AB lideri sonuç bildirgesi: Türkiye ile işbirliğine dayalı bir ilişki geliştirilmesi Avrupa Birliği'nin stratejik menfaatinedir

Bildiride, "Doğu Akdeniz'de istikrarlı ve güvenli bir ortamın sağlanması ve Türkiye ile iş birliğine dayalı ve karşılıklı yarar sağlayan bir ilişki geliştirilmesi Avrupa Birliği’nin stratejik menfaatinedir" ifadelerine yer verildi

Fotoğraf: Reuters

Avrupa Birliği (AB) Devlet ve Hükümet Başkanları Özel Zirvesi'nin sonuç bildirisinin Türkiye ile ilgili bölümü açıklandı.

AB üyesi 27 ülkenin Devlet ve Hükümet Başkanlarının katılımıyla Belçika'nın başkenti Brüksel’de dün başlayan ve bugün de devam eden zirvenin sonuç bildirisinde, "Doğu Akdeniz'de istikrarlı ve güvenli bir ortamın sağlanması ve Türkiye ile iş birliğine dayalı ve karşılıklı yarar sağlayan bir ilişki geliştirilmesi Avrupa Birliği’nin stratejik menfaatinedir" ifadeleri yer aldı.

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell'in AB Komisyonu ile Kasım 2023'te sunduğu ortak rapora değinilen sonuç bildirisinde, "AB Konseyi, ilgili kurumların yetkilerine saygı göstermek suretiyle, Ortak Tebliğ'de yer alan tavsiyelere ilişkin çalışmaları önceki AB Konseyi kararları doğrultusunda ve AB Konseyi'nin ilave yönlendirmeleri ışığında aşamalı, orantılı ve geri döndürülebilir bir şekilde ilerletmek üzere AB Daimi Temsilciler Komitesi'ni (COREPER) görevlendirir. Ortak Bildiri'de belirlenen çeşitli iş birliği alanlarının ilerletilmesinde Türkiye'nin kendi yapıcı çabaları etkili olacaktır" denildi.

AB'nin Türkiye-AB iş birliğini daha ileriye götürmesi bakımından Kıbrıs müzakerelerinin yeniden başlatılması ve görüşmelerde ilerleme kaydedilmesine özel önem atfettiği vurgulanan bildirinin devamında şunlar kaydedildi:

Daha önce aldığı kararlar ışığında, AB Konseyi, Kıbrıs sorununun BM çerçevesinde, BM Güvenlik Konseyi’nin ilgili kararları uyarınca ve Birliğin temelini oluşturan ilkeler ile müktesebat doğrultusunda kapsamlı bir çözüme kavuşturulması yönündeki güçlü kararlılığını sürdürmektedir. AB Konseyi, María Angela Holguín Cuéllar'ın BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Temsilcisi olarak atanmasını memnuniyetle karşılar. Avrupa Birliği, BM öncülüğündeki sürecin tüm aşamalarının desteklenmesinde, sahip olduğu tüm imkanlarla aktif bir rol oynamaya hazırdır.

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU