NASA'nın James Webb Uzay Teleskobu yıldızların ve galaksilerin oluşumunu ilk kez bu kadar detaylı gösterdi

NASA, ESA, CSA, and J. Lee (NOIRLab) Görüntü işleme: A. Pagan (STScI)

NASA'nın James Webb Uzay Teleskobu, gökbilimcilere yıldızların ve galaksilerin başlangıcına dair eşsiz bir bakış sundu.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Yeni görüntüler yakındaki uçsuz bucaksız galaksilerin karmaşık yapısını gösteriyor. Uzay teleskobundan gelen bir başka muhteşem görüntü daha olan bu fotoğraf, aynı zamanda bilim insanlarının yeni yıldızların nasıl oluştuğunu ve içine doğdukları galaksileri nasıl etkilediklerini anlamalarını sağlayabilir.

Yeni görüntüler, yakın galaksilerdeki bu süreçleri kızılötesi dalga boylarında ilk kez bu kadar detaylı gösterdi.
 

James Webb

MIRI'den alınan bu görselinde NGC 7496'nın sarmal kolları, birbiriyle üst üste binmiş gözenekli kabarcıklar ve kabuklarla dolu (NASA, ESA, CSA ve J. Lee (NOIRLab). Görüntü işleme: A. Pagan (STScI))


Bilim insanları, yıldızların başlangıcından geniş galaksilere her şeyi ele alarak çok küçükten çok büyüğe evrenimizin süreçlerine ışık tutan 21 araştırma makalesinde bu yeni verileri halihazırda kullandı.

Çalışma, dünyanın dört bir yanından 100'den fazla araştırmacının yer aldığı Yakın Galaksilerde Yüksek Açısal Çözünürlükte Fizik (PHANGS) işbirliği tarafından yürütülüyor. Bu araştırmacılar Webb'i, yakındaki 19 galaksiye yönelik devasa araştırmanın bir parçası olarak kullanıyor.

Şimdiye kadar gökbilimciler bu hedeflerden 5'ini, yani M74, NGC 7496, IC 5332, NGC 1365 ve NGC 1433 olarak bilinen galaksileri gözlemleyebildi.

ABD'nin Maryland eyaletinin Baltimore şehrindeki Johns Hopkins Üniversitesi'nden, araştırma ekibinin üyesi David Thilker, "İncelikli yapıyı gördüğümüz netlik bizi kesinlikle şaşırttı" diyor.

Kanada'daki Alberta Üniversitesi'nden araştırma ekibinin üyesi Erik Rosolowsky ise şu ifadeleri kullanıyor:

Genç yıldızların oluşumundan gelen enerjinin çevrelerindeki gazı nasıl etkilediğini doğrudan görüyoruz ve bu kesinlikle olağanüstü.

James Webb Uzay Teleskobu'nun incelikli detayı, daha önce karanlık olan alanların şimdi aydınlatıldığı ve bilim insanlarının bir zamanlar görünmez olan bölgeleri inceleyebileceği anlamına geliyor. Araştırmacılar artık yıldızlar arasındaki tozun ışığı nasıl emdiğini ve kızılötesi olarak nasıl geri gönderdiğini inceleyebiliyor ki bu da girdaplı gaz ve toz ağlarını aydınlatıyor.
 

James Webb1

MIRI'den alınan bu görselinde NGC 7496'nın sarmal kolları, birbiriyle üst üste binmiş gözenekli kabarcıklar ve kabuklarla dolu (NASA, ESA, CSA ve J. Lee (NOIRLab). Görüntü işleme: A. Pagan (STScI))

 

Ulusal Bilim Vakfı'nın NOIRLab'ına bağlı Gemini Gözlemevi'nin baş bilim insanı ve Tucson'daki Arziona Üniversitesi'nde üye gökbilimci olan, çalışmayı yürüten Janice Lee "Teleskobun çözünürlüğü sayesinde, ilk kez yıldız oluşumunun tam bir sayımını yapabilir ve Yerel Grubun ötesinde yakındaki galaksilerdeki yıldızlararası orta kabarcık yapılarının envanterlerini çıkarabiliriz" diyor.

Bu sayım, yıldız oluşumunun ve geri beslemesinin kendilerini yıldızlararası ortama nasıl işlediğini, daha sonra yeni nesil yıldızları nasıl meydana getirdiğini ya da yeni nesil yıldızların oluşumuna aslında nasıl ket vurduğunu anlamamıza yardımcı olacak.*İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Independent Türkçe’nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.

https://www.independent.co.uk/space

Independent Türkçe için çeviren: Onur Bayrakçeken

© The Independent

DAHA FAZLA HABER OKU