24 Nisan'ın 109'ıncı yıldönümünde Beyaz Saray "soykırım" dedi, Dışişleri Bakanlığı "reddediyoruz" yanıtını verdi

ABD Başkanı Joe Biden, 1915 olaylarına ilişkin yaptığı açıklamada "Ermeni Soykırımı" tabirini kullandı. Açıklamaya Dışişleri'nden tepki geldi

Fotoğraf: Reuters

Beyaz Saray’dan paylaşılan açıklamanın başında bir kez soykırım ifadesine yer verildi.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Açıklamanın ilk cümlesinde soykırım ifadesi, "Ermeni soykırımı - sırasında hayatlarını kaybedenler için saygı duruşunda bulunuyoruz ve asla unutmama taahhüdümüzü yineliyoruz" cümlesiyle aktarıldı.

Açıklamada Türkiye’nin ismi geçmezken, daha önceki başkanların da kullandığı “Büyük Felaket” (Medz Yeghern) ifadesi de yer aldı.

"Büyük bir trajediydi"

İstanbul'dan "Konstantinapolis" olarak bahsedilen açıklamada özetle şu vurgular yapıldı:

Meds Yeghern - Ermeni soykırımı - sırasında kaybedilen hayatları anıyoruz ve asla unutmama taahhüdümüzü yeniliyoruz. "Zulüm kampanyası 24 Nisan 1915'te başladı. Osmanlı yetkilileri Konstantinapolis'te Ermeni aydınları ve cemaat liderlerini tutukladı. Bunu izleyen yıllarda bir buçuk milyon Ermeni sınır dışı edildi, katledildi ya da ölüme yürütüldü. Bu, Ermeni ailelerini sonsuza dek etkileyen ve nesilleri sonuna kadar değiştiren bir trajediydi. Bu trajediyi anarken, aynı zamanda Ermeni toplumunun dayanıklılığını da onurlandırıyoruz. İnsanlık tarihinin en karanlık dönemlerinden birine katlanmak zorunda kaldıktan sonra, kurtulanlar dünyamıza daha iyi bir gelecek bırakmak için çalışmaya başladı. Cesaret ve kararlılıkla hayatlarını yeniden kurdular. Kültürlerini korudular. Bizimki de dahil olmak üzere dünya ülkelerinin dokusunu sağlamlaştırdılar. 109 yıl önce yaşanan mezalimin tekrar etmemesi için hikayelerini paylaşmaya devam ettiler.

Dışişleri Bakanlığı: Tarafgir açıklama

Dışişleri Bakanlığı, ABD’den gelen açıklamayı reddettiklerini belirtti. Bakanlık tarafından yapılan açıklamada, “Bazı radikal çevreleri memnun etmek amacıyla 1915 olayları hakkında yapılan tek taraflı açıklamaları reddediyoruz. Tarihi gerçekleri çarpıtan bu açıklamalar uluslararası hukuka da aykırıdır" ifadelerine yer verildi.

Açıklamada, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin, 1915 olaylarının meşru tartışma konusu olduğunu açık biçimde kayda geçtiği vurgulandı.

Bakanlık açıklamasında, "Tarihle ilgili bu ön yargılı ve tarafgir açıklamalar, iki toplum arasındaki uzlaşı çabalarına zarar vermenin yanı sıra nefret suçları işlemeye meyilli radikal grupları da cesaretlendirmektedir. Tüm tarafları, Ortak Tarih Komisyonu kurulması önerimize ve Ermenistan ile başlatılan normalleşme sürecine destek vermeye çağırıyoruz” ifadelerine yer verildi. 

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU