yaptığı çalışma, AK Parti Grup Başkanlığına teslim edildi. Alınan bilgiye göre, Adalet, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği, İçişleri ile Tarım ve Orman Bakanlıkları, düzenlemeye ilişkin yaptıkları çalışmayı AK Parti TBMM Grup Başkanlığına gönderdi. Grup Başkanvekili Bahadır Yenişehirlioğlu'nun yarın hem AK Parti Grubu'ndan hem de bu konuya ilişkin çalışma yapan akademisyenler ile ilgili STK temsilcilerinden görüş alacağı öğrenildi. Yaklaşık 10 gün sürmesi beklenen çalışmanın ardından, köpeklerin toplanma süreci, bakımlarının yapılması, kısırlaştırma, sahiplendirme konusunda teşvik sağlanmasıyla ilgili yol haritası belirlenecek, sahiplenilmeyen hayvanların uyutulması ve buna ilişkin uygulamalar masaya yatırılacak. Taslak çalışma, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın onayına sunulduktan sonra teklif halinde TBMM Başkanlığına gönderilecek.


Paşinyan: Tarihi ve kaybedilmiş Ermenistan arayışımızın durması gerekiyor

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, Ermenistan'ın artık "tarihi Ermenistan" arayışını durdurması gerektiğini, Ermenistan'ın halihazırda Ermenilerin yaşadığı 29 bin 743 kilometrekare topraktan oluştuğunu söyledi. Ermenistan Ulusal Meclisinde milletvekillerinin sorularını yanıtlayan Başbakan Paşinyan, yönetim alanında çok büyük anlayış sorunları yaşadıklarını, bu sorunların uygun zamanda ve uygun şekilde halledilemediğini kaydederek problemlerin çözümü için çaba harcadıklarını belirtti. Paşinyan, sorunların çözümü için ilerleme yolu gösterebilecek bir devlet vizyonu ve anlayışı geliştiremediklerini ve bunun kişilerin tutumlarına da yansıdığını belirtti. Ermenistan Başbakanı, ülkesinin 1991'de bağımsızlığını kazandığında 20 yıl sonra nasıl olacağına dair bir program geliştirilemediğini kaydetti. Bu sorunun halen devam ettiğini ve gerçekçi bir Ermenistan vizyonunun gerekli olduğunu vurgulayan Paşinyan, Ermenistan'ın sosyal psikolojisinde yer alan en önemli konulardan birinin "kaybedilmiş Ermenistan  arayışı" olduğunu söyledi. Paşinyan, şöyle devam etti:

Biz vatan içinde vatan arıyoruz. Şimdi bizim politik mesajımız şudur. Sevgili vatandaşlar, Ermenistan Cumhuriyeti'nin sevgili vatandaşları. Bizim 'tarihi Ermenistan' arayışını durdurmamız gerekiyor çünkü bu anavatanı bulduk. Bu anavatan 29 bin 743 kilometrekare egemen topraklar içeren Ermenistan Cumhuriyeti'dir.


RTÜK Başkanı'ndan 'gündüz kuşağı programları' tepkisi: Ya kendilerine gelecekler ya da gereğini yapacağız

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanı Ebubekir Şahin, gündüz kuşağı programlarına ilişkin, "RTÜK olarak son raddedeyiz çünkü artık bunu kaldıracak durumumuz yok. Ya kendilerine gelecekler veyahut da biz gereğini yapacağız. Dizilerle ilgiliyse zaten gereğini yapıyoruz." dedi.

Sakarya'da konuşan Şahin; şu ifadeleri kullandı:

Kaldırabilir miyiz? Kaldırabiliriz. Ne olacak, güç elimizde. Üç kere bunun üzerine üst üste ceza verirsin, dayanamaz kalkar. Ne olacak peki? O program YouTube'a giderse internette daha başka mecralara giderse ne yapacaksınız? Burası elimizin altında. Ver para cezasını, kapat programı. İnce bir çizgideyiz. Burada önemli olan net söylüyorum, biz görevimizi yapacağız RTÜK olarak, yapımcılar görevini yapacak ama izleyici de görevini yapacak. İzlemesin, izletmeyelim, bilinçlendirelim. Belki mecrayı değiştirmemiz lazım. Ne yapmamız lazım? Gençlere hitap eden birçok yapımcı var. Ama şunu söyleyeyim RTÜK olarak son raddedeyiz. Gündüz kuşağı programlarıyla ilgili buradayız çünkü artık bunu kaldıracak durumumuz yok. Ya kendilerine gelecekler veyahut da biz gereğini yapacağız. Dizilerle ilgiliyse zaten gereğini yapıyoruz.

Öyle olaylar var ki şimdi bunları anlatan programlar olsun istedik buralar ama olmuyor. Topluyoruz. Yapımcılarımız buna 2-3 ay uyuyor, daha sonra yine tabiri yerindeyse zıvanadan çıkıyor. Neden? İzlenmiyor, reyting almıyor. Bu çok enteresan bir döngü. Ben şunu demiyorum, ben buna katılmıyorum, 'Reyting almıyor, o zaman bunları yapmaya devam edelim.' Hayır. 'Halk bunu istiyor, bunu yapalım.' Hayır. Halk bunu istiyor, evet. Halk sen daha güzel bir şey yaparsan onu da ister. O bakımdan daha güzel bir şey yapana kadar devam edeceğiz.
 


Filistin'in BM Temsilcisi Mansour'dan Norveç, İrlanda ve İspanya'nın kararına ilk yorum: Harika bir gün

Filistin’in Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Riyad Mansour, Norveç, İrlanda ve İspanya’nın Filistin’i resmen tanıyacağını açıklamasına ilişkin, “Avrupa’dan çok olumlu haber aldığımız harika bir gün.” dedi. Mansour, Avrupa’daki bu dalganın, Filistin devletine destek olan diğer dalgalar tarafından takip edileceğini ve BM’ye tam üyeliğin kabulünü umduklarını belirterek, “Filistin devleti Birleşmiş Milletler'e tam üye olmayı hak ediyor.” şeklinde konuştu. BM Genel Kurulu’nda ve Güvenlik Konseyi’nde üyelerin çoğunun Filistin’in tanınmasına büyük destek verdiğini vurgulayan Mansour, "Bütün bunlar, dünyada ve BM’de Filistin devletinin tam üyeliğe kabul edilmesi için ivmenin giderek arttığının göstergesi." ifadesini kullandı. Mansour, toplantı sonunda, Norveç, İrlanda ve İspanya’nın BM Daimi Temsilcileri ile birlikte fotoğraf çektirdi.


Bakan Uraloğlu açıkladı: X Türkiye'de temsilcilik açtı

Ulaştırma Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, sosyal medya platformu X'in Türkiye'de temsilcilik açtığını ve temsilci atadığını açıkladı. Temsilci atanmaması halinde X, bant daraltma cezasıyla karşı karşıya kalacaktı. Temsilcilik açılana kadar platforma Türkiye’de reklam yasağı getirilmişti.

Geçtiğimiz aylarda X'e ek yaptırım olarak bant daraltma cezasının verilip verilmeyeceği konusundaki soru üzerine Uraloğlu, “Hala ‘X’ Türkiye’ye temsilci atamadı. Bununla ilgili bir kanuni düzenleme de gerekecek. Görüşmelerimiz hala devem ediyor. Yürürlükte olan bir reklam yasağı var. Devamında bu dediğiniz de (bant daraltma) gündemimizde” diye konuşmuştu.


Aziz Yıldırım'dan Beşiktaş'a Jose Mourinho tepkisi: Yalan konuşuyorlar

Eski Fenerbahçe Kulübü Başkanı ve yeni başkan adayı Aziz Yıldırım, Beşiktaş'ın Jose Mourinho açıklamasına tepki gösterdi. Beşiktaş'ı, birilerinin tetikçiliğini yapmakla suçlayan Yıldırım, "Mourinho ile yüz yüze görüşme yaptık ve 2 saat konuştuk. Beşiktaş 7 milyona anlaştık diyormuş, üstüne 5'te ben vereyim, 12'ye anlaşsınlar getirsinler. Yalan konuşuyorlar. Bazı insanların tetikçiliğini yapmaya kalkışıyorlar. Beşiktaş'a yakışmıyor. Ben Aziz Yıldırım olarak Süleyman Seba ile başkanlık yaptım, bu değeri iyi düşünsünler, iyi taşısınlar." ifadelerini kullandı.

