Milli otomobil sporcusu Ayhancan Güven: Dünya bizi yakın markaja aldı

Otomobil sporlarında 2018 sezonunda Porsche GT3 Kupası Benelux ve Carrera Kupası Fransa yarışlarında şampiyonluğa ulaşan Ayhancan Güven, bu sporda öncü olmak istediğini söyledi

Fotoğraf: AA

Geçen yıl elde ettiği başarıların yanı sıra hedefleriyle ilgili açıklamalarda bulunan milli otomobil sporcusu, Ayhancan Güven,  "Beş yaşından beri bu sporu yapıyorum. Elime şans geçmemesinden dolayı uzun süre yarışamadım, sonraki fırsatların hepsini iyi değerlendirdim. Yurt dışında 1,5 senedir tanınıyorum. Köklü ve yıllarca eğitim almış pilotların arasına girdim ve yarış kazanmaya başladım. Artık onların takibi altındayım" diye konuştu.

Babasının da bu sporu yapmasının kendisine önemli katkılar sağladığına dikkati çeken 20 yaşındaki sporcu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Motor sporlarında yanlış adım atarsanız geriye dönmek zor. Doğduğum günden beri pistlerde olmam bu sporun ruhunu almamı sağladı. Babam tüm tecrübelerini bana aktardı. Karting yarışlarından sonra dünya şampiyonasında yarışlar kazandım. Şu anki Formula 1 pilotlarıyla yarıştım ve onlardan hızlıydım. Sonraki adımlarda eksiklerim ve yetersizliklerim oldu, yarışamadım. Onlar yarışmaya devam ettiler ve Formula 1 koltuğuna oturdular"

Otomobil sporlarında Formula 1'in en tepe nokta olduğunu anlatan Ayhancan, "Dünyadaki en büyük spor organizasyonu. Hızlı olan tüm pilotların hedefi burası. Benim en büyük hedefim ise Le Mans dünya şampiyonluğu. Fırsat bulursam Formula 1'de yer almaktan da mutlu olurum. Yer alamasam da benden sonra gelecek genç pilotların Formula 1'e gitmesi için elimden geleni yaparım” değerlendirmesinde  bulundu.

"Motor sporlarında ses getiriyoruz"

Genç yaşta şimdiden önemli başarılara imza atan Ayhancan, "Motor sporlarında ses getiriyoruz. Yaşım genç, duruşum güzel, ülkemizi iyi temsil ediyorum. Başka ülkede bu sporu yapanlar da bundan hoşnut. Yeni bir ülke motor sporlarına giriş yapıyor. Benim gelecekte ne yapacağımı merak ediyorlar. Benden sonra gelecek Türk gençlerini de merak ediyorlar. Dünya bizi yakın markaja aldı" ifadelerini kullandı.

AA

DAHA FAZLA HABER OKU