Kissinger: Amerikan diplomasisinin tartışmalı yüzü

İlerleyen yaşına rağmen yakın zamana kadar tüm siyasi sınıfın danışmanıydı, devlet başkanları tarafından kabul edilmiş ve dünyanın her yerinde konferanslar vermişti

Amerikan "siyasi gerçekçilik" teorisinin yazarı, tartışmalı kişiliklerden biri / Fotoğraf: AFP

Eski ABD Dışişleri Bakanı Henry Kissinger, Soğuk Savaş sırasında küresel diplomasinin önemli bir oyuncusuydu, Moskova ve Pekin'le yakınlaşmanın mimarıydı, ancak imajı aynı zamanda Şili'deki 1973 darbesi gibi karanlık olaylarla da bağlantılı olmaya devam ediyor.

Çarşamba günü Kissinger'in vakfı yaptığı bir basın açıklamasıyla siyasi ismin 100 yaşında Connecticut'taki evinde öldüğünü duyurdu.

Başkan Nixon ve Ford dönemlerinde Amerikan dış politikasını yönlendiren ve sahip olduğu etkinin ve auranın bir göstergesi olarak, ilerlemiş yaşına rağmen sert bir sese ve güçlü bir Alman aksanına sahip olan bu kısa boylu adam, yakın zamana kadar tüm siyasi sınıfa danışmanlık yapmış, devlet başkanları tarafından kabul edilmiş ve dünyanın her yerindeki konferanslarda konuşma yapmıştır.

Bunun en son örneği geçen temmuz ayında Pekin'de "efsanevi diplomat" olarak tanımladığı Çin Devlet Başkanı Şi Cinping ile görüşmesiydi.

Kissinger, 1970'lerde Çin ile ABD arasında yakınlaşmaya yeşil ışık yakmıştı.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Tartışmalı figür

20'nci yüzyılın ikinci yarısında Amerikan dış politikası üzerinde otoriter olduğu kadar karar verici de olan bu müzakereci kadar büyük bir etki ya da iz bırakan kimse olmadı.

Amerikan "siyasi gerçekçiliği" teorisinin yazarı Henry Kissinger, tartışmalı figürlerden biri.

Nazizmin, 27 Mayıs 1923'te Bavyera eyaletinin Fürth kentinde doğan genç Alman Yahudisi Heinz Alfred Kissinger üzerinde derin bir etkisi oldu.

15 yaşındayken babası, öğretmeni ve ailesinin geri kalanıyla birlikte ABD'ye sığınmak zorunda kaldı. 20 yaşında Amerikan vatandaşlığı aldı.

ABD Ordusu'ndaki askeri karşı istihbarat birliğine katıldı ve Almanca tercüman olarak birlikte Avrupa'ya gitti.

İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra çalışmalarına devam etmek için geri döndü. Harvard Üniversitesi'ne girdi, burada uluslararası ilişkiler alanında diploma aldı ve dersler verdi.

Demokrat Başkanlar John Kennedy ve Lyndon Johnson bu yıldızı parlayan profesörden danışmanlık almaya başlayınca prestijli üniversitenin yöneticilerinden biri oldu. 

Kissinger, Cumhuriyetçi Richard Nixon'un kendisini 1969'da Beyaz Saray'a Ulusal Güvenlik Danışmanı, ardından da Dışişleri Bakanı olarak atamasıyla küresel diplomasinin ana yüzü haline geldi.

1977'ye kadar Gerald Ford'un başkanlığında Dışişleri Bakanlığı'nda kaldı.

Kissinger, Nixon'un 1972'de Pekin'e yaptığı tarihi ziyareti organize etmek için yapılan gizli geziler sırasında, Sovyetler Birliği ile yumuşama evresini başlatıp Mao döneminde Çin ile ilişkileri eriterek Amerikan "siyasi gerçekçilik" teorisini ortaya koydu.
 


Ayrıca tam bir gizlilik içinde ve ABD ordusunun Hanoi'yi bombalamasına paralel olarak Le Duc Tho ile Vietnam Savaşı'nı sona erdirmek için müzakerelere öncülük etti.

1973'te ateşkes anlaşmasını imzaladıktan sonra Le Duc Tho ile birlikte Nobel Barış Ödülü'nü kazandı ancak Vietnamlılar, Nobel tarihinin en tartışmalı ödülü olarak kabul edilen ödülü reddetti.
Diktatörlüklerin müttefiki

Öte yandan Kissinger'ı eleştirenler de uzun süredir onun savaş suçlarından yargılanması yönünde çağrıda bulunuyordu.

Dış politikasının daha karanlık, daha tartışmalı ve daha az açık olan tarafını, özellikle de Kamboçya'ya yönelik kitlesel bombalamadaki rolünü veya 1975'te Doğu Timor'u işgali 200.000 kişinin ölümüne yol açan Endonezya Devlet Başkanı Suharto'ya verdiği desteği kınadılar.

Ama aynı zamanda, 1973'te Şili'de gerçekleşen ve Salvador Allende'nin ölümünün ardından Augusto Pinochet'yi iktidara getiren darbeyle başlayarak, CIA'nın Latin Amerika'da genellikle doğrudan komutası altında oynadığı rol de onun imajını zedeledi.

Yıllar geçtikçe arşiv belgeleri, geçen yüzyılın yetmişli ve seksenli yıllarında Güney Amerika'daki diktatörlük karşıtlarını ortadan kaldırmaya yönelik yaptığı Condor Planı'nın özelliklerini ve kapsamını ortaya çıkardı.

Bu karanlık olaylarla birlikte 2014 tarihli Dünya Düzeni kitabının yazarı Kissinger, Ocak 2023'te NATO'ya katılması gerektiğini söylediği Ukrayna'ya desteğin sürdürülmesi çağrısında bulundu.

 

 

Independent Türkçe, AFP

DAHA FAZLA HABER OKU