Mourinho ile görüştüklerini ve Beşiktaş ile böyle bir konuşmalarının olmadığını dile getirdiğini vurgulayan Yıldırım, "Hasan Arat'a da söyleyeyim, bu tip konuşmalardan vazgeçsinler. 7 milyona gelecekse biz çekilelim. Beşiktaş'ın böyle bir gücü yok, ayıp. Birbirimize saygılı olacağız. Mourinho'ya söyleriz anlaşıyormuşsun deriz biz çekiliriz. İstanbul'a reklam çekimi için geldiğinde Beşiktaş'tan 2 kişi geldi bana dedi. Onlarla Spor üzerine sohbet ettik dedi. Böyle bir konuşmamız olmadı dedi." değerlendirmesinde bulundu. Yarım bıraktıkları planları devam ettireceklerini aktaran Yıldırım, "2018'den bu yana hiçbir şey yapılmadı, bir tane çivi bile çakmadılar. Boya badana bile yapılmadı. Herkes şikayet ediyor. 2018'de planlarımız neyse onları uygulayacağız. Biz 20 sene Galatasaray'a yenilmedik, yenerken de 4-0-6-0 gibi neticeler aldık. Galatasaray'a karşı bir üstünlüğümüz vardı, son dönemlerde bunu biraz kaybettik. İçerde yenildik 20 sene serimiz bitti. Bu maç gittik yendik ve çocuklar mutlu oldu. Okullarına formayla gittiler, gururla taşıdılar. Galatasaray'ı biz her zaman yeneriz, bizim takım güçlü bir takım." diye konuştu.


Belediyeyi CHP'nin aldığı Adıyaman'da AK Parti İl Başkanı istifa etti

AK Parti Adıyaman İl Başkanı Emrah Erkan Bulucu, görevinden affını istediğini duyurdu. Bulucu, yazılı açıklamasında, partide 15 yıldır çeşitli kademelerde görev aldığını anımsattı. Bugün itibariyle görevinden affını istediğini bildiren Bulucu açıklamasında şunları söyledi:

Büyük bir onur ve şerefle yürüttüğüm Adıyaman İl Başkanlığı görevini bugün itibariyle sonlandırmış bulunmaktayım. Bizde görev istenmez verilir. Adıyaman il genelinde özellikle ilçeler bazında büyük bir başarı söz konusu olsa da merkez ilçede hiç beklemediğimiz bir sonuçla karşı karşıya kalmamız bizleri derinden etkiledi. Milletimizin verdiği karar demokrasiye inanan bir hareket olarak başımızın tacıdır. Bundan sonraki sürecin daha sağlıklı yürütülebilmesi için partimizin bir neferi olarak, Genel Merkezimizden şerefle yürüttüğüm il başkanlığı görevinden affımı istirham ettim. Elbette bu bizim için bir son değildir. Aksine bir başlangıçtır. 


Motokurye Ata Emre Akmen'i öldüren zanlı için istenen ceza belli oldu

Balıkesir’de üniversite öğrencisi motokurye Ata Emre Akman’ı katleden 17 yaşındaki E.Ö. için iddianame hazırlandı. 18 yaşından küçük olan zanlının, 18 yıldan 24 yıla kadar hapis istemiyle yargılanacağı öğrenildi.
Balıkesir’de, motokurye olarak çalışan 20 yaşındaki üniversite öğrencisi Ata Emre Akman’ı sipariş götürdüğü sokakta defalarca bıçaklayarak katleden E.Ö. (17) için iddianame hazırlandı. 18 yaşından küçük olan zanlının, 18 yıldan 24 yıla kadar hapis istemiyle yargılanacağı öğrenildi.

Ne olmuştu?

Balıkesir’in Karesi ilçesi Karaoğlan Mahallesi Emir Sokak’ta, 11 Mayıs’ta zincir restoranda arkadaşı yerine geçici bir süreliğine kurye olarak çalışan Balıkesir Üniversitesi Turizm Fakültesi Turizm Rehberliği Bölümü öğrencisi Ata Emre Akman, motosikletle sipariş bıraktığı adresten dönerken E.Ö. tarafından önü kesilmişti. E.Ö, Akman’ı 20’si ölümcül 25 yerinden bıçaklamıştı. Polis ve savcının olay yerindeki incelemelerinin ardından Akman’ın cenazesi, Balıkesir Atatürk Şehir Hastanesi’nin morguna kaldırılmıştı.

Haberin tamamına buradan ulaşabilirsiniz


CHP lideri Özel: Dünya ülkelerini Filistin Devleti'ni tanımaya davet ediyorum

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, İspanya'nın, Norveç'in ve İrlanda'nın Filistin’i tanıma kararını memnuniyetle karşıladığını belirterek, dünya  ülkelerin de Filistin’i tanıması için çağrıda bulundu.

