ABD'de mezuniyetinde konuşan üniversiteli, Gazze'den söz edince mikrofonunun sesi kısıldı

Halk sağlığı bölümünden mezun olan öğrenci, okulunu İsrail'le bağlantılı kurumlara yaptıkları yatırımları çekmeye çağırdı

Bu hafta Columbia Üniversitesi'nin mezuniyet töreninde konuşan öğrencinin mikrofonu, okulun Gazze'yle ilgili tutumunu eleştirirken kısa süreliğine kesildi.

Columbia Üniversitesi Mailman Halk Sağlığı Okulu'nun salı günü düzenlendiği mezuniyet töreninde konuşan öğrenci Saham David Ahmed Ali, İsrail'in Gazze'ye yönelik devam eden bombardımanıyla ilgili konuşarak okulunun harekete geçmesi için çağrıda bulundu.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Ancak konuşmasının ilk dakikalarında Ali'nin mikrofonun sesi kesik kesik gelmeye başladı. Bir üniversite sözcüsü The Independent'a yaptığı açıklamada, anlık ses kaybının istenmeyen bir teknik aksaklıktan kaynaklandığını söyledi.

Ali, İsrail'in Gazze'deki savaşıyla ilgili "Columbia Üniversitesi kampüsündeki sessizliği" eleştirmeye başladığı sırada mikrofonu arızalandı ve kapandı. Öğrenci, konuşmasına kısa bir ara verdiğinde kalabalık yuhalamaya başladı. 

Ali, konuşmasına devam etti ancak birkaç saniye sonra mikrofonun sesi tekrar gitti. Kalabalık şöyle slogan attı:

Bırakın konuşsun.

İkinci kesintiden sonra mikrofon çalışmaya devam etti ve Ali konuşmasını tamamladı.

Ali, konuşmasının geri kalanında Columbia'yı mali kayıtlarını açıklamaya ve "Filistin'deki soykırımından kazanç sağlayan" kurumlara yaptığı yatırımları çekmeye çağırdı. Ayrıca okuldan Gazze'de acil ve kalıcı bir ateşkes çağrısında bulunmasını istedi.

Ali'nin çağrısı, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarında çoğu kadın ve çocuk olmak üzere en az 35 bin kişinin hayatını kaybettiği bir dönemde geldi. İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırıları, Hamas'ın 7 Ekim'de İsrail'e sürpriz bir saldırı düzenleyerek yaklaşık 1200 kişiyi öldürmesi ve 250 kişiyi de rehin almasının ardından gerçekleşmişti. 

Birleşmiş Milletler ve diğer uluslararası kuruluşlar, Gazze'nin halihazırda insan kaynaklı bir kıtlık yaşadığını bildiriyor. İnsan Hakları İzleme Örgütü'ne göre Gazze'de 28'i çocuk en az 32 kişi yetersiz beslenme ve susuzluktan öldü.
 

Gazze
Gönüllüler, Nisan 2024'te Gazze'deki ailelere gıda dağıtıyor. Gazze'de 7 Ekim 2023'ten bu yana en az 35 bin kişi öldürüldü (Reuters)


Ali'nin konuşması, Columbia Üniversitesi'nin kampüsündeki savaş karşıtı protestolar nedeniyle mezuniyet törenini iptal etmesinin ardından gerçekleşti. Üniversite, nisanda yüzlerce protestocunun tutuklanmasının ardından sadece fakülteye özel mezuniyet törenleri düzenliyor. 

İsrail'in Gazze'deki savaşına karşı Columbia Üniversitesi'nde düzenlenen protestolar, 17 Nisan'da okul başkanı Minouche Shafik'in kampüsteki antisemitizm iddiaları hakkında Kongre'ye ifade vermesinin ardından başladı.

Protestocuların okul arazisinde kamp kurmasının ardından Shafik, 18 Nisan'da New York Polis Departmanı'nı kampüse çağırmıştı. Polis memurları 109 protestocuyu tutuklamıştı. 

30 Nisan'da 100'den fazla protestocu daha Columbia Üniversitesi'nin Hamilton Hall binasını işgal ettikten sonra tutuklanmıştı. Göstericiler, salonu Gazze'de İsrail tankları tarafından öldürülen 6 yaşındaki Filistinli kızın onuruna “Hind'in Salonu” diye yeniden adlandırmıştı. 
 

Hind Salonu
Gazze'deki protestocular, Columbia Üniversitesi'nin Hamilton Hall binasında kendilerini siper edip "Hind'in Salonu" yazılı bir pankart asıyor (AP)


Columbia Üniversitesi'ndeki protestolar ABD genelindeki kampüslerde düzinelerce benzer gösteriye yol açtı ve binlerce kişinin tutuklanmasına neden oldu.

Halk sağlığı öğrencisi ayrıca okulun New York çevresindeki mahallelere doğru genişlemeyi durdurması için çağrıda bulundu.

Ali, dinleyicilere "Columbia Üniversitesi Apartheid Divest grubu bu yıl boyunca Columbia Üniversitesi'nden birçok şey istedi" dedi.

Talepleri arasında Filistin'de, Harlem'de ve Washington Heights'ta hakların sağlanması da yer alıyor.

Columbia Üniversitesi öğrencilerinin, okulun Harlem'deki genişlemesine karşı düzenlenen protestolarla dolu uzun bir geçmişi var. Öğrenciler 1968'de üniversitenin Morningside Park yakınlarında bir spor salonu inşa etme planını protesto ederek, tesislere ayrı ve eşit olmayan erişimi dikte edecek ırkçı politikalara karşı mücadele etmişti. 

Okulun çevredeki toplum üzerindeki etkisine yönelik eleştiriler hâlâ devam ediyor. Öğrenciler halihazırda Harlem'e doğru daha fazla genişlemenin mahalledeki düşük gelirli sakinleri yerinden edeceğini savunuyor. 


* İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Independent Türkçe'nin editöryal politikasını yansıtmayabilir. 

https://www.independent.co.uk/news

Independent Türkçe için çeviren: Gökçe Uçak

 

© The Independent

DAHA FAZLA HABER OKU