Erdoğan: Gazze'deki mezalimin Suriye'yi de içerecek bölgesel bir savaşa dönüşmesine fırsat vermemeliyiz

"Netanyahu yönetimi siyasi ömrünü uzatmak uğruna tüm bölgemizin güvenliğini, geleceğini tehlikeye atıyor"

Fotoğraf: AA

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Katar’da “44. Körfez İşbirliği Konseyi Zirvesi”nde konuşma yaptı.

"Toplantıların 6.'sına 2024 ilk çeyreğinde ev sahipliği yapacağız" diyen Erdoğan, "Ulaştırma projelerine büyük önem atfediyoruz. Enerji projeleri ile taçlandırılması gerektiğine inanıyoruz. Türkiye, uluslararası yatırımcılar için güvenli liman olma vasfını koruyor. Türk ekonomisine güvenen kardeşlerimize her türlü desteği vermeye hazırız" dedi.

Erdoğan, "Son hadiseler bu alandaki iş birliğinin ne kadar önemli olduğunu ortaya koydu. Riyad'da düzenlediğimiz zirvede Filistin halkı ile dayanışmamızı gösterdik. Kararların takibini yapmamız önemlidir. Dışişleri Bakanlığımız temaslara devam edecek" ifadelerini kullandı.

"İsrail'in işlediği suçlar yanına kâr kalmamalı"

İsrail ve Hamas arasındaki esir takası konusunda Katar'ın çabalarını takdir ile karşıladıklarını ifade eden Erdoğan, "Bu çabaların kalıcı ateşkese dönüşmesini temenni ediyorduk ama gerçekleşmedi" diye konuştu.

Erdoğan şöyle devam etti:

Netanyahu yönetimi siyasi ömrünü uzatmak uğruna tüm bölgemizin güvenliğini, geleceğini tehlikeye atıyor. Çoğunluğu çocuk ve kadın 17 bin Filistinli masumun hayatını kaybetmesi insanlık suçudur, savaş suçudur. İsrail'in işlediği bu suçlar yanına kar kalmamalıdır. Gazze'deki mezalimin Suriye'yi de içerecek bölgesel bir savaşa dönüşmesine fırsat vermememiz gerekiyor.

Bugüne kadar 12 uçak ve 2 sivil gemi dolusu yardım malzemesini sevk ettik. Yaralıların Türkiye'ye intikalini sağladık.Önceliğimiz, derhal kalıcı ateşkesin ilan edilmesi ve kesintisiz bir şekilde insani yardım akışının teminidir. 1967 sınırları temelinde başkenti Doğu Kudüs olan Filistin devletinin kurulmasının ehemmiyeti bir kez daha görüldü.

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU