İmamoğlu, Erdoğan'ın Roma gezisine ilişkin açıklamalarına yanıt verdi: Ekonomiye baksın

İmamoğlu’nun Roma gezisini eleştiren Erdoğan, “Belediyelerin görevi gazetecileri özel uçaklar tutup şarap festivallerine götürmek değil” demişti

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin (İBB) 7 ilçedeki 8 parkı yenilemesi dolayısıyla toplu açılış töreni düzenlendi.

İmamoğlu, törende yaptığı konuşmada, İstanbul'da hayatı herkes için kolaylaştırma ve güzelleştirme çabasında olduklarını söyledi. 

Bu çabanın, başarıldığında yerel yöneticileri çok mutlu eden bir çaba olduğunu dile getiren İmamoğlu, "Liyakate dayalı bir süreç ve gerçekten iş ahlakını en önde tutma gayreti, her kurumu yukarıya taşır. Güzel de bir söz vardır; işleyen demir ışıldar misali. Dolayısıyla çok çalışmak ve üretmek, milletimize hizmet sunmak, hepimizin mutlak prensibi olmalıdır. Bu anlamda çalıştıkça enerjinizin arttığını da hissedebilirsiniz” dedi.

Erdoğan’a yanıt

Tören sonrası basın mensuplarının sorularına yanıt veren İmamoğlu, bir gazetecinin Cumhurbaşkanı'nın Roma gezisine ilişkin açıklamalarını hatırlatması üzerine, "Ekonomiye baksın" dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İmamoğlu’nun basın mensupları ile katıldığı Roma gezisini eleştirmiş “Belediyelerin görevi gazetecileri özel uçaklar tutup şarap festivallerine götürmek değil”  ifadelerini kullanmıştı.

İmamoğlu'ndan Roma'da gazetecilerin masraflarını İBB'nin karşılamasına ilişkin açıklama

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, Haliç Kongre Merkezi'ndeki "Türkiye Belediyeler Birliği Meclis Üyesi Seçimi" programı öncesinde, İmamoğlu, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

İmamoğlu, "İtalya'nın başkenti Roma'da, İstanbul'un 2027 Avrupa Oyunları'na ev sahipliği yapmasına ilişkin mutabakat zaptının imzalandığı programa götürülen gazetecilerin masrafları İBB tarafından mı karşılandı ve ne kadar maliyeti oldu?" sorusuna, şöyle cevap verdi:

Tabii kurumsal karşılamamız ana gövdesinde var. Gazetecileri davet etmemiz kadar doğal bir şey yok. Kaldı ki biz yaklaşık 5,5 yıllık görev süremiz içerisinde ilk kez yurt dışındaki bir organizasyona -ya da yurt içinde de diyebiliriz- hatta ilk defa İBB'nin kendi bütçesiyle gazetecileri getirdiğimiz bir organizasyon yaptık. Bundan daha doğal bir şey yok ve Avrupa Oyunları, İstanbul tarihinde ilk kez yapılıyor. Bunun yadırganacak bir tarafı yok. Önemli bir organizasyondur. Etik kurallar üzerinden eleştirileri dinliyoruz. Bir eksiğimiz varsa bakarız, bir sonrakinde yapmayız ama ilk kez yapıyoruz. Bunu yüzlerce kez yapan ahalinin temsilcilerinin buna dönük haberler yapmasını ve eleştirilerini de böyle enteresan bir biçimde izliyorum. Dediğim gibi biz 6 yıla yakın zaman dilimi içinde ilk kez böyle bir organizasyon gerçekleştirdik."

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU