Eski ABD Dışişleri Bakanı Kissinger, 100 yaşına girecek: "3 milyon sivilin ölümünden sorumlu"

Nixon ve Ford yönetimlerinde görev yapan eski diplomat, Kamboçya'ya düzenlenen 3 bin 875 hava saldırısına bizzat onay verdi

Harvard mezunu Kissinger, 1973'te Nobel Barış Ödülü'nü almıştı (Reuters)

ABD merkezli haber sitesi The Intercept, eski ABD Dışişleri Bakanı Henry Kissinger'ın 100. doğum günü için hazırladığı araştırmada, Kissinger'ın 3 milyon sivilin ölümünden sorumlu olduğunu yazdı.

ABD ordusunun arşivindeki belgeleri inceleyen sitenin salı günü yayımladığı çalışmada, Kissinger'ın Kamboçya'ya 1969-1970'te düzenlenen Menü Operasyonu'nda en az 150 bin sivilin ölümünden sorumlu olduğu savunuldu. 

Belgelerde, daha önce yayımlanmamış operasyon bilgileri ve saldırılardan kurtulanlarla yapılan röportajlar yer alıyor. 

ABD ordusu, söz konusu taktiksel bombardıman operasyonunu Vietnam Savaşı ve Kamboçya İç Savaşı'nın bir parçası olarak düzenlemişti. Hava Kuvvetleri'ne bağlı bombardıman uçakları Vietnam Halk Ordusu, Vietkong ve Kızıl Kmerler'in kullandığı askeri üsleri ve ikmal hatlarını hedef almıştı. 

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Araştırmada, 18 Mart 1969 - 26 Mayıs 1970'de yapılan ve gizli tutulan operasyonda, B-52 stratejik bombardıman uçaklarının bölgede toplamda 3 bin 875 uçuş yaptığı, bunların tamamının Kissinger tarafından bizzat onaylandığı savunuldu. 

Çalışmada, sadece 1973'te Kamboçya'ya toplamda en az 257 bin ton bomba atıldığı belirtildi. 

Bugüne dek ana akım Batı medyasında bu bombardımanlarda ölenler göz ardı edilerek, dönemin Kamboçyası'ndaki sivil ölümlerinin tamamı Kızıl Kmerlerin hanesine yazılmıştı.

Dosyayı hazırlayan gazeteci Nick Turse, 2010'da Kissinger'la görüştüğünü ve kendisinin bu saldırılarda 50 bin sivilin öldürüldüğünü itiraf ettiğini belirtti. 

Ancak araştırmada gazeteciyle birlikte çalışan ve belgeleri inceleyen Yale Üniversitesi'nden Ben Kiernan, gerçek sivil kayıpların 150 bine yakın olduğunu savundu. 

Çalışmaya göre bu bombardımanlarda, ABD ordusunun Afganistan, Irak, Libya, Pakistan, Somali, Suriye ve Yemen'de düzenlediği hava saldırılarına kıyasla yaklaşık 6 kat daha fazla sivil öldürüldü. 

Gazeteci tekrar Kissinger'la iletişime geçtiğini ama eski diplomatın iddiaları reddettiğini aktardı. 

Haberde, Kissinger'ın alaycı bir tonla "Hadi ama! Neyi kanıtlamaya çalışıyorsun? Ben senin için yeterince akıllı değilim. Senin zeka seviyende değilim ve sahip olduğun ahlak bende yok" diye konuştuğu bildirildi.
 


22 Eylül 1973 - 20 Ocak 1977'de görev yapan Kissinger, eski ABD Başkanı Richard Nixon ve Gerald Ford yönetimlerinde çalışmıştı.

Yale Üniversitesi'ndeki Soykırım Çalışmaları Programı'nın eski direktörü Kiernan, Kissinger'ın bu dönemde Doğu Timor ve Bangladeş'teki soykırımlara destek verdiğini de söyledi. 

Akademisyen, eski diplomatın Latin Amerika'daki diktatörlüklerin 1970'lerde CIA desteğiyle uygulamaya koyduğu Condor Planı'nda da parmağı olduğunu belirtti. Söz konusu plan kapsamında ABD istihbaratı Paraguay, Brezilya, Arjantin, Uruguay, Bolivya ve Şili gibi ülkelerde, komünist ve muhalif örgütlenmelerin yok edilmesi için darbelere ve ölüm mangalarına destek sağlamıştı.

Çalışmada, Kamboçya'daki operasyona ek olarak bunlarla birlikte Kissinger'ın en az 3 milyon sivilin ölümünden sorumlu olduğu iddia edildi.

Cumartesi günü 100 yaşına basacak eski diplomat hakkında söz konusu savaş suçu iddialarıyla ilgili bugüne dek hiç dava açılmadı.


Independent Türkçe, Russia Today, The Intercept

DAHA FAZLA HABER OKU