Davutoğlu'ndan hükümete "Ankara neden sessiz?" eleştirisi

“Dün bölgemiz için de dünya için de uzun bir geceydi. Bütün başkentler ayakta iken ve açıklamalarla tutumlarını ortaya koyarken bir tek Ankara sessiz ve ıssızdı”

Fotoğraf: AA

Gelecek Partisi lideri Ahmet Davutoğlu, İran’ın İsrail’e yönelik dün gerçekleştirdiği saldırı ile ilgili Türkiye’den henüz bir açıklama yapılmamasını eleştirdi.

Sosyal medya hesabından paylaşım yapan Davutoğlu, “Bütün başkentler ayakta iken ve açıklamalarla tutumlarını ortaya koyarken bir tek Ankara sessiz ve ıssızdı” dedi.

Davutoğlu paylaşımında şunları kaydetti:

Uyan Ankara uyan!

Dün bölgemiz için de dünya için de uzun bir geceydi. Bütün başkentler ayakta iken ve açıklamalarla tutumlarını ortaya koyarken bir tek Ankara sessiz ve ıssızdı.

Gece boyu ne bir açıklama ne de bir kriz toplantısı yapıldı.  Şu ana kadar da bir açıklama gelmedi.

Bunun izahı mümkün değil. Ama devlet tecrübesi bana iki ihtimal olduğunu düşündürüyor.

İlki: Yetkili kurumların açıklama hazırlamış ama Cumhurbaşkanından onay alamamış olması.

İkincisi, Sayın Cumhurbaşkanının yaklaşan ABD ziyareti öncesi Washington’daki çevreleri rahatsız edecek bir açıklamadan kaçınmış olması.

Birinci gerekçe Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminin devlet kurumlarını etkisiz kılarak devlet reflekslerini dumura uğratmış olmasının vahim bir sonucudur.

İkinci gerekçe geçerli ise durum daha da vahimdir. Türkiye bölgesel konulardaki tutumunu ne kadar güçlü olursa olsun başka bir küresel güce endeksleyemez.  Önce kendi tutumunu belirler. Daha sonra da bölgesel ve küresel aktörler nezdinde bu çerçevede aktif girişimde bulunur.

Edilgen ve pasif bir yaklaşım ülkemizin itibarını da etki gücünü de yok eder!

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU