İsrail’den 250 milyar dolarlık tazminat talebi

İsrailli yetkililer: Yüz binlerce Yahudi’ye haklarını iade etme zamanı geldi

İsrailli yetkililer konuyla ilgili bir açıklama yaparak, “Yedi Arap ülkesi ile İran’da Yahudilere uygulanan şiddet olaylarının tarihi adaletsizliğini düzeltme ve buralarda mallarından olan yüz binlerce Yahudi’ye haklarını iade etme zamanı geldi” dedi. 

Şalom Gazetesinde yer alan habere göre, tazminat istenecek ülkeler Tunus, Libya, Fas, Irak, Suriye, Mısır, Yemen ve İran olarak açıklandı.

Yapılan hesaplara göre, iki ülkeden istenecek tazminat miktarı netleşti. Buna göre kayıp Yahudi malları için Tunus’tan 35 milyar dolar, Libya’dan ise 15 milyar dolar talep edileceği belirlendi. 

 İsrail hükümetinde bu olayla ilgili konuları ele almakla görevli İsrail Sosyal Eşitlik Bakanı Gila Gamliel açıklamasında, “Yedi Arap ülkesi ile İran’da Yahudilere uygulanan şiddet olaylarının tarihi adaletsizliğini düzeltme ve buralarda mallarından olan yüz binlerce Yahudi’ye haklarını iade etme zamanı gelmiştir,” dedi.

Hesaplanan rakamlara göre, sekiz ülkeden ikisindeki tazminat taleplerinin miktarları netleşti. Buna göre kayıp Yahudi malları için Tunus’tan 35 milyar dolar, Libya’dan ise 15 milyar dolar talep edileceği belirlendi.

İsrail, bu iki ülkeden talep edilecekler dahil, Fas, Irak, Suriye, Mısır, Yemen ve İran’dan toplamda 250 milyar dolar talep edecek.

Tüm dünyada, bahsi geçen sekiz ülkeye ek olarak Cezayir ve Lübnan da katıldığında, Arap ülkelerinden kaçarak kurtulan 856 bin Yahudi’nin kurduğu çeşitli kurumları şemsiyesi altında toplayan en büyük uluslararası organizasyon Arap Ülkelerindeki Yahudiler İçin Adalet (Justice for Jews from Arab Countries-JJAC), 1948’de İsrail Devleti kurulması ve sonrasında şiddetli Arap ayaklanmalarında yaralanan ve hayatını kaybeden pek çok Yahudi’yi gören bu kişilerin ancak kaçarak canlarını kurtardıklarını veya ülkelerinden sürüldüklerini bildirdi.

Televizyonda yayınlanan habere göre, geçtiğimiz on sekiz ay boyunca uluslararası bir muhasebe firmasından destek alan İsrail hükümeti, sessiz bir şekilde Yahudilerin geride bırakmak mecburiyetinde bırakıldıkları taşınmaz ve malların değerlerini araştırıyordu.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun Likud Partisi’ne mensup Gamliel, “Bugün Ortadoğu’dan bahsedip de şiddet korkusu yüzünden müreffeh hayatlarından vazgeçmek zorunda bırakılan Yahudi cemaatlerini anmamak mümkün değildir. Bahsi geçen Yahudi cemaatlerine karşı işlenmiş her türlü suçun  tanınması gerekir,” dedi.

Filistin Yönetimi on yıl kadar önce ABD’ye bir başvuruda bulunarak, iddialarını destekleyen çeşitli belgeler göndermiş ve İsrail Devleti’nin kurulmasının ardından İsrail’den kaçan veya sürülen Arap yerleşimcilerin geride kalan mallarına tazminat olarak İsrail’in 100 milyar ABD doları ödemesini talep etmişti.


 

DAHA FAZLA HABER OKU