Pakistan'ın ilk trans haber sunucusu Marvia Malik'e silahlı saldırı düzenlendi

Malik 2018'de, ailesi tarafından "reddedildikten" sonra Pakistan'ın ilk trans haber spikeri olmuştu

Marvia Malik, Pakistan'da ilk kez TV'de haber spikerliği yaptığında manşetlere çıkmıştı (K.M. Chaudary/AP)

Pakistan'ın ilk trans TV sunucusu Marvia Malik'in cuma günü bir suikast girişiminden kurtulduğu bildirildi.

Saldırganlar Malik'e, Pakistan'ın Lahor kentindeki bir eczaneden eve dönerken ateş açtı.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

2018'de Malik (o zaman 21 yaşındaydı) ayrımcılığın yaygın olduğu ülkede ailesi tarafından "reddedildikten" sonra Pakistan'ın ilk trans haber spikeri olmuştu.

Haberlere göre Malik, Pakistan Moda Tasarım Konseyi'nin her yıl düzenlediği önde gelen bir defilede ilk trans model olduktan sadece günler sonra Pakistan televizyonu Kohenoor TV'ye çıkmıştı.

Cuma günü gerçekleşen silahlı saldırının ardından Malik güvende kalmak için Lahor'dan taşındı.

Malik polise, Pakistan'daki trans topluluğu adına sesini çıkardığı için bir süredir tehdit telefonları aldığını söyledi. Malik saldırının arkasındaki sebebin "aktivizmi" olduğunu ifade etti.

2018'de ülkenin ilk trans televizyon sunucusu olduktan sonra manşetlere çıkan Malik, halktan "dayanılmaz" derecede olumlu tepki almıştı.

O zamanlar Reuters'a konuşan Malik, "İki hafta önce podyum modelliği yaptığımda moda endüstrisiyle ilişkili olanlardan çok takdir aldım ve şimdi de bu… epey dayanılmaz" demişti.

 

Pakistan'ın ilk trans TV sunucusu Marvia Malik, silahlı saldırıdan kurtuldu - Geo News 
 

[10. sınıftan] sonra okuldan atıldım, sonra bir güzellik salonuna girdim, kendimi üniversiteye sokacak kadar para kazandım ama kolay değildi. Benim hikayem, sokakta dilenirken gördüğünüz diğer hicralarınkinden (Güney Asya kültüründe "üçüncü cinsiyetten" olduğu söylenenlere takılan ad -ed.n.) farklı değil.

Verdiği birkaç röportajda Malik şunları söylemişti:

Kendi topluluğum da dahil, herkes için bir örnek teşkil ediyorum. Translar moda veya medya [sektörlerinde] kendilerine yer bulabilirse, diğer alanlarda da önemli olurlar.

Malik, "Ailem modellik yaptığımı ve haber sunucusu olarak çalıştığımı biliyor. Sosyal medya çağındayız ve ailemin bilmediği hiçbir şey yok. Ama yine de beni reddettiler" diye eklemişti.*İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Independent Türkçe’nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.

https://www.independent.co.uk/asia

Independent Türkçe için çeviren: Sevgi Aydoğan

© The Independent

DAHA FAZLA HABER OKU