Bakanlık yetkilileri 6 yaşında evlendirilen H.K.G.'nin son durumunu anlattı: Can güvenliği dolayısıyla sürekli çalışma imkânı olmuyor

Kadının Statüsü Genel Müdürü Gülser Ustaoğlu, H.K.G.’ye ve çocuğuna yeni isimler verildiğini, tüm kimlik bilgileriyle kişisel belgelerin yeniden düzenlendiğini açıkladı

Fotoğraf: Sosyal medya

Aile Bakanlığı ile Adalet Bakanlığı yetkilileri, Meclis Çocuk İstismarını Araştırma Komisyonu’na 6 yaşından itibaren ‘evlilik’ adı altında istismara uğrayan H.K.G. ve 7 yaşındaki çocuğunun son durumunu aktardı.

Hürriyet'in haberine göre Kadının Statüsü Genel Müdürü Gülser Ustaoğlu, Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesi Yasası’na göre; savcılığa başvurduğu 2020 yılından itibaren süresiz koruma statüsüne alınan H.K.G.’ye ve çocuğuna yeni isimler verildiğini, tüm kimlik bilgileriyle kişisel belgelerin yeniden düzenlendiğini açıkladı.

Adresi gizli tutuluyor

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Adalet Bakanlığı’nın ortaklaşa yürüttüğü çalışma kapsamında, devlet korumasına alındığı 30 Kasım 2020’den itibaren can güvenliği için gerektiğinde adresi değiştirilen H.K.G.’nin şehirlerarası ziyaretleri de içeren sosyal hayata katılımında yüksek güvenlik kurallarının uygulandığı belirtildi. Yeni kimlik bilgilerinin gizliliği, Türk Ceza Yasası’nda 2 yıldan 6 yıla kadar hapis cezası gerektiren hükümlerle korunuyor.

2 diploma sahibi oldu

Genel Müdür Ustaoğlu, H.K.G.’nin yeni hayatıyla ilgili şu bilgileri verdi:

Travma durumunu gözleyerek psikolojik iyi halinin güçlendirmesi için birçok mesleki görüşme yaptık. Psikiyatrik tedavi programları uyguladık ve psikolojik destekleri sürdürüyoruz. İlk geldiği andan şu ana baktığımızda, aslında duygu ve davranışlarının süreç içinde olumlu etkilendiğini, yani normale döndüğünü ifade edebiliriz. Talebi üzerine kendisini okuma-yazma kurslarına gönderdik ve açıktan ilkokul diplomasını aldı, geçen hafta da sınavlarını verdi, ortaokul diplomasını da aldı. Meslek edindirme kurslarına devam ettirdik, aşçılık kursuna gidiyor ve bir çalışma ortamını da oluşturma gayreti içerisindeyiz şu anda. Can güvenliği dolayısıyla yer değiştirme olduğu için sürekli bir çalışma imkânı olmuyor ama deşifre olmaması için gerekli güvenlik tedbirleri alınarak hayata katılması konusunda destekleri kendisine veriyoruz. H.K.G.’nin çocuğu da yanında ve güven altında. Çocuğun bebeklik aşılarının hiç yapılmadığı anlaşıldı. Bunun üzerine hemenaşılarını yaptırdık. Çocukluk dönemine ait tüm aşılarını da gerçekleştirdik.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Kocaya 67, anne ve babaya 22 yıl hapis isteniyor

Hiranur Vakfı’nın kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel’in kızı H.K.G.’yi 6 yaşındayken 29 yaşındaki Kadir İstekli’yle evlendirdiği iddialarına ilişkin iddianame Anadolu 2. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilmişti. Mahkeme ilk duruşma günü olarak 22 Mayıs’ı belirlemişti. Aylar sonrası için verilen bu duruşma tarihi, büyük tepkilere neden olunca tarih 4 ay öne çekilmişti.
Mahkeme tarafından kabul edilen iddianamede savcılık, Kadir İstekli’nin ‘zincirleme şekilde çocuğun cinsel istismarı’ ve ‘cinsel saldırı’ suçlarından 67 yıl 10 ay 15 gün, baba Yusuf Ziya Gümüşel ve anne Fatıma Gümüşel’in ise ‘zincirleme şekilde çocuğun cinsel istismarı’ suçundan 22 yıl 6 ay hapislerini istedi. Sanıklar Gümüşel ve İstekli tutuklu, anne ise tutuksuz yargılanıyor.
Duruşma 30 Ocak'ts

H.K.G.’yi küçük yaştan itibaren istismar etmekle suçlanan eski eşi Kadir İstekli ile buna olanak sağlayan babası Yusuf Ziya Gümüşel’in yargılandığı ağır ceza mahkemesindeki ilk duruşma 30 Ocak Pazartesi günü yapılacak. Mahkeme, mağdurların yeniden örselenmemesi amacıyla Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nca istenen “kapalı duruşma” ve dosyada gizlilik talebini de karara bağlayacak.

 

 

Hürriyet

DAHA FAZLA HABER OKU