Gazze'de barış çağrısı yapan duvar resmi 16 günde tahrif edildi

İsrailli ve Filistinli çocukların resminin üzerine duvar yazısı yazıldı

İsrail-Gazze barışı duvar resmi, açılışından sadece 16 gün sonra duvar yazısıyla tahrif edildi (Circle of Toys)

Londra'nın doğusundaki bir caddeye çizilen ve iki çocuğu tasvir eden İsrail-Gazze barışı duvar resmi, açılışından sadece iki hafta sonra tahrif edildi.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Shoreditch'teki Old Street'te yer alan duvar resmi, çocukların "savaşın gerçek kurbanları" olduğunu vurgulamayı amaçlayan Circle of Toys yardım kuruluşu tarafından hazırlanmıştı.

Yan yana duran, biri başörtülü, elinde oyuncak ayı ve İsrail bayrağı tutan, diğeriyse Filistin bayrağı taşıyan iki küçük kızı gösteriyor.

Duvar resmi 10 Şubat'ta açılmıştı. Yardım kuruluşu duvar resminin "odağı siyasi tartışmalardan uzaklaştırmanın önemini daha da fazla gösterdiğini" belirtmişti.

Duvar resminde "Toys4Peace" ve "AllChildrenAreInnocent.com" sloganları yer alıyor.

Ancak 27 Şubat'ta kırmızı sprey boyayla tahrif edildi ve üzerine duvar yazısı yazıldı:

07.09.23 tarihinden bu yana öldürülen Filistinli çocuklar: 11.500. Vergilerinizle finanse edildi. Cinayet cinayettir.

 

Duvar Resmi

Shoreditch'te sergilenen duvar resminde İsrailli ve Filistinli iki çocuk yan yana gösteriliyor (Circle of Toys)​​​​​


İlk tarih yanlış olsa da Hamas'ın İsrail'e saldırdığı ve 1200 sivilin öldüğü 7 Ekim 2023'e atıfta bulunulduğu düşünülüyor.

7 Ekim'de 250'den fazla kişi rehin alınmıştı ve İsrail'in Gazze Şeridi'ne yıkıcı misilleme saldırıları başlatmasıyla 2,3 milyonluk nüfusun yüzde 85'i yerinden edildi.

Hamas tarafından yönetilen sağlık bakanlığı ölü sayısının artık 30 bini aştığını ve anklavın altyapısının yarısından fazlasının harap olduğunu iddia ediyor.

365 kilometre karelik bölgede sıkışıp kalan Filistinliler yardım, su ve gıda eksikliğiyle karşı karşıya. Bu da her 4 kişiden birinin aşırı açlıktan muzdarip olduğu anlamına geliyor. Öte yandan Gazze'nin kuzeyindekiler de hayvan yemi ve yaprak yemeye başladı.

Çatışmanın patlak vermesinden bu yana Londra'da Filistin yanlısı bir dizi yürüyüşle gerilim defalarca alevlenirken, bir savaş anıtı da İsrail karşıtı grafitilerle tahrip edildi.

Hem Yahudi hem de Müslüman toplumlara yönelik nefret suçları artarken, hükümet ateşkes çağrıları nedeniyle tehdit edilen milletvekillerinin güvenliğini arttırdı.

Vandalizmin öğrenilmesinden bu yana, hayır kurumu duvar resminin temizlenebileceğini ya da yeniden boyanabileceğini ve sonraki adımlara karar vermek için sanatçılarla görüştüklerini açıkladı.*İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Independent Türkçe'nin editöryal politikasını yansıtmayabilir. 

https://www.independent.co.uk/news

Independent Türkçe için çeviren: Çağatay Koparal

© The Independent

DAHA FAZLA HABER OKU