Hollywood'un efsanevi ismi öldü: "Devrimci ve put kırıcıydı"

Martin Scorsese, Robert De Niro, Francis Ford Coppola ve Jack Nicholson gibi yıldızlarda emeği var

Roger Corman'ın yapımcılığını üstlendiği 2009 tarihli Splatter adlı üç bölümlük Netflix dizisinde hangi karakterlerin öldürüleceğini izleyiciler belirlemişti (AFP)

Amerikalı B filmi yönetmeni ve prodüktör Roger Corman, 98 yaşında hayatını kaybetti. Ailesi, sinema efsanesinin perşembe günü Kaliforniya'nın Santa Monica bölgesindeki evinde öldüğünü yeni duyurdu:

Filmleri devrimci ve put kırıcı cinstendi ve çağın ruhunu yakalamıştı. Nasıl hatırlanmasını istediği sorulduğunda 'Ben bir sinemacıydım, yalnızca bu' diye yanıtlamıştı.

Yüzlerce düşük bütçeli yapıma imza atan Corman, pek çok kült filmle ve Hollywood'un genç yeteneklerini piyasaya sürmesiyle ün kazanmıştı. Bu isimler arasında Martin Scorsese, Robert De Niro, Francis Ford Coppola ve Jack Nicholson gibi yıldızlar yer alıyor. 

Corman, başkasının filminden geriye kalan setle iki günde 35 bin dolara çektiği Küçük Korku Dükkanı'nın (The Little Shop of Horrors) yanı sıra Vincent Price'ın başrolde olduğu Edgar Allan Poe uyarlamalarıyla 1960'lı yıllara damga vurmuştu. 

Terminatör'ün (The Terminator) yapımcısı Gale Anne Hurd, ustasını X'te şu ifadelerle andı:

Roger Corman benim ilk patronum, hayatımın akıl hocası ve kahramanımdı. O sinema tarihinin en büyük vizyonerlerinden biriydi.

Akıl Oyunları (A Beautiful Mind) ve Da Vinci Şifresi (The Da Vinci Code) gibi pek çok filme imza atan yönetmen Ron Howard da henüz 23 yaşındayken Corman'ın kendisine iş verdiğini söyledi:

Pek çok kariyeri başlattı ve pek çok önemli meselede endüstrimize sessizce öncülük etti. Onu tanıdığım için minnettarım.

Yönetmen Martin Scorsese, Corman hakkında şu ifadeleri kullanıyor:

Bir zamanlar 'Martin ilk film makarası çok iyi olmalı çünkü insanlar neyin döndüğünü bilmek ister. Sonra da çok iyi bir son makaraya ihtiyacın var zira insanlar bütün bu olanların nasıl biteceğini bilmek ister. Gerisinin pek de önemi yok' demişti. Muhtemelen filmler hakkında duyduğum en iyi şey.

Corman, 2009'da onursal Akademi Ödülü almıştı. Oscarların internet sitesindeki biyografisinde "Parayı idareli kullanma konusundaki efsanevi yeteneği, dönem filmleri ve epik bilimkurgu yapımlarını hızlıca yaratmasını sağlamıştı. Bütçeleri modern bir stüdyo çekiminin gıda masraflarını bile karşılamazdı. Sınırsız enerji, derin sinema aşkı ve hünere sahipti" deniyor. 

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

1926'da Detroit'te doğan Corman, Twentieth Century-Fox'ta müstahdem olarak işe başladıktan sonra senaryoları değerlendirdiği bir pozisyona geçmişti. 

IMDB'ye göre 500'ü aşkın filmde yapımcı veya yönemen olarak imzası var. 1958 yapımı The Cry Baby Killer'da başrolü verdiği Jack Nicholson'la 8 filmde birlikte çalışmıştı. 

1970'te kendi prodüksiyon ve dağıtım şirketi New World Pictures'ı kuran Corman, İsveçli yönetmen Ingmar Bergman'ın Çığlıklar ve Fısıltılar (Viskningar Och Rop) filminin ABD'deki dağıtım haklarını alarak Hollywood'da dikkat çekmişti. Bu filmle sinemalardan bir milyon doları aşkın para toplamıştı. 

Corman, "Hollywood'da Yüz Film Yapıp Nasıl Bir Kuruş Kaybetmedim?" (How I Made a Hundred Movies in Hollywood and Never Lost a Dime) adlı otobiyografisinde Bergman'ın yanı sıra Akira Kurosawa, François Truffaut ve Federico Fellini gibi yönetmenlerin film haklarını satın almasını açıklıyor. Şirketin istismar filmleriyle özdeşleştirilip dışlanmaması için bu kararı aldığını vurguluyor.

 

Independent Türkçe, AFP, New York Times

DAHA FAZLA HABER OKU