İYİ Partili Ağıralioğlu: İyileştirilmiş, güçlendirilmiş Kılıçdaroğlu modeli memlekete umut olarak sunuldu

Ağıralioğlu, 6'lı Masa ile ilgili "Kurucusu olduğumuz masada bize pusu kurulmasından rahatsızız" dedi

İYİ Parti İstanbul Milletvekili Yavuz Ağıralioğlu TBMM'de basın toplantısında açıklamalarda bulundu.

Ağıralioğlu açıklamasında CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun cumhurbaşkanı adaylığına ve Altılı Masa’da adayı belirleme yöntemine karşı olduğunu söyledi.

"Bu yarışı bunca yanlışın içerisinde 60-40, 70-30 bitirebilecek bir mutabakat aramalıyız" diyen Ağıralioğlu, "50'yi 1 geçmek duygusu muhalefeti kirletecek dedik. Dediğimizi bulduk. Seçmen 30 milyona 30 milyon gelse 1 oyla iktidar belirlenecek olsa dedik, o oy çocuklarımızın katilini methediyorsa dedik, o oyla kazanmaktansa kaybetmeyi şerefi bilenlerin partisidir İyi Parti. Kemal Bey dahil tüm adaylara ilk ikazımız, 50'yi 1 geçmek değil; tüm yolları mubah saymak değil. Hükümeti tenkil ederken, iktidarda kalmak için her yolu mubah görüyor diyen muhalefetin, iktidar olması için bakanlık dağıtmasını ahlaklı bulmuyoruz dedik" ifadelerini kullandı.

"Masada bize pusu kurulmasından rahatsızız"

Ağıralioğu, 6'lı Masa ile ilgili de, "Umut olarak kurulmuş masanın başka bir gündemle iktidar heveslerinin aparatı olarak dönüştürülmesine karşı çıktık. Kurucusu olduğumuz masada bize pusu kurulmasından rahatsızız" dedi.

"Kaybederiz" korkusuna itiraz ettiklerini belirten Ağıralioğlu, "Kaybederiz korkusuna rağmen adaylık iradesinin bu şekilde dayatılmasına karşı çıktık. Buna ilaveten belediye başkanlarının adaylığının baskılanmasına karşı çıktık. Seçmene haksızlık olduğunu söyledik" diye konuştu.

"Muhalefet, cumhurbaşkanlığı makamını bölücülüğün pazarlık masasına gelmesine sebep olacak şekilde yönetti"

"Biz kimsenin mezhebine inancına hürmetsizlik edecek kadar kalbi kararmış değiliz. Ama süreci doğru yönetemediğimiz için İyi Parti'nin 5 yıllık emeklerinin iktidar olma heveslerine itiraz ettik" diyen Ağıralioğlu şunları kaydetti:

İktidar 10 yılda milleti görmez oldu, siz daha gelmeden kör ve sağır oldunuz. Memleket mücadelesinde yüzde 75-80'lerin konuşulması gerekirken iktidarı matematiğe çevirdiniz. İktidarın yüzde 50'sinden 15-20 alamayan muhalefet, cumhurbaşkanlığı makamını bölücülüğün pazarlık masasına gelmesine sebep olacak şekilde yönetti.

Siyaset, yönetici kadronun eliyle ilkesizleşir. Siz dün iktidar yaptı diye kızdıklarınıza, kendiniz de alet olup benzerseniz, o zaman iktidara gelmenizin ne anlamı var. Siyaseti bu popülizmle yapacaksanız mücadele etmenin ne önemi var. Ben bugün bu itirazları yapıyorum, sebebi şudur: 5 yıl sonra milletim bizi bağışla biz kandık dememek için söylüyorum.

İYİ Parti lideri Meral Akşener'in Kılıçdaroğlu'nun adaylığı konusunda yaptığı eleştirilere ve ardından gelen tepkilere ilişkin de konuşan Ağıralioğlu şöyle devam etti:

Meral Akşener itiraz ediyor diye kaybetme endişesi duyuyor ve buna saygı duyulması gerekiyorken, bu kaybetme endişesine küfrediyorsanız, kaybeder miyiz korkusu duyanlara 3 gün boyunca 30 yıllık küfrediyorsanız, siz iktidara gelince, güç elinize geçince, ne yapacağı kestirilemez bir iradeyi temsil ediyorsunuz. Dolayısıyla bizi tedirgin ediyorsunuz. 

CHP'nin yaşadığı bu kazanabiliriz duygusunun en büyük mimarı olan bir partiye 3 günde 25 yıllık küfür edildi. Siz elinize güç geçince bize ne yapacağınızı göstermiş insanlarız. Siz bize ihtiyacınız olmadığını düşündüğünüz andan itibaren bize parmak sallarken tahammül eşiklerinin olmadığını gösteren insanlarsınız. Kendi trollerinize bakın, bize 3 gün boyunca yaptıkları küfürlere bakın. 5 yıl sonra yanıldım demektense şimdi gördüm demek daha iyidir. O yüzden bu sürecin içerisinde mekanizma olarak çalıştırılan hiçbir şey doğru olmadı. 

Ağıralioğlu'ndan HDP'ye: Bütün oyunuza talibiz, sizi de muhatap almıyoruz

"Güçlendirilmiş Kemal Kılıçdaroğlu modeli memlekete umut olarak sunuldu" diyen Ağıralioğlu, HDP'nin öncülük ettiği Emek ve Özgürlük İttifakı'nın Kılıçdaroğlu lehine cumhurbaşkanı adayı çıkarmaması ile ilgili de konuştu.

Ağıralioğlu, "HDP'nin içinde olduğu bir denklemde, biz 'terörün gölgesinin düştüğü yerde olmayız, pazarlık vesilesi yapmayız' dedik. Yavuz Ağıralioğlu için şartlar hiçbir zaman değişmez. Bu ilkesizliğe göz yumamayız" dedi ve şöyle devam etti:

Devlete katil derken gösterdiğiniz cüretkarlığı, bir kere PKK'ya katil derken gösteremediniz. PKK'ya katil diyemeyenlerin, övenlerin oyuyla pazarlık ettiği masadan şantaj dilini kapatmak zorundayız. HDP'nin bu iklimde, bizim oyumuza talip oluyorsunuz da bizimle neden muhatap olmuyorsunuz beyanatlarıyla toparlanacak süreç değildir bu. Evet bütün oyunuza talibiz, sizi de muhatap almıyoruz. Sebebi şu, siz devletinize, devletinizin varlığına, milletinizin beraberliğine, bu topraklardaki kadim beraberliğimize pusu kuran her alçak organizasyonun öyle ya da böyle iliştiği, Türk devletinin her aleyhine tertibin içerisinde parmak izleriyle göründüğünüz insanlarsınız, siz problemli insanlarsınız. 

"Kemal Bey'in adaylığını dayatmasına, mutabakatın ihlal edilmesine itiraz ediyorum"

Ağıralioğlu ayrıca,"İYİ Parti'nin emekleri ziyan edildi.Kemal Bey'in adaylığını dayatmasına, mutabakatın ihlal edilmesine itiraz ediyorum" dedi ve bu görüşlerin kendi görüşleri olduğunu, partisi adına konuşmadığını ifade etti.

"Bedelini ödemeye razı olduğum için bu kürsüdeyim" diyen Ağıralioğlu, milletvekilliği adaylığı için de başvuruda bulunmadığını kaydetti.

 

Independent Türkçe
 

DAHA FAZLA HABER OKU