AK Parti Sözcüsü Çelik'ten "Can Atalay" değerlendirmesi: Bu taraf haklıdır, bu taraf haksızdır diyeceğimiz bir mesele değil

"Yüksek yargı organlarının arasında çelişki hoş bir durum değil. Bunu giderecek şey yeni bir anayasanın yapılmasıdır."

Fotoğraf: AA

Çelik, Habertürk canlı yayınında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu, soruları yanıtladı.

Yargıtay 3. Ceza Dairesinin Anayasa Mahkemesinin (AYM) Gezi Parkı davası hükümlüsü Can Atalay hakkındaki ihlal kararlarına uyulmasına yer olmadığına yönelik kararını nasıl değerlendirdiği sorulan Çelik, şu yanıtı verdi:

Yüksek mahkemeler arasında bir çelişki var. Bu karar çerçevesinde ortaya çıkan, bir yandan 'adliye mahkemelerinin son karar mercii Yargıtay'dır', bir yandan da 'Anayasa Mahkemesi kararları her şekilde bağlayıcıdır' gibi iki hüküm yan yana geliyor. İkincisi biliyorsunuz ki yüksek yargı organları arasında ast-üst ilişkisi yok. Yani şu mahkeme bundan üsttedir diyeceğimiz bir düzenleme yok. Sonuç nedir? Milletvekili dokunulmazlığı söz konusu, bir de bunun istisnaları var. Bunun nerede geçerli olduğuna dair Anayasa Mahkemesi kararı diyor ki 'bu istisnalar yeterince açık belirtilmemiş ve bu somut olaya uygulanabilecek durumda değil.' Yargıtay'ın da söylediği şu; 'bu konuda oluşmuş içtihatlar, şimdiye kadar oluşmuş bir sürü karar var.' Dolayısıyla Türkiye'de yargı kararlarıyla oluşmuş bir içtihat birliği var. Bu taraf, 'Anayasa Mahkemesi'nin kararı herkes için bağlayıcıdır, bunun uygulanması gerekir' diyor. Bu taraf da diyor ki, 'Türkiye'deki içtihat birliğini bozacak şekilde veya Yargıtay'ın adliye mahkemelerinin son karar mercii olması ilkesini bozacak şekilde bir durumun ortaya çıkmaması gerekir.' diyor. Dolayısıyla bu çelişkinin giderilmesi lazım.

'Çözüm yeni anayasa yapmak'

Söz konusu çelişkinin giderileceği yer konusunda Anayasa'da birbirine muhalif hükümler olduğunu söyleyen Çelik, "Çünkü yıllardır tartışıyoruz bunu. Anayasa, bir 'Cunta Anayasası' olarak gündeme gelmiş, ondan sonra Anayasa'yı rehabilite etmek için çeşitli zamanlarda seferber olunmuş, bazı düzenlemeler yapılmış. Bütün bunlardan uzaklaşacağımız mesele Türkiye'ye yeni bir Anayasa yapmak. Türkiye'de yeni bir Anayasa yapılmadığı sürece devlet organları arasında çelişkilerin ortaya çıkması mukadderdir." diye konuştu.

'Türkiye niçin bir anayasa yapamıyor'

Anayasa Mahkemesi'nin veya Yargıtay'ın sınırları konusunda karar verecek merci olmadıklarını belirten Çelik, "Her tarafın kendisine göre argümanları var, Sayın Cumhurbaşkanımız, 'Ben burada hakem pozisyondayım.' dedi. Cumhurbaşkanlığı makamının burada, devlet organları arasında nihayetinde uyumu gözetme görevi var ama bunun da yazılımla ilgili bir mesele var. Yazılım nedir? Anayasa'dır, eski adıyla Teşkilat-ı Esasiye Kanunu, devlet teşkilatının esasını oluşturuyor." ifadelerini kullandı.

Yeni bir Anayasa olmadığı sürece siyaset ve devlet hayatının önüne tahmin edilemeyecek krizlerin geleceğini vurgulayan Ömer Çelik, "Türkiye niçin bir anayasa yapamıyor?, esas mesele bu, bunun üzerinde konuşmak lazım" dedi.

AK Parti'nin pozisyonu ne?

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin Anayasa Mahkemesi ile ilgili açıklamalarına ilişkin AK Parti'nin pozisyonunun ne olduğuna ilişkin soruya Çelik, şu yanıtı verdi:

Burada esas mevzu, yüksek yargı organları arasında bir çelişkinin olması hoş bir durum değil. Daha net bir tablonun ortaya çıkması lazım. Bu çerçevede de bunu giderecek şey, yeni bir Anayasa'nın yapılmasıdır. 'Cunta Anayasası' diyoruz, bir sürü müdahale yapılmış ama Türkiye'nin, özellikle siyaset yapanların gelecek nesillere borcu, yeni bir Anayasa'yı hediye etmektir.

 

AA 

DAHA FAZLA HABER OKU