Özgür Özel, resmi X hesabından yaptığı paylaşım şöyle:

İspanya'nın, Norveç'in ve İrlanda'nın Filistin Devleti'ni tanıma yönündeki kararlılıklarını büyük bir memnuniyetle karşılıyorum. Dünya ülkelerini Gazze'de devam eden insanlık dışı duruma karşı ses yükseltmeye ve Filistin Devleti'ni tanımaya davet ediyorum.


DEM Parti Eş Genel Başkanı Hatimoğulları: Arkadaşlarımız özgürleşene dek kampanyalarımız ve çalışmalarımız devam edecek

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğulları, , Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) İl Başkanlığı önünde DBP Eş Genel Başkanları Çiğdem Kılıçgün Uçar, Keskin Bayındır ve partililerle bir araya geldi.

Buradan İstasyon Meydanı'na kadar yürüyen katılımcılar adına açıklama yapan Hatimoğulları, Kobani davasında alınan kararın kendileri için yok hükmünde olduğunu belirtti. Kararı tanımadıklarını ifade eden Hatimoğulları, şunları kaydetti:

İnanıyoruz ki en kısa zamanda yürüteceğimiz ortak mücadeleyle arkadaşlarımızı özgürleştireceğiz. Dik durmaya devam edeceğiz. Siz halklarımıza nasıl layık olduysanız biz de halklarımıza layık olmak için mücadelemize devam edeceğiz. Arkadaşlarımız özgürleşene dek kampanyalarımız ve çalışmalarımız devam edecek.


İsrail polisinin öldürdüğü Türk vatandaşının naaşı Türkiye'nin Tel Aviv Büyükelçiliğince teslim alındı

Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, Türkiye'nin Tel Aviv Büyükelçiliği, 30 Nisan'da Kudüs’te İsrail polisi tarafından vurularak öldürülen Hasan Saklanan'ın naaşını adli soruşturmanın tamamlanmasının ardından teslim aldı. Ürdün üzerinden Türkiye’ye getirilecek cenazenin yarın sabaha karşı hava yoluyla Türkiye'ye gelmesi bekleniyor.

İsrail polisi, Eski Şehir bölgesinde polise bıçaklı saldırıda bulunan bir kişiyi öldürmüştü. İsrail polisinden yapılan açıklamada, "Eski Şehir bölgesinde es-Sahire (Herod) Kapısı bölgesinde yerel saatle 12.30 sularında bir kişinin polise bıçaklı saldırı girişiminde bulunduğu, polislerin şüpheli kişiyi ateş açarak etkisiz hale getirdiği ve saldırganda bıçak bulunduğu" ifadelerine yer verilmişti. Vücudunun üst kısmından yaralanan polis memurunun durumunun iyi olduğu belirtilen açıklamada, saldırı girişiminde bulunan kişinin 34 yaşında bir Türk vatandaşı olduğu iddia edilmişti.


Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz ile Dışişleri Bakanı Fidan, Reisi'nin taziyesine katıldı

Helikopter kazasında ölen İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ve Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan için Tahran'daki Konferans Merkezi'nde taziye merasimi düzenlendi.

Başkentteki taziye merasimine İran'ın geçici Cumhurbaşkanı Muhammed Muhbir ile Dışişleri Bakan Vekili Ali Bakıri ev sahipliği yaptı. Taziye programına Türkiye'den Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz ile Dışişleri Bakanı Hakan Fidan ve beraberindeki heyet katıldı.

Yılmaz ile Fidan, dua okuduktan sonra Muhbir ve Bakıriye ile diğer yetkililere taziyelerini iletti. Taziyeye 10 ülke Cumhurbaşkanı ve Başbakan, 20 ülke Bakan, yaklaşık 20 ülke de Parlamento Başkanı veya Özel Temsilci düzeyinde katıldı

AA-20240522-34646658-34646652-IRAN_CUMHURBASKANI_REISININ_CENAZE_TORENINE_YILMAZ_VE_FIDAN_KATILDI.jpg
Fotoğraf: AA

İsrail'in 229 gündür saldırılarını sürdürdüğü Gazze'de can kaybı 35 bin 709'a çıktı

Gazze'deki Filistin Sağlık Bakanlığından yapılan açıklamada, İsrail'in Gazze Şeridi'ne 229 gündür sürdürdüğü saldırılara ilişkin bilgi verildi. İsrail ordusunun son 24 saatte Gazze'nin çeşitli bölgelerine düzenlediği saldırılarda "6 katliam" gerçekleştirdiği ve bu saldırılarda 62 Filistinlinin daha yaşamını yitirdiği, 138 Filistinlinin de yaralandığı belirtildi.

İsrail'in 7 Ekim'den bu yana Gazze Şeridi'ne düzenlediği saldırılarda ölenlerin sayısının 35 bin 709'a, yaralı sayısının 79 bin 990'a yükseldiği kaydedildi. Açıklamada ayrıca hâlâ enkaz altında ve yol kenarlarında ölülerin bulunduğu ancak İsrail güçlerinin engellemesi nedeniyle sağlık ekipleri ile sivil savunma görevlilerinin cenazelere ulaşamadığı yinelendi.


İsrail Filistin'i tanıma kararı alan Avrupalılara esir alınan kadın askerlerin görüntüsü izletecek

İsrail Dışişleri Bakanı Yisrael Katz, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, İspanya, Norveç ve İrlanda'nın Filistin devletini tanıyacağını duyurması üzerine açıklamalarda bulundu. İspanya, Norveç ve İrlanda'nın Filistin devletini tanıma kararı almasının "Hamas'ı ödüllendirmek" olduğunu iddia eden Katz, bu ülkelerin Tel Aviv büyükelçilerini Bakanlığa çağırarak "sert bir girişimde" bulunulması talimatı verdiğini belirtti.

Katz, "sert bir girişim" kapsamında İspanya, Norveç ve İrlanda'nın Tel Aviv büyükelçilerine 7 Ekim'de esir alınan İsrailli kadın askerlerin Hamas'ın askeri kanadı İzeddin el-Kassam Tugaylarınca Gazze Şeridi'ne götürüldüğü anlarda kaydedildiği söylenen görüntüyü izletileceğini kaydetti. İsrail Dışişleri Bakanı, görselini paylaştığı görüntüdeki İsraillilerin kadın asker olduklarını belirtmeyerek sadece "kızlarımız" ifadesini kullanması dikkati çekti. Söz konusu görüntüde, Gazze sınırı yakınında bulunan Nahal Oz yerleşim bölgesinde esir alınan İsrailli kadın askerler görülüyor.


Karamollaoğlu'ndan, İran Büyükelçiliği'ne taziye ziyareti

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ve Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan ile beraberindeki heyetin hayatını kaybetmesi dolayısıyla İran Büyükelçiliği'ne taziye ziyaretinde bulundu.

Partiden yapılan açıklamada, Karamollaoğlu'nun, İran'ın Ankara Büyükelçisi Muhammed Hasan Habibullahzade'ye taziye dileklerini ilettiği belirtildi. İran Cumhurbaşkanı Reisi için açılan taziye defterini imzalayan Karamollaoğlu'nun, İran devlet erkanı ve halkına başsağlığı dilediği kaydedildi.


Hamas Siyasi Büro Başkanı Heniyye, İran lideri Hamaney'e taziye ziyaretinde bulundu

Hamas Siyasi Büro Başkanı İsmail Heniyye, İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan ve beraberindeki heyetin helikopter kazasında hayatını kaybetmesinin ardından İran lideri Ayetullah Ali Hamaney'e taziye ziyaretinde bulundu.

AA-20240522-34645498-34645496-HAMAS_SIYASI_BURO_BASKANI_HENIYYE_IRAN_LIDERI_HAMANEYE_TAZIYEDE_BULUNDU.jpg
Fotoğraf: AA

UEFA'dan İstanbul'a 2 büyük final

UEFA İcra Kurulu Üyesi Servet Yardımcı'nın da katıldığı UEFA İcra Kurulu toplantısı, İrlanda'nın başkenti Dublin'de gerçekleştirildi. Kurul, 2026 yılı UEFA Avrupa Ligi finalinin Beşiktaş'ın iç saha maçlarını oynadığı Tüpraş Stadı'nda yapılmasını kararlaştırırken, 2027 Konferans Ligi finalinin oynanacağı stat ise daha sonra belli olacak.

Tüpraş Stadı, ikinci kez bir UEFA finali organizasyonuna ev sahipliği yapacak. 2019 yılında iki İngiliz takımı Liverpool ile Chelsea'yi karşı karşıya getiren UEFA Süper Kupa final maçı da o dönemki adıyla Vodafone Park'ta yapılmıştı.


CHP Genel Başkanı Özel, İsveç Büyükelçisi Mard'ı kabul etti

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, İsveç'in Ankara Büyükelçisi Malena Mard'ı kabul etti. Partinin basın biriminden yapılan açıklamaya göre, Özel, Büyükelçi Mard ile CHP Genel Merkezi'ndeki makamında görüştü.

Görüşmede, Özel'e, Genel Başkan Yardımcısı İlhan Uzgel eşlik etti.

GOLLa45WUAAbM7E.jpeg
Fotoğraf: AA

Kırmızı bültenle aranan Barış Boyun İtalya’da yakalandı

İtalya ve Avrupa'daki organize suç örgütüne yönelik düzenlenen operasyonda 19 kişinin gözaltına aldığı bildirildi.

İtalyan Polisinden (Polizia di Stato) yapılan yazılı açıklamaya göre, Milano Mahkemesi Ön Soruşturma Hakimliğinin çıkardığı ihtiyati gözaltı kararı doğrultusunda, İtalya, Türkiye ve Uluslararası Kriminal Polis Teşkilatı (Interpol) işbirliğinde İtalya, İsviçre, Almanya ve Türkiye'de düzenlenen operasyonlarda 19 kişi gözaltına alındı. Açıklamada, gözaltına alınanlara terör amaçlı suç örgütü kurmak, cinayet amaçlı silahlı çete kurmak, yaralama, yasa dışı silah ve patlayıcı bulundurmak, silah kaçakçılığı, uyuşturucu kaçakçılığı, cinayet ve yasa dışı göçe yardımcı olmak suçlarından operasyon düzenlendiği bilgisi yer aldı.

İtalyan basınında çıkan haberlerde, operasyon çerçevesinde gözaltına alınanlar arasında organize suç örgütü elebaşı Barış Boyun'un da bulunduğu belirtildi. Boyun'un sabah saatlerinde başkent Roma'ya 90 kilometre mesafedeki Viterbo'da gözaltına alındığı ifade edildi. Haberlerde, 40 yaşındaki Boyun'un Türkiye'de en çok arananlar listesinin başındaki isimlerden olduğu ve 2022 yılında gözaltına alındığında Türk makamlarının iade talebinde bulunduğu ancak İtalyan yargısının buna yeşil ışık yakmadığı hatırlatıldı.


İran Cumhurbaşkanı Reisi'nin cenaze namazını Hamaney kıldırdı

Helikopter kazasında hayatını kaybeden İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan ve diğer yetkililer için başkent Tahran'da cenaze namazı kılındı. Tahran Üniversitesi yerleşkesindeki cenaze namazını İran lideri Ayetullah Ali Hamaney kıldırdı. Sınırlı sayıda kişinin alındığı namaz alanına girebilmek isteyen binlerce kişi üniversite kapısında bekledi.

Namaz sonrası Azadi Meydanı'nda düzenlenecek cenaze merasime katılmak isteyen yüz binlerce kişi de üniversitenin yanı başındaki İnkılap Meydanı'nda ve bölgeye çıkan yollarda toplandı. Kalabalığın artması ve yürümede sıkıntı çıkması nedeniyle görevliler, halkı Azadi Caddesi'nden törenin yapılacağı Azadi Meydanı'na yönlendirdi. Halk, meydana doğru yürüyüşe geçti.

İlerleyen saatlerde düzenlenecek merasimden sonra Cumhurbaşkanı Reisi'nin cenazesi Meşhed kentine gönderilecek, Dişleri Bakanı Abdullahiyan'ın cenazesi ise defnedileceği Tahran'da kalacak. Cenaze defin işlemleri ise yarın yapılacak merasimlerin ardından gerçekleştirilecek.


Dışişleri Bakanlığı: İspanya, İrlanda ve Norveç'in, Filistin Devleti'ni tanıyacaklarını açıklamalarından büyük memnuniyet duyuyoruz

Dışişleri Bakanlığı, bazı Avrupa devletlerinin Filistin'i tanıma kararına ilişkin yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, "İspanya, İrlanda ve Norveç'in, Filistin Devleti'ni tanıyacaklarını açıklamalarından büyük memnuniyet duyuyoruz." ifadeleri kullanıldı. Filistin'in tanınmasının uluslararası hukukun, adaletin ve vicdanın gereği olduğunun altı çizilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

İşgal altındaki Filistin halkının gasbedilen haklarının geri alınması ve Filistin'in uluslararası camiada hak ettiği statüye kavuşabilmesi bakımından son derece önemli bir adımdır. Türkiye olarak, daha fazla ülkenin Filistin'i tanıması yönünde çaba harcamayı sürdüreceğiz.


