Bill Gates: Büyük zorlukların üstesinden gelmek için özellikle Hindistan'a ihtiyacımız var

Gates, "Hindistan her türlü yenilikçi uygulamayı göstermede öncülük ediyor" dedi

(AP)

Milyarder hayırsever Bill Gates, Hindistan'ı iklim değişikliğiyle mücadelede temel bir rol oynamaya çağırarak Güney Asya ülkesinin yenilenebilir enerji alanındaki liderliğini övdü.

The Indian Express gazetesinin düzenlediği 5. Ramnath Goenka etkinliğinde konuşan Gates, iklim krizinden duyduğu endişeyi dile getirerek sorunun çözümü için bilimsel yenilikler yapılması çağrısında bulundu.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

İklim teknolojilerine 2 milyar dolardan fazla yatırım yapan milyarder, iklim kriziyle başa çıkarken hem ucuz hem de güvenilir çözümler bulmanın büyük bir zorluk olduğunu söyledi.

Gates, "Sadece ucuz değil aynı zamanda güvenilir çözümler bulmak söz konusu olduğunda karşılaşılan zorluk son derece muazzam" dedi. 

Milyarder, "Bu zorlukları heyecan verici buluyorum ve gençleri bir araya getirip onlara bu zorluğu anlatır ve sermaye sağlayabilirsek inovasyon için her zaman bir şans olduğunu düşünüyorum. Bence o zaman inovasyon, insanlığın ilerlemesini sağlayabilir" diye konuştu.

Nüfusunun yarısı 25 yaşın altında olan Hindistan'ın iklim kriziyle mücadelede kilit bir rol oynayabileceğini söyleyen Gates, gençleri çözüm bulma sürecinin içine girmeye çağırdı.

Gates, "Tüm dünyadan inovasyona ihtiyacımız var ama özellikle de Hindistan'dan beklentimiz çok daha fazla" dedi.

700 milyon genciniz var, eğitim kurumlarınız var ve daha da güçleniyor. Dolayısıyla  tüm dünyadan inovasyona ihtiyacımız var ama özellikle de Hindistan'dan beklentimiz çok daha fazla.

Dünyanın büyük zorluklarının üstesinden gelmek için bu inovasyonların önemli bir kısmını Hindistan'dan bekliyoruz.

Milyarder, "Hindistan her türlü yenilikçi uygulamayı göstermede öncülük ediyor" dedi.

Dünyayı en çok kirleten üçüncü ülke olsa da kişi başına düşen salım miktarının gelişmiş ülkelerden çok daha düşük kaldığı Hindistan, yenilenebilir enerji alanında hızlı ilerleme kaydetti ve 2070'te net sıfıra ulaşmayı hedefliyor.

Bill ve Melinda Gates Vakfı'nın eş başkanı ve mütevellisi, ısınmaya katkıda bulunan "salımın çoğunun" zengin ülkelerden geldiğini ancak "zararın çoğunun" Ekvator'a yakın orta ve düşük gelirli ülkelerde yaşanacağını vurguladı.

"Yani bu inanılmaz bir adaletsizlik" diyen Gates ekledi:

Her ne kadar sessizce yaklaşsa da artık çok büyük adımlar atmamız gerekiyor.

Gates, "küresel inovasyon patlamasının" iklim değişikliğinin zorlu sorunlarıyla uğraşmaya başladığını söyledi.

Her yıl bir yerlerde biraz daha kötüye gidiyor ama düzeltilmesi en zor şeylerden biri bu.*İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Independent Türkçe’nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.

https://www.independent.co.uk/climate-change

Independent Türkçe için çeviren: İpek Uyar

© The Independent

DAHA FAZLA HABER OKU