Kedisi sayesinde hapse girmekten kurtuldu

İlk kez böyle bir karar alındı

Rusya'nın kendine özgü türleri arasında yer alan Sibirya kedileri çok tüylü ve iri bir yapıya sahip (Temsili / Unsplash)

Rusya'da kamusal alanda şiddet uygulamakla suçlanan bir adama verilen ceza, kedi sahibi olması gerekçe gösterilerek ertelendi.

Rus yayın kuruluşu Mash, kararın ilk kez alındığını aktardı. 

Sibirya bölgesindeki Kemerovo kentinde yaşayan 48 yaşındaki Sergey B.'ye, sarhoşken başka bir kişiye saldırmasının ardından kamusal alanda şiddet uygulamak ve ruhsatsız ateşli silah bulundurmaktan dava açıldı. 

Soruşturma tutanağında Sergey B'nin eylülde gerçekleştirdiği saldırıda, adı açıklanmayan mağduru silahla tehdit ettiği belirtildi.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Saldırının ardından gözaltına alınan Sergey B., soruşturmada polisle işbirliği yapmayı kabul etmesinin ardından mahkemeye çıkarıldı.

Mahkeme, sanık hakkındaki tüm suçlamaları kabul etti.

Rus Ceza Kanunu'na göre bu suçlamalardan bazıları, sanığın 5 yıla kadar hapis cezası almasını öngörüyor.

Fakat mahkeme, sanığın sağlık koşullarının elverişsiz olması, polisle işbirliği yapması ve kedi sahibi olması gibi hafifletici nedenleri gerekçe göstererek cezayı ertelemeye karar verdi.

Mash, Telegram kanalından yaptığı paylaşımda, kedi bakmanın Rus Ceza Hukuku'nda hiçbir zaman hafifletici neden olarak kabul edilmediğini aktardı.

Rusya'da sanıklar sadece bakmakla yükümlü oldukları çocukları ya da akrabaları varsa cezada indirim talep edebiliyor.

Rusya'da kedilerin, halk arasında da çok sevildiği biliniyor. 

Öte yandan sadece Rusya'ya özgü 10 tür kedi bulunuyor.

Bu kedilerin arasında, Mavi Rus, Sibirya, Donskoy, Kurilian Bobtail, Neva Masquerade, Karelian Bobtail, Toybob, Peterbald, Ural Rex, Mekong Bobtail yer alıyor.


Independent Tükçe, Russia Today, Mash

DAHA FAZLA HABER OKU