Gezecek ülke kalmayınca kendi ülkesini kurdu: "Slowjamastan Sultanı"

"Çoğu zaman diktatörlüğüz"

Randy Williams, Slowjamastan'ın sınırlarını turistlere açtığını söyledi (Slowjamastan Cumhuriyeti İletişim Bakanlığı)

Kendi ülkesini kuran R Dub adlı DJ, Slowjamastan Cumhuriyeti'ni anlattı. Asıl adı Randy Williams olan radyocu "Gidecek ülkeler bitince kendi ülkemi kurdum" dedi.

R Dub, dün (8 Haziran) CNN International'da yayımlanan röportajda Birleşmiş Milletler'in tanıdığı 193 ülkenin 192'sine gittiğini ve listedeki son yer olan Türkmenistan'ı da yakında ziyaret edeceğini söyledi. 
 

Slowjamastan
R Dub, Slowmajastan'a kendisinin büyük bir heykelini dikmeyi planladığını açıkladı (Slowjamastan Cumhuriyeti İletişim Bakanlığı)​​​​​​​


ABD'nin Nevada eyaletindeki Molosya Cumhuriyeti'ne Ağustos 2021'de gezen Williams, buradan çıktıktan sonra kendi ülkesini kurmayı planlamaya başladığını ifade etti. 

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Bağımsız olduğunu iddia eden ancak diğer devletler ve uluslararası kuruluşlar tarafından tanınmayan Molosya ve Slowjamastan gibi yerlere mikro ulus deniyor. 

Williams, Ekim 2021'de Kaliforniya'da 19 bin dolara satın aldığı yaklaşık 44 kilometrekarelik arazide kendi ülkesi için çalışmalara başladı. Tam adı Slowjamastan Halk Cumhuriyeti Egemen Ulusunun Birleşik Toprakları adı olan ülke, 1 Aralık 2021'de ABD'den ayrıldığını ilan ederek bağımsızlığını duyurdu. 

CNN International, Slowjamastan topraklarının "çölden ibaret olduğunu" yazdı. 

Bölgeye gidenleri devasa bir "Slowjamastan'a Hoş Geldiniz" tabelası karşılıyor. Haberde Williams'ın araziye sınır kontrol karakolu inşa ettiği ve ofisinde Slowjamastan bayrağının dalgalandığı yazıldı.
 

Slowjamastan
Slowjamastan'ın milli hayvanı rakun, milli sporu ebelemeceye benzeyen red rover adlı oyun ve milli meyvesi maraska adlı kiraz türü seçildi (Slowjamastan Cumhuriyeti İletişim Bakanlığı)​​​​​​​


Ülke ayrıca kendi pasaportunu çıkarıyor ve duble denen kendi parasını basıyor. Williams, Slowjamastan Cumhuriyeti yurttaşlarının sayısının 500'ü aştığını ve 4 bin 500 kişinin de sırada olduğunu söyledi. Kendisini "Slowjamastan Sultanı" ilan eden DJ, başkentin adının Dublândia olduğunu belirtti:

Slowjamastan'ı kurmamın sebeplerinden biri, 193 ülkeden sonra 194'üncüsünü istemem.

"Çoğu zaman diktatörlüğüz" diyen Williams, ülkeyi şöyle anlattı:

Zaman zaman özel oylama törenleri ve referandumlar yapacağız. Geçen günlerde yurttaşların milli meyvemiz, sporumuz ve hayvanımızın adının ne olması gerektiğine dair oy kullanmasına izin verdim.

Wİlliams, Slowjamastan'da etkinlik düzenlendiğinde "sınır muhafızı" tutuyor ve etrafını güvenlikle çevreliyor. Bu zamanlarda ziyaretçilerin uyması gereken yasaklar listesi belirleniyor. Şu an uygulanan kısıtlamalar arasında Crocs terlik ve mumble rap yasağı var.

DJ R Dub planları arasında bölgeye yapay su yolu ve armadillo çiftliği inşa etmek olduğunu söyledi.

Kendisinin Slowjamastan pasaportunu ABD, Güney Afrika ve Yeni Zelanda gibi 16 farklı ülkede damgalattığını belirten Williams, diğer ülkelerle diplomatik ilişki kurmaya çalıştığını da sözlerine ekledi.

 

Independent Türkçe, CNN International

Derleyen: Uğurcan Yıldız

DAHA FAZLA HABER OKU