İngiltere kıyılarına göz yuvaları olmayan gizemli bir kafatası vurdu

Tüyler ürpertici kalıntı ülkenin en çok konuşulan konuları arasına girdi

Kafatasını bulan kadın çektiği fotoğrafları Facebook hesabından paylaştıktan sonra olay aydınlatıldı (Temin edilmiştir)   

İngiltere'deki Lincolnshire'da bir kumsala vuran ve göz yuvaları yok gibi görünen gizemli kafatasının ne tür bir hayvana ait olabileceğine dair tartışmalar alevlendi.

Lincolnshire Echo'ya göre Cebelitarık Noktası Ulusal Tabiat Koruma Alanı'nda (Gibraltar Point National Nature Reserve) keşfedilen kafatası köpeğini gezdirerek çöp toplayan bir kadın tarafından bulundu.

Kadın tüyler ürpertici örneği bulduğunda "gözlerine inanamadığını" dile getirdi.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Adının açıklanmasını istemeyen kadın "Bence kesinlikle akıntının şiddetinden darbeler alarak kıyıya vurmuş bir fok kafatası. Çenenin üst kısmı eksik ve göründüğü kadarıyla da alt çene yerinden çıkmış" dedi.

Kadın, birkaç kişinin ne olduğunu anlamaya çalıştığı tüyler ürpertici kalıntının fotoğraflarını internette paylaştı.

The Independent'ın ilk soruşturması Londralı bir veterinerin, kafatasının Fransız buldogu veya pug gibi düz suratlı ve kısa burunlu brakisefal bir köpeğin de kalıntıları olabileceği önerisine de yer vermişti.

Soruşturmada fotoğraflardan anlaşıldığı kadarıyla yaratığın köpek dişine benzer dişleri olduğu, dolayısıyla da etobur bir hayvan olabileceği dile getirildi. Gözle görülebilen göz yuvalarının olmaması sakat bir köpek yavrusu olabileceği iddiasına yol açtı. 

Veterinerin, kafatasının kırmızılaşmasının, kafa travmasına işaret eden bir kanamadan ötürü gerçekleşmiş olabileceğini söylemesiyle hikaye daha da karmaşıklaştı. Veteriner aynı zamanda eğer ceset kanın akacağı şekilde bir tarafa yatık durumda kaldıysa kafatasındaki kızıllaşmanın buna bağlı olarak ölümden sonra gerçekleşmiş olabileceğini belirtti.

Ne var ki Doğa Tarihi Müzesi ve Grant Müzesi'nden uzmanlar örneği kesin olarak tanımladıklarını söyleyince işler netleşti.

 

kafatası2.jpg
Gizemli kafatası (Temin edilmiştir) 

 

Denizden gelen gizemli hayvan sıradan bir fok balığından başka bir şey değildi.

Doğa Tarihi Müzesi'nin sözcüsü "Memeliler galerimizin yönetici küratörü Richard Sabin'e göre bahsettiğimiz şey bir fok balığı kafatası ve üst diş yapısını görmemizi engelleyecek şekilde kafatasının ön kısmı eksik. Richard'a göre internete konulan tek bir fotoğraftan türünü tespit etmek zor ama çene dişlerinin şekli Phoca vitulina ile yani bayağı fokla tutarlı görünüyor. Cebelitarık Noktası'nda sıradan fokların görüldüğü bilinmekte” dedi. 

UCL'nin Grant Müzesi'ndeki uzmanlar da aynı fikirde. Zooloji küratörü Tannis Davidson şöyle dedi:

Fotoğrafa bir göz attım ve fok kafatası gibi göründüğüne karar verdim: Phoca vitulina. Kafatası kemiğinin önü kırık dolayısıyla göz çukurunun sadece arka kısmı görünür vaziyette, postorbital sürecin olmaması da bunun bir köpekten ziyade fok balığına ait olduğuna işaret ediyor. Mandibuladaki  dişlerin hizalanması da diş morfolojisindeki kadar Phoca vitulina'nın da karakteristik bir özelliği.

Kafatasını bulan kadın The Independent'a şöyle dedi:

Çöp topluyor ve sadece köpeğimi kumsalda gezdiriyordum. Düzenli olarak çöp toplarım. Bir fokun kafatası olduğundan şüphelenmiştim ve öyle de görünüyor. Kemik ve tuhaf şeylerin kıyımıza vurması oldukça yaygın ama her gün bir fok kafatası bulmuyorsunuz. Yine de epeyce bir şey kıyıya vuruyor.

Sahilde bulunan fok kafatası. Gizem çözüldü.

 

 

*İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Independent Türkçe'nin editöryal politikasını yansıtmayabilir. 

https://www.independent.co.uk/news/science

Independent Türkçe için çeviren: İrem Oral

© The Independent

DAHA FAZLA HABER OKU