Akşener'den RTÜK'e tepki: Hepimize nefes aldıran yayınlar, cezayı değil takdiri hak ediyor

"İktidar, RTÜK üzerinden ceza planları yapacağına, milletin gelişmeleri neden milyonlarca dolar vererek satın aldırdığı televizyon kanallarından değil de bağımsız yayın yapan kanallardan izlediğini düşünmeli."

Fotoğraf: AA

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, RTÜK’ün bazı basın yayın kuruluşlarına ceza vermeye hazırlandığını iddialarıyla ilgili açıklama yaptı.

Açıklamasında milletin haber alma hakkının, anayasal güvence altındaki vazgeçilmez bir hak olduğunu hatırlatan Akşener “Milletimiz günlerdir ekran başında, felaket bölgesinde ne olup bittiğini öğrenmeye çalışıyor. Üzülerek görüyorum ki; canlarımız, devletin kendilerine uzanacak elini beklerken, devleti idare eden iktidar, Radyo Televizyon Üst Kurulu üzerinden, milletimizin bu hakkına müdahaleye hazırlanıyor. Bazı yayınlara dair eleştiri hakkımı saklı tutarak hatırlatmak isterim ki; bu süreçte, yakınlarından ve bölgeden haber almak için çırpınan aziz milletimizi bilgilendiren, felaketin boyutlarını gözler önüne seren, enkazlardan müjdeler vererek, hepimize nefes aldıran yayınlar, aba altından sopayı ya da cezayı değil, takdiri hak ediyor” dedi.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

"Bu büyük hatadan dönmeye davet ediyorum"

İktidarın RTÜK üzerinden ceza planları yapacağına, milletin gelişmeleri, neden, milyonlarca dolar vererek satın aldırdığı televizyon kanallarından değil de, bağımsız yayın yapan kanallardan izlediğini düşünmesi gerektiğini belirten Akşener, "Haber suç değildir. Sayın Cumhurbaşkanı, 'Asrın felaketi' derken, bu acıya dair bilgileri, felaketin boyutlarını milletimize ulaştırmak suç değil, olsa olsa durum tespitidir. Hiç kimse unutmamalıdır ki; özgür medya bir gün herkese lazımdır. Ve özgür bir medya, özgür bir toplumun en önemli kazanımıdır. Aziz milletimizin haber alma hakkını koruyup kollamak adına, depremin ilk dakikalarından itibaren, sorumlu yayıncılık yapan bütün gazetecilerin ve televizyonların yanında olduğumuzu ilan ediyor, haberciliği cezalandırmayı düşünenleri de, bu büyük hatadan dönmeye davet ediyorum" çağrısı yaptı. 

 

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU