Kısa haberler

Independent Türkçe, Türkiye ve dünyadan güncel haberleri okurları için derledi

Fotoğraf: Independent Türkçe

10 Yunan adasına 7 günlük vize uygulaması mart ayında başlıyor

Euronews'in haberine göre; Türk turistlere 10 Yunan adası için kapıdan bir hafta süreyle vize uygulaması mart ayı başında başlayacak. Türk turistler gelecek haftadan itibaren Sakız, Middili, Rodos, Samos, Kos, Meis, Patmos, Leros, Kalimnos, Simi adalarını, kapıdan bir haftalık vize alarak ziyaret edebilecek.


İsrail yarın Paris'te yapılacak esir takası müzakerelerine heyet gönderecek

İsrail yönetiminin, yarın Fransa'nın başkenti Paris'te Tel Aviv ile Hamas arasında yeni bir esir takası için yapılması planlanan dolaylı müzakerelere heyet göndereceği aktarıldı. Yerel basında çıkan haberlerde, Savaş Kabinesi'nin Paris'teki müzakerelere heyet göndermeyi kabul ettiği belirtildi. İsrail makamlarından konuya ilişkin henüz açıklama yapılmadı. Paris'te yapılacak müzakerelere ABD, Mısır, Katar'ın yanı sıra İsrailli yetkililerin katılması bekleniyor. ABD'den yayın yapan "Axios" haber sitesi, Beyaz Saray'ın Orta Doğu ve Kuzey Afrika Koordinatörü Brett McGurk'un bugün yaptığı İsrail ziyaretinde Tel Aviv yönetiminden Paris'teki müzakerelere heyet göndermesini istediğini yazmıştı.


Tutuklu HDP'li siyasetçi Selçuk Mızraklı kendisine çıkan AFAD konutunu reddetti

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Adnan Selçuk Mızraklı'ya, Diyarbakır'da yaşanan deprem sonrası kurada deprem konutu çıktı.  Cezaevinde bulunan Mızraklı, haberlerin ardından yazılı açıklama yaptı ve konutu reddettiğini açıkladı.

Mızraklı'nın açıklaması şöyle:

Halkımın iradesini hiçe sayıp yerime kayyım atayanların. 4,5 yıldır hukuksuz bir şekilde beni tutsak edenlerin, gerek pandemi gerekse deprem süreçlerinde şehrimde halkımla beraber olmamı engelleyenlerin elinden çıkmış işlerde ben olmam. Yalnız namuslu bir iş yapıp çadırda, konteynerde olan bir hak sahibine versinler.  Amed’in başı hep diktir.  Hiçbir güç eğemedi, eğemeyecek!


Güney Afrika Cumhuriyeti: Güçlü ülkeler soykırım suçu da işlese cezasız kalıyor

Güney Afrika Cumhuriyeti Uluslararası İlişkiler ve İşbirliği Bakanı Naledi Pandor, uluslararası hukuk kurumlarının, güçlü ülkeleri ve müttefiklerini soykırım suçlarında dahi cezasız bıraktığını söyledi. Pandor, Brezilya'daki G-20 Dışişleri Bakanları Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, Güney Afrika'nın İsrail'in Filistin'de işlemekte olduğu soykırım ve savaş suçlarını Uluslararası Adalet Divanı'na taşımasının bazı büyük devletler tarafından tepkiyle karşılanmasına değindi. Bu durumun "uluslararası hukukta hakim olan kurumsal ön yargının bir göstergesi" olduğunu dile getiren Pandor, "Yani uluslararası hukuk ve kurumları, güçlü ülkeleri ve onların müttefiklerini, bu tür soykırım suçları için bile olsa sorumlu tutma amacı taşımıyor. Bu uygulama, en güçlü ülkeler ve müttefiklerinin onlarca yıldır kurumsallaşmış şekilde cezasız kalmalarına yol açmıştır." dedi.


Putin'den kendisine yönelik küfürlü ifade kullanan Biden'a yanıt: Her başkanla çalışırız ama Biden Rusya açısından daha tercih edilebilir demiştim, haklı çıktım

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ABD Başkanı Joe Biden’ın kendisine yönelik küfür içerikli açıklamalarının, Moskova’nın, neden ABD başkanı olarak Donald Trump yerine Biden'ı tercih ettiğinin ispatı olduğunu söyledi. Putin, Rus devlet kanalı Rossiya-1'e yaptığı açıklamada, Biden'ın, seçim kampanyası konuşmasında kendisine yönelik küfür içerikli ifadeler kullanmasını "kinayeli bir şekilde" değerlendirdi. Bir süre önce ABD başkanı olarak Donald Trump yerine Biden’ı tercih ettiğine yönelik açıklama yaptığını anımsatan Putin, gülümseyerek, “Her başkanla çalışırız dedim ama Biden'ın Rusya açısından daha tercih edilebilir olduğunu düşünüyordum. Söylediklerine bakılırsa kesinlikle haklıyım çünkü bu benim sözlerime uygun bir tepki.” dedi. Putin, Biden’ın kendisine teşekkür etmesini beklemediğini belirterek, “Bana ‘Aferin Volodya, bana yardımcı olduğun için teşekkürler’ diyemez. İç politika açısından orada neler olduğunu anlıyoruz ve bu tamamen yerinde bir tepki, yani ben haklıydım.” diye konuştu.


Yunanistan'da öğrenci ve eğitmenlerin özel üniversite protestoları sürüyor

Başkent Atina'da buluşan öğrenci ve eğitmenler, özel üniversitelere karşı sloganlar atarak Parlamento binasına yürüdü. Eylemciler hem özel üniversitelerin açılmasına karşı olduklarını dile getirdi, hem de bütçeden eğitime daha çok pay ayrılmasını istedi. Yaklaşık 7 haftadır devam eden eylemlerde çok sayıda fakültede eğitim, protestocu öğrenciler tarafından engelleniyor. Protestocu öğrencilerin üniversite "işgalleri" nedeniyle, bazı fakültelerde sınavlar çevrim içi yapılırken, bazı üniversitelerde ise hiç yapılamadı. Yunanistan'da özel üniversite bulunmuyor. "Kolej" adı altında yüksek öğretim seviyesinde hizmet veren eğitim kurumlarının diplomaları ise ülkede tanınmıyor.


DEVA lideri Babacan: Bu seçimler iktidara sarı kart gösterme seçimi

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, "Bu seçimden çıkacak netice, sandıklardan çıkacak netice hükümete bir şeyler söyleyecek. Şu andaki iktidar bu sandıktan bir mesaj alacak." dedi. Babacan, İzmit'teki bir otelde partisinin Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkan adayının tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada, muhalefet etmeyi bir kazanç kapısı olarak görenlerin, işine geldiğinde şiddete karşı çıkan işine geldiğinde yumruğu savurmak için yarışanların, ezber konuşan, ezber düşünen muhalefetin de bu ülkeye verebileceği hiçbir şey olmadığını kaydetti.

Ali Babacan, parti olarak iki şeyi ısrarla söylediklerine dikkati çekerek, "Ne diyoruz? 'Biz iyi yönetiriz' diyoruz, 'Biz temiz yönetiriz.' diyoruz. Kocaeli'yi layık olduğu gibi, demokrasiyle adaletle ve tertemiz yöneteceğimizi apaçık belgelerle ortaya koyuyoruz." diye konuştu. Diğer partilerin belediyecilikten rant, kendilerinin ise hizmet anladığını söyleyen Babacan, şöyle devam etti:

Bu seçim sadece bir belediye seçiminden ibaret değil. Bu seçim aynı zamanda vatandaşlarımızın mevcut hükümete güven duyup duymadığının bir göstergesi. Yani bu seçim aynı zamanda bir güven oylaması. Bu seçimden çıkacak netice, sandıklardan çıkacak netice hükümete bir şeyler söyleyecek. Şu andaki iktidar bu sandıktan bir mesaj alacak. Acaba halk benden memnun mu yoksa yanlış mı yapıyorum bunu anlamaya çalışacak. Dolayısıyla bu seçimler merkezi hükümete bir ihtarda bulunmak için merkezi hükümeti uyarmak için de çok önemli fırsat. Bu seçimler hükümete, iktidara bir sarı kart gösterme seçimi. Hep beraber şu sarı kartı göstereceğiz inşallah.


MHP'li başkan adayından, CHP'li başkana Roman ezgileriyle gönderme

MHP’den Kırklareli Belediye Başkan adayı olan Derya Bulut, seçim için hazırladığı şarkısında CHP’li Başkan Mehmet Siyam Kesimoğlu’nu hedef alan şarkı sözleri ile dikkat çekti. Kentin eksikleri üzerinden mevcut başkana yüklenen başkan adayının seçim şarkısında Roman havası ezgileri içeren bir müzik kullanıldı. Orijinali “Nerede yedin paraları söyle” olan şarkıyı aday olduğu Kırklareli iline uyarlayan Derya Bulut’un seçim şarkısı kısa sürede yüzbinlerce kişi tarafından izlendi.


Avrupa Parlamentosu üyelerinin telefonlarında casus yazılım olduğu ortaya çıktı

Avrupa Parlamentosu (AP) Güvenlik ve Savunma Alt Komitesinin (SEDE) 2 üyesinin kişisel telefonlarında casus yazılım belirlendi. AP Sözcü Vekili Delphine Colard, Komite üyelerinin siber güvenliğini sağlamak için gerçekleştirilen taramalarda SEDE'nin 2 üyesinin kişisel telefonlarında casus yazılım bulunduğunu teyit etti. Colard, "Söz konusu jeopolitik bağlamda ve SEDE tarafından takip edilen dosyaların niteliği göz önüne alındığında, bu alt komite üyelerinin ve çalışmalarını destekleyen personelin cihazlarına özel bir dikkat gösterilmektedir." ifadesini kullandı. Casus yazılım saldırılarının arkasında kimin olduğuna dair bilgi vermeyen Colard, "Faaliyetin doğası gereği AP'nin güvenliği, siber güvenlik konuları veya bu özel prosedürde kullanılan araçlar hakkında daha fazla yorum yapmıyoruz." açıklamasında bulundu.


12 Şubat'ta kalp damarına stent takılan CHP Edirne Belediye Başkan Adayı Ciravoğlu sağlık sorunları nedeniyle adaylıktan çekildi

CHP Edirne İl Başkanı Samet Kahraman, Merkez İlçe Seçim Kuruluna başvurularının ardından Edirne Adliyesi çıkışında gazetecilere yaptığı açıklamada, Ciravoğlu'nun CHP Genel Başkanı Özgür Özel'le telefonda görüştüğünü ardından sağlık sorunları nedeniyle adaylıktan çekildiğini söyledi. Merkez İlçe Seçim Kuruluna Ciravoğlu'nun adaylıktan çekildiğini bildirdiklerini ifade eden Kahraman "Şükrü Bey, Genel Başkanımızla görüşmesi sonrası hastanede noter aracılığıyla adaylığını geri çekti. Biz de bu durumu Merkez İlçe Seçim Kuruluna bildirdik. Durmadan, sahaya çıkıp Filiz Gencan'la birlikte çalışacağız." dedi. CHP Edirne Belediye Başkan adayı olarak Merkez İlçe Seçim Kuruluna ismi bildirilen Gencan da Ciravoğlu'nun bir an önce sağlığına kavuşmasını diledi. Kendisi için de yeni bir süreç olduğunu ifade eden Gencan, "Derlenip, toparlanacağız, çok güçlüyüz daha da güçleneceğiz. Başvurularımızı yaptık, devam eden süreçten sonra netleşince geniş kapsamlı bir basın açıklaması yapacağız." dedi. Ön seçimde en çok oyu alan Ciravoğlu, CHP Parti Meclisince Edirne Belediye Başkan Adayı olarak gösterilmişti. Kalp rahatsızlığı şikayetiyle hastaneye başvuran Ciravoğlu 12 Şubat Pazartesi günü anjiyo olmuş, kalp damarına stent takılmıştı.

Rahatsızılğıyla ilgili açıklama yapan Ciravoğlu, birkaç gün dinlendikten sonra çalışmaya devam edeceğini söyledi.


KDP'den Irak Federal Mahkemesi kararlarına tepki: Mahkeme, IKBY meclisinde Türkmen ve Hristiyanlara yer verilmesini engelleyecek kararlar almıştı

Irak'taki Kürdistan Demokrat Partisi (KDP), Yüksek Federal Mahkemesinin, mecliste Türkmenlere ve Hristiyanlara ayrılan kota başta olmak üzere, bölgeye yönelik aldığı bir dizi kararlarına tepki gösterdi. KDP'den yapılan yazılı açıklamaya göre, Mesut Barzani başkanlığında düzenlenen toplantıda, Federal Mahkemenin kararları ele alındı. Söz konusu kararların “anayasanın ruhuna" Irak Kürt Bölgesel Yönetiminin (IKBY) anayasal haklarına, federalizm ilkelerine ve Irak anayasasında yer alan "kuvvetler ayrılığı" ilkesine aykırı olduğu ifade edilen açıklamada, KDP’nin “bileşenlerin haklarını savunacağı ve anayasal kurumlara katılımlarını destekleyeceği” kaydedildi. Irak Federal Mahkemesi, IKBY'deki memur maaşlarının Irak banklarında açılacak hesaplara yatırılmasına, Bağdat hükümetinin, IKBY'ye "borç para verme" yetkisinin elinden alınmasına ve IKBY’nin tüm petrol ile petrol dışı gelirlerinin merkezi hükümete teslim edilmesi gerektiğine hükmetmişti. Mahkeme ayrıca, IKBY’nin dört seçim bölgesine bölünmesi ve 111 sandalyeli IKBY meclisinde Türkmenlere 5 ve Hristiyanlara 6 olmak üzere, 11 kişilik kotanın “anayasaya aykırı” olduğuna karar vermişti. IKBY'deki Türkmen ve Hristiyan temsilciler de mahkemenin kararının "siyasi ve haksız olduğunu" belirterek tepki vermişti.


Osmanoğlu Ailesi: Şevki Yılmaz'ın açıklamalarını onaylamıyoruz

Osmanoğlu ailesi Şevki Yılmaz'ın Mustafa Kemal Atatürk'e yönelik sözlerinin tepki çekmesi sonrası yaptığı açıklamada, Yılmaz'ın sözlerini onaylamadıklarını duyurdu. 

Açıklamanın tam metni şöyle: 

17.02.2024 tarihinde gerçekleşen bir düğün töreninde kaydedilen, düğüne konuk olan bazı kişilere ait, bizim de hiç tasvip etmediğimiz çeşitli görüntüler, haklı olarak kamuoyunda çeşitli tartışmalara ve tepkilere neden olmuştur. Maalesef bu görüntülerdeki davranış ve ifadeler, Sultan 2. Abdulhamid'in kızı Ayşe Sultan'ın torunları ve Osmanoğlu ailesinin fertleri olarak bizlerin görüşüymüş gibi algılanmaktadır. Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu ve İlk Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk'e karşı saygı sınırlarını aşan hiçbir görüş, yorum ve beyanı kabul etmediğimizi, Aile mensupları olarak bu açıklamaları onaylamadığımızı, açık ve net bir biçimden ifade ediyoruz. Bilakis bizler Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucularına, yasalarına ve kurumlarına gönülden bağlılık içerisinde bulunan, modern Türkiye'nin vatandaşı olmaktan gurur duyan, bunu tüm dünyada bulunduğu her ortamda ve platformda dile getiren, milli kültürümüzü, muasır medeniyet seviyesinin üstüne çıkarmayı kendisine şiar edinmiş kişileriz. Bu vesileyle değerli kamuoyuna saygı ile duyururuz.

Osmanoğlu Ailesi Mensuplar;

Mediha Nami Osmanoğlu Martinez Hernandez

Fethiye Nami Osmanoğlu Bory

Adile Nami Osmanoğlu Tars

Gülnur Nami Osmanoğlu Ragot

Ayten Nami Osmanoğlu Kunter

Roksan Kunter Özkan


Rusya: Biden'ın Putin'e yönelik küfür içerikli açıklamaları "küstahça" ve "utanç verici"

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, ABD Başkanı Joe Biden'ın, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e yönelik küfür içerikli açıklamalarının "küstahça" ve "utanç verici" olduğunu söyledi.

Peskov, Rus devlet kanalı Rossiya-1'e yaptığı açıklamada, Biden'ın, seçim kampanyası konuşmasında Rusya Devlet Başkanı Putin'e yönelik küfür içerikli ifadeler kullanmasını değerlendirdi.

Sözkonusu açıklamaları "küstahça" ve "utanç" verici olarak nitelendiren Peskov, "ABD Başkanı'nın bu tür küstahça açıklamaları, başka bir devletin başkanını özellikle de Putin'i rahatsız etmez ancak bu, ABD için utanç verici. Böyle bir ülkenin başkanı böyle bir dil kullanıyorsa, bunun utanç verici olması gerekiyor. Biden, iç siyasi çıkarlar uğruna Hollywood kovboy tarzı davranışlar sergiliyor" dedi.

Rusya Güvenlik Konseyi Başkan Yardımcısı Dmitriy Medvedev de sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "ABD Başkanı'nın söylediğinin tam aksine iklim değil, Biden gibi bunamış ve Rusya'ya karşı savaş başlatmak isteyen, işe yaramayan moruklar varoluşsal tehdit oluşturuyor" ifadesini kullandı.


Fatma Kaplan Hürriyet, yeniden CHP adayı oldu

İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, istediği bazı isimlerin belediye meclis üyeliği listesine alınmamasına tepki göstererek, adaylıktan çekildiğini açıklamıştı.

Sözcü'den Saygı Öztürk'ün haberine göre, Hürriyet'i ikna etmek için CHP'nin Yerel Yönetimlerden Sorumlu Başkan Yardımcısı Gökhan Zeybek devreye girdi.

İzmit'e giden Zeybek ile Hürriyet arasındaki görüşme olumlu sonuç verdi. Böylece yeniden adaylığa ikna olan Fatma Kaplan Hürriyet, İzmit için 'yola devam' dedi. 


DEM Parti İBB Eşbaşkan adayları çalışmalarına başladı

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) İstanbul Büyükşehir Belediye Eşbaşkan adayları Meral Danış Beştaş ve Murat Çepni seçim çalışmalarına istiklal Caddesi'nden başladı.

Esnafı ziyaret eden adaylar "Sorunları hep birlikte çözeceğiz" dedi.


AYM, CHP ile Can Atalay'ın avukatlarının yaptığı iki yeni başvuruda kararını verdi

Anayasa Mahkemesi (AYM), Gezi Parkı davası hükümlüsü Can Atalay'ın milletvekilliğinin düşürülmesinin yok hükmünde olduğunun tespiti için CHP'nin yaptığı başvuru ile Atalay'ın avukatlarının yaptığı yeni başvuruda, karar verilmesine yer olmadığına hükmetti.

Yüksek Mahkeme, bugünkü Genel Kurul gündeminde, "TBMM Genel Kurulu'nda Yargıtay 3. Ceza Dairesinin yazısının okunarak Atalay'ın milletvekilliğinin düşürülmesinin yok hükmünde olduğunun tespiti ve ortaya çıkan eylemli İçtüzük değişikliğinin iptali" istemiyle CHP'nin yaptığı başvuru ile Atalay'ın avukatlarının yaptığı yeni başvuruyu görüştü.

Alınan bilgiye göre, Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu, iki başvuruda da karar verilmesine yer olmadığına hükmetti. Karar oy çokluğuyla alındı.


Dilan ve Engin Polat çifti hakkında komşularını darbetmekten iddianame hazırlandı

"Suç gelirlerinin aklanması" suçuna yönelik soruşturma kapsamında tutuklu bulunan Dilan ve Engin Polat çifti hakkında, park meselesi yüzünden tartıştıkları komşularını darbettikleri iddiasıyla yürütülen ayrı bir soruşturmada iddianame hazırlandı. İddianamede, Engin Polat'ın doğum günü nedeniyle Polat çiftinin evinde parti düzenlendiği ve partiye gelen bir misafirin bebeğinin rahatsızlandığı belirtilerek, doktora gitmek için park halindeki aracına yönelen misafirin, otomobilinin önünde başka bir araç olduğunu gördüğü ve çıkamadığı kaydedildi.

Haber verilen Engin Polat'ın, aracın çekilmesini istemek için komşuları Metin S.A'nın evine gittiği ve evde bulamadığı aktarılan iddianamede, Engin ve Dilan Polat çiftinin daha sonra Metin S.A. ile yolda karşılaşarak tartıştıkları, tartışmanın büyümesi üzerine bu kişiyi darbedip tehditte bulundukları öne sürüldü.

Müşteki Metin S.A'nın, Polat'lara gelen araçların geçiş güzergahı üzerine park etmeleri nedeniyle aracını sokak üzerine bırakmak zorunda kaldığına işaret edilen iddianamede, İstanbul Anadolu Adli Tıp Şube Müdürlüğü'nden alınan rapora göre Metin S.A'nın darbedilme sonucu hafif nitelikte yaralandığı anlatıldı. İddianamede Dilan Polat'ın "hakaret", "yaralama", "birden fazla kişiyle tehdit" suçlarından 8 yıl 4 aya, Engin Polat'ın ise "hakaret", "yaralama", "birden fazla kişiyle tehdit" ve "konut dokunulmazlığını ihlal" suçlarından 11 yıl 4 aya kadar hapisle cezalandırılması istendi.


Reuters: TSK, Somali deniz kuvvetlerine eğitim desteği verecek

10 yıldan uzun süredir Somali kara kuvvetlerine eğitim desteği veren Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), Somali deniz kuvvetlerine de eğitim desteği verecek.

Reuters’a konuşan Savunma Bakanlığı kaynağı, iki ülke arasında bu ay içinde imzalanan Savunma ve Ekonomik İş Birliği Çerçeve Anlaşması ile Somali'ye verilen eğitim ve kabiliyet geliştirme desteği çeşitlendirilecek.

Kaynak, "Somali'nin isteği üzerine terörle mücadele konusunda verdiğimiz desteği deniz güvenliği alanında da vereceğiz. Böylece Somali'nin kendi karasularındaki yasa dışı ve düzensiz faaliyetlerle mücadelede kapasite ve kabiliyetlerini geliştirmesine yardımcı olacağız" dedi. Kaynak anlaşmanın onay sürecinin devam ettiğini belirtti. Kaynak ayrıca Türkiye'nin Yunanistan ile birlikte Avrupa Gökyüzü Kalkanı İnisiyatifi (ESSI) anlaşmasını imzaladığını söyledi.


Güney Koreli doktorlardan tıp fakültesi kayıtlarını artırma planına tepki: Hastalar geri çevriliyor

Güney Kore'deki doktorlar hükümetin sağlık sektörünü canlandırmak için tıp fakültesi kayıtlarını artırma planını protesto etmek amacıyla iş bırakmaya devam ederlerken, ülkenin en büyük üç hastanesinin acil servisleri alarma geçti.

Protestocular Güney Kore'de yeterince doktor olduğunu ve hükümetin daha fazla öğrenci almadan önce özellikle pediatri ve acil tıp gibi önemli alanlarda ücretleri arttırmasının ve iş yükünü azaltmasının gerektiğini belirtiyorlar. Protestoya katılan Kore Stajyerler ve Asistanlar Derneği Başkanı Park Dan, doktorların taleplerinin duyulması için tutuklanmaya razı olduğunu söylüyor.

Güney Kore'deki genç doktorların yaklaşık üçte ikisinin bu hafta başlayan protestosu nedeniyle hastaneler hastaları geri çevirmek ve prosedürleri iptal etmek zorunda kaldı. JoongAng Ilbo gazetesinin haberine göre, Seul'ün büyük hastanelerinin yakınlarındaki otel odaları ve kiralık evler, işlemleri geciken kırsal kesimden gelen hastalarla doldu.

Sağlık Bakanlığı, şu ana kadar 8 bin 400'den fazla doktorun greve katıldığını ve bunun G. Kore'deki tüm asistan ve stajyer doktorların yaklaşık yüzde 64'üne denk geldiğini açıkladı. Hükümet ise greve öncülük eden doktorları tutuklamakla tehdit etti. Doktorlar nüfusu dünyanın en hızlı yaşlanan toplumlarından biri olan G. Kore'nin sağlık sistemini güçlendirmek amacıyla hükümetin tıp fakültesine kabul edilen öğrenci sayısını artırma planına karşı çıkıyorlar.


Reuters: İran Rusya'ya yüzlerce balistik füze gönderdi

İran, Rusya'ya çok sayıda güçlü balistik füze yolladı. Reuters, sözkonusu gelişmeyi altı kaynağın verdiği bilgiye dayandırdı.

İran'ın Rusya'ya yolladığı yaklaşık 400 füzenin arasında Zolfaghar gibi Fateh-110 kısa menzilli balistik silah grubundan da birçok füze bulunuyor. Uzmanlar, bu taşınabilir füzenin 300 ila 700 km uzaklıkta bulunan hedefleri vurabilme kapasitesine sahip olduğunu belirtiyorlar.

Uzmanlar, bu taşınabilir füzenin 300 ila 700 km uzaklıkta bulunan hedefleri vurabilme kapasitesine sahip olduğunu belirtiyorlar.

İran Savunma Bakanlığı ve ülkenin balistik füze programını denetleyen Devrim Muhafızları konuya ilişkin açıklama yapmayı reddetti. Rusya savunma bakanlığı ise konuyla ilgili soruları henüz yanıtlamadı.

İranlı kaynaklardan biri, geçen yılın sonunda Tahran ve Moskova'da yapılan görüşmelerde İran ile Rusya'nın askeri ve güvenlik yetkilileri arasında imzalanan anlaşmanın ardından füze tedarikinin ocak başında başladığını söyledi.

İran ordusundan bir yetkili, şu ana kadar en az dört kez füze gönderildiğini ve gelecek haftalarda bu işlemin devam edeceğini belirtti.

Üst düzeydeki İranlı yetkililerden biri, füzelerden bazılarının Rusya'ya Hazar Denizi üzerinden gemiyle gönderildiğini, diğerlerinin ise uçakla taşındığını söyledi. Bir diğer İranlı yetkili ise "Tedarik devam edecek. Bunu saklamak için bir neden yok. İstediğimiz her ülkeye silah ihraç etme hakkımız var" dedi.


Avukat Feyza Altun hakkında 3 yıla kadar hapis cezası istemi

Avukat Feyza Altun hakkında "şeriat" paylaşımı gerekçesiyle 3 yıla kadar hapis cezası istemiyle iddianame düzenlendi.

Beykoz Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede Türk Dil Kurumuna (TDK) göre şeriatın, "Kuran'daki ayetlere, Hz. Muhammed'in sözlerine dayanan İslam kanunu, İslam hukuku" olarak tarif edildiği belirtildi. İddianamede, şüphelinin sosyal medya üzerinden yaptığı paylaşımla binlerce kullanıcının dini değerlerine yönelik ağır saldırı kabulüyle yoğun tepkide bulunduğu, bu minvalde kamu güvenliği açısından açık ve yakın bir tehlikenin meydana geldiği anlatıldı.

İddianamede bu kapsamda, şüphelinin sosyal paylaşım sitesinden yaptığı paylaşımla din bakımından farklı özelliklere sahip halkın bir kesimini diğer kesiminin aleyhine kin ve düşmanlığa alenen tahrikte bulunmak suretiyle üzerine atılı olan suçu işlediği vurgulandı. İddianamede, Altun'un "halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme" suçundan 1 yıldan 3 yıla kadar hapisle cezalandırılması talep edildi.

Ne demişti?

Altun bir paylaşımına yapılan yoruma "Şeriate s..kayım" diye karşılık vermişti.


Gazze'de can kaybı 29 bin 410'a yükseldi

İsrail'in Gazze'ye saldırılarında öldürülen Filistinlilerin sayısı son 10 günde 1070 artarak 29 bin 410'a yükseldi, yaralı sayısı da 69 bin 465 oldu


Muharrem İnce'ye yönelik "sahte sosyal medya paylaşımları"na ilişkin davada karar

Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce'ye yönelik paylaşımları sebebiyle "Ankara Kuşu" adlı sosyal medya hesabının kullanıcısı Oktay Yaşar ile Veli Koçak'ın FETÖ kapsamında "üye olmamakla birlikte silahlı terör örgütüne yardım" suçundan yargılandıkları davada karar açıklandı. Savcı, sanıkların yargılandığı "terör örgütüne üye olmamakla birlikte örgüte yardım" suçunun unsurları oluşmaması nedeniyle beraatlerini talep etti. Savcı sanıklar hakkında "halkı yanıltıcı bilgiyi alenen yayma" suçundan Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunulmasını da istedi.

Avukat beyanlarının ardından kararını açıklayan mahkeme, sanıkların "silahlı terör örgütüne üye olmamakla birlikte örgüte yardım" suçundan beratlerine hükmetti. Mahkeme, sanıklar hakkında "halkı yanıltıcı bilgiyi alenen yayma" suçundan suç duyurusunda bulunulmasına karar verdi.


AA: MİT, YPG'nin sorumlularından Murat Ateş'i Suriye'de etkisiz hale getirdi

Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT), YPG'nin sorumlularından Murat Ateş'i, Suriye'nin Kamışlı bölgesinde düzenlediği nokta operasyonla etkisiz hale getirdi.

AA’nın güvenlik kaynaklarına dayandırdığı haberde şu ifadelere yer verildi.

MİT'in görevlendirdiği özel ekibin uzun süredir yakın takibinde olan terörist "Renas Amed" kod adlı Murat Ateş'in etkisiz hale getirilmesi için hassas saha çalışması yürütüldü.

Terörist Ateş, Suriye'nin Kamışlı kentinde düzenlenen nokta operasyonla etkisiz hale getirildi. Terör örgütü PKK'ya 2014'te Avrupa'dan katılan terörist Ateş, 2014-2016 yılları arasında Irak'ın Kandil, Avaşin ve Gara bölgeleri ile Suriye'de silahlı faaliyet yürüttü. Terörist Ateş, örgütün illegal para trafiğini yöneten teröristler arasında yer alıyordu.


Biden yönetimi 1,2 milyar dolarlık öğrenci kredisi borcunu daha iptal etti

ABD Başkanı Joe Biden dün gece yaptığı açıklamada, kredi affını genişletme vaadi kapsamında kriterlere uygun olan yaklaşık 153 bin kişinin 1.2 milyar dolarlık öğrenci kredi borcunu iptal ettiklerini duyurdu.

Seçim kampanyası için bağış toplamaya odaklanan Biden Kaliforniya gezisi sırasında yaptığı açıklamada, "Üniversite diploması daha iyi bir yaşam için bir bilet olsa da, bu bilet çok pahalı" dedi.

Beyaz Saray'ın açıklamasına göre, ABD yönetimi şu ana kadar yaklaşık 3.9 milyon kişinin 138 milyar dolar tutarındaki öğrenci borcunu iptal etti.

Son açıklanan program, Saving on a Valuable Education (SAVE) olarak bilinen bir geri ödeme programına kayıtlı kişiler için geçerli olacak ve 12 bin dolar veya daha az borç almış olan ve bu borcu en az 10 yıldır geri ödeyenleri kapsayacak.


Benzin ve motorine indirim

Benzine 76 kuruş, motorine 1,10 TL indirim geldi. İndirimler pompa fiyatlarına yansıdı. 

İstanbul'da benzinin litresi ortalama 40,46 motorinin ise litre fiyatı 42 lira oldu.


ABD, Gazze'de yeni bir insani ara ve esir takası için alan oluştuğunu doğruladı

ABD Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, İsrail ile Hamas arasında, Gazze Şeridi'nde "insani ara" ve rehinelerin serbest bırakılması konusunda anlaşmaya varılması için bir alan oluştuğu bilgisi doğrulandı.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Matthew Miller, günlük basın toplantısında gazetecilerin sorularını cevapladı.

İsrail Savaş Kabinesi Üyesi Benny Gantz'ın "umut verici erken işaretlerin" olduğu yönündeki sözleri hatırlatılan Miller, "Burada bir anlaşmaya varmak için (elverişli) bir alan oluştuğunu düşünüyoruz. Bu konuyla ilgilenmeye devam edeceğiz." diye konuştu. Miller, ABD'nin rehinelerin serbest bırakılması ve çatışmalara ara verilmesi isteğini aktardığı konuşmasında, Gazze'de "bir anlaşmaya varıldığını görmek istediklerini" ifade etti. Bakanlık Sözcüsü Miller, "Bir anlaşmaya varıldığını görmek istiyoruz. Mümkün olan en kısa sürede anlaşmaya varıldığını görmek istiyoruz. Buna elbette ramazan öncesi de dahil." dedi.


Katolik Kilisesi'nde taciz mağduru rahibeler, Papa'nın seslerine kulak vermesini istedi

Katolik Kilisesi’nde bir dönem görev yapan ve ünlü bir rahibin, cinsel ve psikolojik tacizine maruz kalan mağdur eski rahibeler, Katoliklerin ruhani lideri ve Vatikan Devlet Başkanı Papa Franciscus'tan kendilerini yok saymamasını istedi.

Papa'nın, hakkında "20'den fazla kadına taciz" iddiası ve şikayetler bulunduğu için Ekim 2023'te dosyasının yeniden incelenmesi talimatı verdiği Sloven Cizvit rahip Marko Rupnik'in tacizine maruz kaldığını belirten eski rahibeler Gloria Branciani ve Mirjam Kovac, Roma'da bir basın toplantısı düzenledi.

Eski rahibeler, küçüklüklerinde Rahip Rupnik'in cinsel ve psikolojik tacizlerine maruz kaldıklarını detaylı şekilde anlatırken, kendileri gibi toplamda 20 rahibenin taciz mağduru olduğunu söyledi. Eski rahibeler, Katolik Kilisesi'nin etrafının lastik bir duvarla örülü olduğunu ve bunun yıkılması gerektiğini ifade ederek, Papa Franciscus'a kendilerini yok saymaması ve seslerine kulak vermesi çağrısında bulundu. Gloria Branciani, Vatikan'ın kendilerini susturmaya çalıştığını belirterek, "Bugün hikayemizi anlattık. Arzumuz, hakikatin ve uğradığımız haksızlıkların bilinmesi ama bizden susmamızı, bir şekilde ortadan kaybolmamızı istiyorlar. Bizi itibarsızlaştırıyorlar ve bu artık kabul edilemez." dedi. Eski rahibelerin basın toplantısının ardından Vatikan Basın Ofisi'nden yapılan açıklamada da Papa Franciscus'un talimatıyla Rupnik'in dosyasının yeniden incelendiği hatırlatılarak, bu kapsamda incelemeyi yürüten Vatikan'ın İman Doktrini Bakanlığının tüm bilgilere ulaşmak için araştırmasını geniş kapsamda sürdürdüğü belirtildi.


3 çete daha çökertildi

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, Aydın, Kastamonu ve Balıkesir merkezli 12 ilde eş zamanlı düzenlenen "Kafes-45" operasyonlarında 3 organize suç örgütünün çökertildiğini, elebaşlarının da bulunduğu 63 şüphelinin yakalandığını bildirdi.

Yerlikaya, sosyal medya paylaşımında “Suçta kibirlenenlere, halkımızın huzurunu kaçıranlara, organize suç örgütlerine ve çetelere göz açtırmayacağız" dedi.


İsrailli bakan Gantz: Esir takasıyla ilgili yeni girişimler var, anlaşma olmazsa ramazan ayında da Gazze'ye saldırırız

İsrailli bakan Benny Gantz, Filistinli gruplarla yeni bir esir değişimi anlaşması yapılmasına yönelik girişimlerin devam ettiğini ve bu konuda ilerleme olasılığına dair ilk işaretlerin bulunduğunu söyledi. Gantz, "Bugünlerde esir takasıyla ilgili yeni bir anlaşma yapılması yönünde girişimler var ve ilerleme ihtimaline işaret eden ilk işaretler var. Yol aramaktan vazgeçmeyeceğiz. Kız ve erkek çocukların evlerine dönmesi için hiçbir fırsatı kaçırmayacağız.” diye konuştu. Gantz, esir takası konusunda anlaşma sağlanamazsa ramazanda da Gazze Şeridi'ne yönelik saldırıları sürdüreceklerini söyledi.


Fed'den hızlı faiz indirimi uyarısı

ABD Merkez Bankasının (Fed) son toplantısına ait tutanaklar, banka yetkililerinin politika duruşunu gevşetmek için çok hızlı hareket etmenin risklerine dikkati çektiğini ortaya koydu. Fed, Federal Açık Piyasa Komitesinin (FOMC) 30-31 Ocak 2024 tarihlerinde düzenlenen toplantısına ilişkin tutanakları yayımladı. Tutanaklarda, bazı Fed yetkililerinin özellikle toplam talebin güçlenmesi veya arz tarafındaki iyileşmenin beklenenden fazla yavaşlaması durumunda, fiyat istikrarına yönelik ilerlemenin durabileceği riskine işaret ettiği belirtildi. Fed yetkililerinin kısıtlayıcı para politikası duruşunun ne kadar süre sürdürülmesi gerektiğine ilişkin belirsizliğin altını çizdiği kaydedilen tutanaklarda şu ifadelere yer verildi:

Yetkililer, genel olarak enflasyonun yüzde 2'ye doğru sürdürülebilir bir şekilde ilerlediğine dair daha fazla güven kazanana kadar federal fon oranı hedef aralığını düşürmenin uygun olacağını beklemediklerini belirtti. Çoğu yetkili, politika duruşunu gevşetmek için çok hızlı hareket etmenin risklerine dikkati çekti ve enflasyonun sürdürülebilir bir şekilde yüzde 2'ye düşüp düşmediğine karar verirken gelen verileri dikkatle değerlendirmenin önemini vurguladı. Ancak birkaç yetkili, aşırı kısıtlayıcı duruşun çok uzun süre sürdürülmesinin ekonomiye yönelik aşağı yönlü risklere işaret ettiğini belirtti.


Assange'in iadesine ilişkin karar ileriki tarihlerde verilecek

İngiltere'de tutuklu bulunan WikiLeaks'in kurucusu Julian Assange'ın başkent Londra'daki Yüksek Mahkemede görülen ABD'ye iade davasına ilişkin kararın ileri tarihte verileceği kaydedildi. Assange'ın, dün Yüksek Mahkemede başlayan ABD'ye iade davasına ilişkin duruşmalar sona erdi. İngiliz Yargıç Victoria Sharp, duruşmaların ardından yaptığı açıklamada, Yüksek Mahkemenin Assange'ın ABD'ye iadesine ilişkin kararını daha sonraki bir tarihte vereceğini ve daha fazla bilgiye ihtiyaç duyulması halinde ilgili taraflarla iletişime geçeceklerini kaydetti.


Ali Yeşildağ hakkında Türkiye'ye iade kararı çıktı

Yunanistan Yargıtay'ı, geçen sene Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve kendi kardeşleri hakkında yolsuzluk iddialarında bulunan Ali Yeşildağ'ı Türkiye'ye iade etme kararı verdi. T24'te yer alan habere göre, Yunanistan'da Yargıtay, Yeşildağ'ın Türkiye'nin iade başvurusuna yaptığı itirazı yeterli bulmadığını bildirdi. Yeşildağ, Yunanistan Adalet Bakanı George Floridis'in kararı onaylaması durumunda Türkiye'ye iade edilecek. Yunanistan'ın önde gelen yayın organlarından Kathimerini'nin aktardığına göre Yeşildağ ve ailesi, bakanın onay vermesi durumunda iadeyi durdurmak için Danıştay'a başvurmayı planlıyor.


 

© The Independentturkish

DAHA FAZLA HABER OKU