İspanya ve Norveç Filistin'i devlet olarak tanıyacağını duyurdu

İspanya Başbakanı Pedro Sanchez bugün İspanya'nın Filistin'i devlet olarak tanıdığını açıklamayı planlıyor.

Reuters'a konuşan bir hükümet kaynağı açıklamanın bugün yapılmasının planlandığını söyleyerek daha önce İspanyol haber sitesi El Confidencial'da çıkan haberi doğruladı. Sanchez'in makamından bir sözcü ise haberin yazıldığı sırada açıklama yapmayı reddetti. Konuyla ilgili bilgi sahibi olan bir kaynağa göre İrlanda hükümetinin de bugün Filistin'i devlet olarak tanıdığını açıklaması bekleniyor.

Norveç Başbakanı Jonas Gahr Stoere, Norveç'in Filistin'i devlet olarak tanıyacağını açıkladı. Norveç devlet televizyonu NRK ve Aftenposten gazetesinde yer alan haberlerde Norveç hükümetinin Filistin'i devlet olarak tanıdığını bugün açıklayacağı belirtilmişti

Haberin tamamını buradan okuyabilirsiniz


Resmi Gazete’de yayımlandı: Seferberlik ve savaş hali yönetmeliği yenilendi

Seferberlik ve savaş hali ile bunların henüz ilan edilmemiş olduğu savaşı gerektirecek durumun baş gösterdiği gergin ve buhranlı dönemlere ilişkin eylem planı ve hazırlıklara ilişkin yönetmelik yenilendi. Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanan seferberlik ve savaş hali yönetmeliğiyle, seferberlik ve savaş hali hükümlerinin uygulama esasları, hazırlık ve teşkilatlanmaya ilişkin hususlar, kamu idareleri personeli ile gerçek ve tüzel kişilere verilecek görev ve sorumluluklar, seferberlik ve savaş halinin ilan ve kaldırılmasına yönelik duyuru işlemlerine ilişkin esaslar belirlendi.

Yönetmeliğe göre, savaşı gerektirecek bir durumun baş göstermesi, ayaklanma olması veya vatan ya da Cumhuriyete karşı kuvvetli ve eylemli bir kalkışmanın ortaya çıkması, ülkenin ve milletin bölünmezliğini içten veya dıştan tehlikeye düşüren davranışların ortaya çıkması halinde Cumhurbaşkanı, genel veya kısmı seferberlik ilanına karar verecek. Seferberlik kararı derhal Resmi Gazete'de yayımlanacak ve aynı gün TBMM onayına sunulacak. Yönetmeliğin yürürlüğe girmesiyle; Bakanlar Kurulunca 1980'de çıkarılan Türk Silahlı Kuvvetleri lojistik seferber olma hazırlıkları yönetmeliği, 1991'de çıkarılan Türk Silahlı Kuvvetleri personel seferberliği yönetmeliği ile 2010'da çıkarılan yedek personel erteleme yönetmeliği yürürlükten kaldırıldı. Mevzuatta yürürlükten kaldırılan seferberlik ve savaş hali tüzüğüne yapılan atıflarda bu yönetmeliğe yapılmış sayılacak.


Yeni parti kurmaya hazırlanan Ağıralioğlu: Genel merkez binası tutuldu

İYİ Parti’den geçen yıl istifa eden Yavuz Ağıralioğlu, yeni parti kurma hazırlığına başladı. Ağıralioğlu, partinin genel merkez binasının tutulduğunu söyledi.

Cumhuriyet’ten Merve Kılıç’ın haberine göre; Ağıralioğlu, “Biz siyasette hasımlık üzerine yürümeyeceğiz. Partilerin, insanların değil; memleketin sorunlarının hasmı olacağız. Tüzük, program gibi çalışmalar yapılacak. İstişareler yapılıyor. Sonra il taramalarına başlanacak. Fiziki altyapı tamamlanmak üzere” dedi.

Partili cumhurbaşkanlığı sisteminin ülkeye büyük bir yük olduğunu kaydeden Ağıralioğlu, “Çalışan mekanizmayı bozdu. Partililiğin ayyuka çıkarıldığı memleketlerde huzur bulunamıyor” ifadelerini kullandı.


"Sibergöz-40" operasyonlarında 181 şüpheli yakalandı

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, 34 ilde düzenlenen "Sibergöz-40" operasyonlarında 181 şüphelinin yakalandığını duyurdu. Bakan Yerlikaya, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, 34 ilde düzenlenen operasyonların, "Futbol ve Diğer Spor Müsabakalarında Bahis ve Şans Oyunları Düzenlenmesi Hakkında Kanun'a Muhalefet", "Suç İşlemek Amacıyla Örgüt Kurmak", "Suçtan Kaynaklanan Malvarlığı Değerlerini Aklama", "Nitelikli Dolandırıcılık ve Çevrim İçi Çocuk Müstehcenliği" suçlarına yönelik gerçekleştirildiğini bildirdi.

Operasyonlar sonucu ruhsatsız tabancalara, çok miktarda döviz, Türk Lirası, kripto varlık cüzdanı ve dijital materyale el konulduğunu bildiren Bakan Yerlikaya, "Operasyonları gerçekleştiren kahraman polislerimizi tebrik ediyorum. Allah ayağınıza taş değdirmesin. Milletimizin duası sizinle" ifadesini kullandı.


Reisi'nin ofis müdürü, kazanın ardından helikopterdeki Tebriz Cuma İmamı Ayetullah Ali Haşim telefon görüşmesini anlattı: İyi olmadığını, nerede olduğunu bilmediğini anlattı

İran Cumhurbaşkanı Reisi'nin Ofis Müdürü Gulam Hüseyin İsmaili, kazanın hemen sonrasında helikopterle telefon bağlantısını anlattı. Gulam Huseyin İsmaili katıldığı televizyon programında ilk dakikalara dair şu bilgileri paylaştı:

Sayın Cumhurbaşkanı, Komutan Musevi, Emir Abdullahiyan, Vali ve  Cuma İmamı'nın cep telefonlarını aradık ama hiçbiri cevap vermedi. Uçuş ekibi pilotun cep telefonunu aradı ve Ayetullah Ali Haşim cevap verdi. Kendini iyi hissetmediğini ve vadide düştüklerini söyledi. Aradım,  iyi olmadığını, ne olduğunu bilmediğini, nerede olduğunu bilmediğini söyledi.  Kimseyi görmediğini, yalnız olduğunu, etrafımda kimse olmadığını söyledi. Helikopterin bir kaza geçirdiği anlaşıldı. Ayetullah Ali  Haşim ile 3 ya da 4 kez görüştüm. Diğer çalışanlar da onunla sık sık konuşuyordu. Ali  Haşim telefona 3-4 saat sonrasına kadar cevap verdi. Diğer yolcuların cesetlerinin bulunmasının ardından, kazanın hemen ardından şehit oldukları anlaşıldı.


HSK'den 1044 hakim ve savcı ataması

Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) 1044 adli-idari hakim ve savcı adayının atamasını yaptı.  Resmi Gazete'de yayımlanan kararnameye göre 973 adli hakim ve cumhuriyet savcısı adayı ile 71 idari yargı hakim ve savcısının atamaları 20 Mayıs'ta yapılan ad çekme sonucuna göre yapıldı. 


AK Partili Ensarioğlu: Tayyip Erdoğan olmasaydı Kobani kurtulmayacaktı

TBMM Genel Kurulu’nda DEM Parti grup önerisi görüşmeleri sırasında 6-8 Ekim Kobani olayları konusunda söz alan AK Parti Diyarbakır Milletvekili Galip Ensarioğlu "Kobani, Tayyip Erdoğan sayesinde kurtuldu" dedi. Ensarioğlu şunları söyledi:

Kobani Tayyip Erdoğan olmasaydı kurtulmayacaktı hiç kimse kusura bakmasın. Asker göndermeyi teklif etti asker göndermeye siz karşı çıktınız asker girmesin dediniz Kobani'ye Tayyip Erdoğan dedi ki ben gerekirse asker göndereyim Kobani'ye siz burda dediniz ki hayır gitmesin dediniz. Daha sonra Peşmergeleri ağır silahlarla oraya gönderen de o irade de Tayyip Erdoğan'ın iradesidir. Peşmergenin gidişinden sonra Kobani kurtuldu.

 

© The Independentturkish

DAHA FAZLA HABER OKU