AFP, "muhafazakar tabanın kalbi" Bayburt'tan aktardı: "Erdoğan ailemizin parçası"

New York Times ise "Erdoğan bir rock yıldızının cazibesine sahip" diye yazdı

Seçimlerin ilk turunda Erdoğan yüzde 49,52, Kılıçdaroğlu ise yüzde 44,88 oranında oy aldı (AFP)

Fransız haber ajansı AFP, "Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ultra muhafazakar tabanının kalbi" diye nitelediği Bayburt'ta seçmenlerle görüştü.

Haberde, Bayburt'taki seçmenlerin yüzde 80'ine yakınının mührünü Erdoğan'a vurduğuna işaret edilerek mevcut cumhurbaşkanının 14 Mayıs'taki seçimlerde en yüksek oyu buradan topladığı yazıldı.

Ajans, ilk turda AK Parti'den Bayburt milletvekili seçilen Orhan Ateş'in "Bayburt'un kalbini tanımak Türkiye'yi tanımaktır" sözlerini de aktardı.

Haberde, göz doktoru olan 47 yaşındaki Ateş'in "Ayakkabı boyacısı olarak başladım, doktor oldum. Tıpkı bizim Erdoğan'da kendimizi gördüğümüz gibi, halk da bende kendisini görüyor" ifadeleri öne çıkarıldı.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

AFP, AK Parti İl Başkanı Hacı Ali Polat'ın "Biz burada büyük bir aileyiz ve Erdoğan da bunun parçası" sözlerini de paylaştı.

Ajansın görüştüğü genç seçmenlerden 26 yaşındaki Bedirhan Bayen ise "Biz milliyetçiyiz, muhafazakarız ve Erdoğan'ı seviyoruz" diye konuştu.

Öte yandan tekstil atölyesi işleten Bülent Hacıhasanoğlu ise ildeki bazı köylerde halkın "mimlenme korkusuyla" Erdoğan dışında başka bir adaya oy veremediğini savundu.

Hacıhasanoğlu, Millet İttifakı'nın cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu'nu desteklediğini belirterek, onunun parlamenter yönetime geçiş vaadine inandığını ifade etti.

"Rock yıldızı"

ABD'nin önde gelen gazetelerinden New York Times'ın (NYT) haberindeyse Erdoğan'ın seçim kampanyasında "Türkiye'yi büyük bir yükseliş mücadelesi içinde gibi gösterdiği ve seçmenleri bu kahramanca milli davada kendisine katılmaya davet ettiği" yazıldı. 

NYT'nin İstanbul Büro Şefi Ben Hubbard ve gazeteci Gülsin Harman'ın kaleme aldığı analizde, "İşçi sınıfından, kırsalda yaşayanlardan, iç kesimdekilerden ve dindarlardan oluşan destekçilerinin gözünde Erdoğan, bir rock yıldızının cazibesine sahip" ifadelerine de yer verildi.

Haberde, ana muhalefete siyasal iletişim danışmanlığı yapan Gülfen Saydan Sanver'in görüşleri de paylaşıldı. Sanver, Erdoğan'ın yıllar içinde şekillendirdiği söylemlerine dair şu değerlendirmeyi yaptı:

Çok uzun süredir iktidarda ve istediği mesajı vermekte çok başarılı. Yıllar içinde seçmenlerinin güvenini kazandı, onlar da Erdoğan ne söylese inandılar.

 


Independent Türkçe, AFP, New York Times 

DAHA FAZLA HABER OKU