Pierre Loti Fransız Lisesi'nin Beyoğlu yerleşkesi güvenlik nedeniyle 2 gün kapatıldı

Lise yönetiminin açıklamasında "Mevcut güvenlik bağlamında ve diplomatik merciler ile bağlantılı olarak Beyoğlu yerleşkesi kapalı olacaktır" denildi

Fotoğraf: ANKA

İstanbul'daki Pierre Loti Fransız Lisesi'nin Beyoğlu yerleşkesi, güvenlik gerekçesiyle bugün ve yarın kapalı olacak.

Danimarkalı aşırı sağcı Sıkı Yön Partisi lideri Rasmus Paludan’ın İsveç’te ve Danimarka’da Kur’an-ı Kerim yakmasıyla başlayan gerilim devam ediyor. Birçok Batılı ülke, Türkiye’deki vatandaşlarını terör saldırısına karşı uyarmış ve Almanya, Fransa, Hollanda ve Birleşik Krallık'ın İstanbul’da bulunan başkonsolosluklarının kapatıldığı duyurulmuştu. 

Bu gelişmelerin ardından, İstanbul’daki Pierre Loti Fransız Lisesi’nin Beyoğlu yerleşkesi ‘güvenlik’ gerekçesiyle geçici olarak kapatıldı.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Yönetimden açıklama

Lise yönetiminin velilere gönderdiği mesajda, diplomatik mercilerle bağlantılı olarak, Beyoğlu yerleşkesinin bugün ve yarın kapalı olacağı bildirildi. Velilere gönderilen mesaj şöyle:

Mevcut güvenlik bağlamında ve diplomatik merciler ile bağlantılı olarak, Beyoğlu yerleşkesi 2 Şubat Perşembe (bugün) ve 3 Şubat Cuma (yarın) günleri kapalı olacaktır. Kontrolümüz dışındaki bu rahatsızlıktan dolayı özür dileriz. Sizi bilgilendirmeye devam edeceğiz. Mümkün olan en kısa sürede normale dönmeyi öngörmek için cuma günü durumun gelişimi hakkında sizi bilgilendireceğiz.

Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı olmayan Pierre Loti Fransız Lisesi, Fransız Konsolosluğu'nun arazisi içinde bulunuyor. 

Ne olmuştu?

Aşırı sağcı Rasmus Paludan’ın İsveç’te 21 Ocak’ta Kur’an-ı Kerim yakmasına izin verilmesi Türkiye’de tepkilere yol açmıştı. Paludan, İsveç’ten sonra 27 Ocak’ta da Danimarka’nın başkenti Kopenhag’da Kur’an-ı Kerim yakarken Danimarka’nın Ankara Büyükelçisi Dışişleri Bakanlığı’na çağrılmıştı.

ABD, Fransa, İtalya, İspanya, Almanya ve İsveç, 27 Ocak’ta Türkiye’ye ilişkin seyahat uyarıları yayınlamıştı. ABD’den gelen uyarıda “Avrupa’da son zamanlarda Kur’an yakma olaylarının ardından ABD hükümeti, vatandaşlarını, teröristlerin Türkiye’deki ibadethanelere olası misilleme saldırılarına karşı uyarıyor. Teröristler, ibadet yerlerini veya Batılıların sık sık ziyaret ettiği yerleri hedef alarak, çok az uyarıda bulunarak veya hiç uyarı vermeden saldırabilirler" denilmişti.

 

 

ANKA
 

DAHA FAZLA HABER OKU