Yarılanma öncesinde Bitcoin hakkında iki tahmin yapılıyor

Nisanda gerçekleşmesi beklenen yarılanma, geçmişte rekorların kırıldığı rallileri beraberinde getirdi

(Pexels)

Kripto piyasası analistleri 2024'te Bitcoin için tüm zamanların en yüksek fiyatlarını öngörse de bazıları önümüzdeki haftalarda kısa vadeli bir ani düşüş uyarısında bulunuyor.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Piyasa istihbarat platformu DecenTrader'ın analizi, madencilik ödüllerini yaklaşık 4 yıl sonra ilk kez yarıya düşürecek önemli "yarılanma" olayına doğru bir düşüş eğilimi öngörüyor.

DecenTrader'ın analizine göre, Bitcoin yarılanmasının halihazırda 18 Nisan'da gerçekleşmesi planlanıyor ve an itibarıyla yaklaşık 42 bin dolar olan mevcut fiyatın bu tarihten önce yüzde 10'dan fazla düşmesi bekleniyor.

DecenTrader'ın bir blog yazısında, "Bitcoin'in yarılanmasına yaklaşık 75 gün kaldı... Basit bir varsayım yaparsak, yarılanmadan bir süre önce satın alım ilgisi olacağı için bu önemli" diye spekülasyon yaptı.

Bu, Bitcoin'in beklenen FOMO (fırsatı kaçırma korkusu -çn.) talebinin ortaya çıkmasından önce düzeltme aşamasından geçmesi için an itibarıyla yaklaşık 30 günü olduğu anlamına geliyor.

Son aylarda, Bitcoin fiyatlarında ciddi artışlar yaşandı. Bu artış çoğunlukla, ocakta düzenleyicilerin onayladığı ilk kripto borsa yatırım fonuna yönelik ilgiden kaynaklandı. 

Yaklaşan yarılanma da piyasa duyarlılığını artırıyor ve bu olay genellikle rekor kıran rallilerden önce gerçekleşiyor. 

Ticaret platformu Coinbase'in son piyasa yorumunda, ABD'de beklenen faiz indirimleriyle birlikte bu olayın "geniş anlamda bu varlık sınıfı için olumlu bir ortam" oluşturacağı belirtildi.

Kısa vadeli kayıp olasılığına rağmen bazı uzmanlar mevcut piyasa eğilimlerine işaret ederek dünyanın en değerli kripto para biriminin sağlam bir taban fiyata sahip olduğunu ve yatırımcıların bu fiyatın altında satış yapmayacağını öne sürüyor.

PlanB takma adlı kripto analisti, "Bitcoin'in 200 haftalık hareketli ortalaması 31 bin dolar… Bitcoin 200WMA'nın (ağırlıklı hareketli ortalama -çn.) altına hiç düşmedi. Dolayısıyla 31 bin mutlak taban olabilir ve bitcoin bir daha asla 31 bini göremeyebilir" dedi.
 


Popüler analist, böyle bir tahminin, finansal piyasaları bozan büyük bir jeopolitik olay veya önde gelen bir ekonominin kripto para birimini yasaklaması gibi siyah kuğu diye adlandırılan bir olayla raydan çıkarılabileceğini belirtti.

PlanB, fiyat yörüngelerini tahmin etmek için yarılanma döngülerini kullanan stok akış modelini popülerleştirdikten sonra bitcoin yatırımcıları arasında büyük bir takipçi kitlesi kazanmıştı.

Her ne kadar geçmiş tahminlerinin zaman zaman aşırı iyimser olduğu kanıtlanmış olsa da Hollandalı analiste göre, bir sonraki yarılanma sonrası fiyat artışı, bir önceki rekor olan 68 bin doları aşacak ve muhtemelen altının piyasa değerini geçebilir.

Analist daha önce Twitter diye bilinen X'te "Nisandaki yarılanmadan sonra bitcoin altın ve gayrimenkulden daha nadir olacak" diye yazdı.

Bitcoin piyasa değeri (<1T dolar) altın piyasa değerinin (>10T dolar) altında kalırsa şaşırırım. Bu da BTC fiyatının >500 bin $ (>10T/20 milyon dolar) olması anlamına geliyor.* İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Independent Türkçe'nin editöryal politikasını yansıtmayabilir. 

https://www.independent.co.uk/tech

Independent Türkçe için çeviren: Gökçe Uçak

© The Independent

DAHA FAZLA HABER OKU