Tartışmalı bir nedenden dolayı X dünyanın en popüler uygulaması oldu

X, videoları kaldırmak için çalıştığını söyledi ancak platformda hâlâ mevcut

(Reuters)

Elon Musk, X'in dünyanın en popüler uygulaması haline gelmesiyle övündü. Ancak bu başarı, ünlüleri gösteren ve çok eleştirilen iki görsel nedeniyle yaşanan iki öfkenin sonucu gibi gözüküyor. 

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Son günlerde Musk, X uygulamasının iOS için ücretsiz uygulamalar listesinde en üst sırada olduğunu vurgulayan bir dizi tweet attı. Bir tanesinde, uygulamanın listenin zirvesine yerleştiğini belirtirken, bir diğerinde de  "Eğer medya, şirketlerimden birinin yok olacağını dair her haber yaptığında bir dolar alsaydım, asla para toplamaya ihtiyacım olmazdı" dedi.

Kullanıcıların, şarkıcı Drake'i yarı çıplak ve cinsel bir eylemde bulunurken gösterdiğini iddia ettiği bir videonun yayılması kısmen uygulamanın popülaritesinin artmasını sağlamış gibi görünüyor. Drake sızdırılan videoyla ilgili kamuoyuna açıklama yapmadı ve videodakinin gerçekten o olduğu teyit edilmedi. 

Belirsizliğe rağmen video on milyonlarca kez görüntülendi ve site genelinde geniş çapta paylaşıldı. Eskiden Twitter diye bilinen X, videoyu paylaşan gönderileri kaldırmak için çok çalıştığını söyledi ancak yine de bunlar hâlâ yaygın olarak erişilebilir halde.

Bu hafta "Drake videosu" gibi çeşitli ifadeler, kullanıcılar videoyla ilgili yorum yapıp onu bulmaya çalıştıkça site genelinde trend oldu.

X'in yapay zeka kullanılarak oluşturulmuş ve Taylor Swift'in müstehcen fotoğraflarıymış gibi görünen deepfake görüntülerin kaldırılmasıyla uğraşmasından sadece birkaç gün sonra uygulamanın popülaritesi böylesine bir artış gösterdi. Drake videosunda olduğu gibi bu videolar da kaldırılmadan önce muazzam miktarda görüntüleme ve paylaşım alarak yaygın olarak erişilebilir durumdaydı. 

Elon Musk 2021'de o zamanki Twitter'ı satın aldığından beri diğer personelle birlikte moderasyon ekiplerini de azaltmıştı. Yeni adıyla X, o zamandan beri içerik politikaları ve uygulamaları nedeniyle Avrupa Birliği'nin kınaması da dahil önemli eleştiriler almıştı.


* İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Independent Türkçe'nin editöryal politikasını yansıtmayabilir. 

https://www.independent.co.uk/tech

Independent Türkçe için çeviren: Gökçe Uçak

© The Independent

DAHA FAZLA HABER OKU