Kılıçdaroğlu'ndan "İsveç'in NATO'ya katılımı" ile ilgili yorum: Biden telefon etti, Erdoğan 180 derece döndü

"Soykırım ekonomisi uygulayan iktidara, onlara oy verenlerin ders vermesi lazım"

Fotoğraf: AA

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında açıklamalarda bulundu.

Kılıçdaroğlu konuşmasında, " Vatandaşlarımın zor durumda olduğunu biliyorum. Neden sesiniz daha gür çıkmıyor diye sitem ettiklerini de biliyorum. Biz sesimizi çıkaracağız ama 25 milyonu artırmak şartıyla. Bugün şikayet eden, AK Parti'ye oy veren kardeşimi birininin ziyaret etmesi lazım. Diğer arkadaşımın da konuşması lazım. Vatan sadece benim vatanım değil hepimizin vatanı. Tarihin bize yüklediği bir sorumluluk var" dedi.

AK Parti'li seçmenlere de seslenen Kılıçdaroğlu, "AK Parti'ye oy veren kardeşlerimin oturup vicdan sorgulaması yapması gerekir, 'biz size oy verdik siz bizi mahvettiniz' demesi lazım, soykırım ekonomisi uygulayan iktidara, onlara oy verenlerin ders vermesi lazım" diye konuştu.

İsveç'in NATO üyeliği

Dün NATO zirvesinde İsveç'in ittifaka katılışına Türkiye'nin yeşil ışık yakması ile ilgili de yorumlarda bulunan Kılıçdaroğlu şunları söyledi:

İsveç'in NATO'ya üyeliği dolayısıyla terör örgütü mensuplarını koruduğu, ülkesinde tuttuğu için Türkiye 'biz NATO'ya üyeliğini kabul etmiyoruz' dediler. 'Asla üye olamazlar' diye açık ve net ifadeler kullanıldı. İsveç, geri adım atmadı. Bizim kutsal kitabımız Kuran'ı yaktılar. Ona da iktidar kanadı yeterince tepki göstermedi. Biden telefon etti Erdoğan'a. Erdoğan birden bire 180 derece döndü, İsveç'in NATO'ya girişine evet diyeceğiz, Meclis'e getireceğiz dedi. Bir devlet böyle yönetilir mi? Kardeşim, bunlar teröristleri serbest bıraktı mı? Senin dediklerini yaptılar mı? Teröristleri hala koruyorlar mı? Dün hayır diyordun bugün neden evet dedin? 'Bize AB'de destek verecek' Dünyadan haberi yok. Orası NATO kardeşim, AB değil. AB ayrı NATO ayrı. AB'deki toplantıya seni davet ediyorlar mı? 

AB'nin demokratik standartlarını yerine getirmezseniz sizi AB'ye almazlar. Kendi ülkene demokrasiyi getiriyor musun? Demokrasinin, AB'nin yolu, Can Atalay, Osman Kavala, Merdan Yanardağ, Hakan Altınay, Mücella Yapıcı, bunlardan geçiyor. Bunları serbest bırakacak mısın? Yine AB'nin yolu Demirtaş'tan, Emine Şenyaşar'dan geçiyor. Bunları yapacağına söz verdin mi? AB'nin yolu Diyarbakır'da tutuklu gazetecilerden, Cumartesi Anneleri'nden geçiyor. Diyarbakır anneleri neyse, Cumartesi anneleri de odur. Bütün annelerin başımın üstünde yeri vardır. Memleketi cehenneme döndürüyorsun, telefon geliyor koşa koşa gidiyorsun. Nass diyorsun, bütün söylediklerini inkar ediyorsun. Sonra İsveç'in NATO üyeliğini kabul ediyorsun. Meclis'te ne diyecekler merak ediyorum.

"Erdoğan uluslararası telefecilere teslim oldu ve faizi artırdı"

Hükümetin ekonomi politikalarını eleştiren Kılıçdaroğlu, Şimdi satacak bir şey kalmadı. THY var, Turkcell var, bunları pazarlamaya çalışıyorlar" iddiasında bulunarak şunları kaydetti:

Körfez ülkelerinden para dileniyorlar. Hiçbir uluslararası tefeci böyle bir ülkeye yatırım için gelmez. Buraya gelecek yabancı paranın aradığı iki konu vardır: Yüksek faiz olursa gelirim, yüksek kârlı şirketler varsa onları alırım.  Erdoğan uluslararası telefecilere teslim oldu ve faizi artırdı. Arkası gelecek. Yerel seçimlerden sonra faizler de pik yapacak. Uluslararası tefeciler Erdoğan'ın kaç kalibrelik birisi olduğunu gayet iyi biliyorlar. Hangi koşullarda kendi sözlerinden çıkmayacağını da gayet iyi biliyorlar. Önce borçlandırdılar, şimdi emir veriyorlar. Erdoğan'ın tekrar ettiği, 'Borç alan emir alır' noktasında. Zamlar her yerden yağmaya başladı. Her şeye zam geldi. Vatandaşlar neden sesiniz çıkmıyor diye bağırıyor. Asıl sizin sesinizin çıkması lazım. 

Kılıçdaroğlu'ndan Bahçeli'ye: Verirsin kanun teklifi, biz de destekleriz

MHP lideri Devlet Bahçeli'nin bugünkü grup toplantısındaki "Memur maaşlarına ilavesi planlanan 8 bin 77 liralık seyyanen artışın kök ücrete ve aynısıyla emekli maaşlarına yansıtılması beklentimiz ve talebimizdir" önersini de yorumlayan Kılıçdaroğlu,  "Bahçeli emekli zammıyla ilgili açıklama yapmış. Elinden tutan mı var? Verirsin kanun teklifi, biz de destekleriz. Getirir mi? Saray'dan izin alması lazım" ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Bayburt'ta katıldığı açılış töreninde, ülkedeki fiyat artışları ile ilgili "hırsız çok" sözlerine yanıt veren Kılıçdaroğlu, "Vallahi doğru. Sarayda sağına, soluna, önüne, arkana, aynaya bak, kesin göreceksin! Hırsızları temizlemek ve onları ifşa etmek benim görevimdir" diye konuştu.

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU