Davutoğlu'nun ekibinden Başçı'ya Osman Öcalan ihracı: Bu suçu işlemeye devam edeceğim

Davutoğlu ile birlikte ihraç istemiyle disiplin kuruluna sevk edilen Abdullah Başçı'nın ihraç gerekçeleri arasında Osman Öcalan röportajını eleştirmesi de bulunuyor

Abdullah Başçı / Fotoğraf: Twitter

Eski Başbakan ve Ak Parti Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu’yla birlikte ihracı istenen eski İstanbul Milletvekili Abdullah Başçı’ya da tebligat ulaştı.

AK Parti Merkez Yürütme Kurulu tarafından ihraç talebiyle Merkez Disiplin Kurulu’na sevk edilen Başçı’nın 7 gün içinde savunma yapması isteniyor.

Başçı’nın ihraç gerekçesi ise iki başlıkta toplanıyor.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Tweetler delil sayıldı

Biri Konya Taşkent’te, Davutoğlu’nun da katıldığı bayramlaşma programında yaptığı konuşma diğeri ise sosyal medya paylaşımları.

AK Parti MYK’nın disiplin suç olduğunu düşündüğü sosyal medya paylaşımları arasında, 23 Haziran’da yapılan ve AK Parti’nin kaybettiği İstanbul Büyükşehir Belediyesi seçimleri öncesi Abdullah Öcalan’ın mektubunun paylaşılması ile Osman Öcalan’ın TRT röportajına gösterdiği tepkilerin de yer alması dikkat çekti.

Disiplin suçu olduğu ileri sürülen diğer tweetler ise şunlar:

 

 

 

 


"Bu suçu işlemeye devam edeceğim"

Başçı tebligatı Independent Türkçe’ye değerlendirdi.

Tebligatın 1 saat önce eline ulaştığını belirten Başçı, “Elime alıp okudum, kendi kendime ‘Nasıl bu hale geldik?’ diye üzüldüm. Doğruları söylemek suçsa, ben bu halk için bu suçu işlemeye devam edeceğim. Kimsenin kuşkusu olmasın” dedi.

Başçı, Merkez Disiplin Kurulu’nda savunma yapıp yapmamaya karar vermediğini söyledi.

İhracı istenen isimler

AK Parti MYK, Davutoğlu ve Başçı'nın dışında eski genel başkan yardımcısı Selçuk Özdağ ve eski TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Başkanı Ayhan Sefer Üstün'ün de ihracını istiyor.

Davutoğlu ile birlikte hareket eden eski İstanbul İl Başkanı Selim Temurci ile eski Ankara İl Başkanı Nedim Yamalı hakkındaki ihraç işlemleri de il teşkilatları tarafından yapılıyor.
 

© The Independentturkish

DAHA FAZLA HABER OKU